Anekdoten - From Within (1999)

Tracklist:
01. From Within (7:25)
02. Kiss Of Life (4:40)
03. Groundbound (5:25)
04. Hole (11:09)
05. Slow Fire (7:26
06. Firefly (4:49)
07. The Sun Absolute (6:39)
08. For Someone (3:31)

(total time- 51:04)



Obsazení:

Jan Erik Liljestrom - bass, voice
Nicklas Berg - guitar, Mellotron, Wurlitzer, voice
Peter Nordins - percussives, vibraphone
Ann Sofi Dahlberg - Mellotron, piano, Rhodes, cello, voice

with:
Simon Nordberg - Hammond organ, piano

 
24.01.2018 horyna | #
5 stars

ANEKDOTEN. Takže kudy k nim. Můžete to vzít přímo, rovnou na ně přeskočit z rozjetého vlaku počmáraného názvy desek jejich mateřských otců King Crimson. Může to vzít i oklikou, například přes podobně smýšlející a stále populárnější sousedy Wobbler. Vyhnout se jim by však pro vás byla velká škoda.
Anekdoten jsou největší ze severských progresivních kapel, jejichž základy vyrašily počátkem sedmé dekády a oni pokračují v dobré tradici inteligentní hudby.

Já okolo nich chodil po špičkách a dlouho, tohle semínko potřebovalo půdu řádně prokypřit, aby mohlo naplno vykvést. Světlem na cestě mi byl Slavův link odkazující přímo na objednávkový servis na stránkách kapely, odkud jsem si jejich diskografii za výbornou cenu pořídil. Bylo to vůbec poprvé aniž bych kdy jejich muziky slyšel a objednal si ne jedno cd, ale rovnou celý katalog. A bylo to také poprvé, kdy mi dorazil nějaký balíček ze zahraničí a ještě přímo od kapely samotné. Takže vzpomínky jsou opravdu výrazné.

Po rozbalení zásilky se mezi prsty vyrojila šestice studiových desek a bylo pouze na mě, která bude TA PRVNÍ. Automaticky jsem chtěl začít debutem, jenže kromě desky From Within byly všechny pěkně zacelofánované a tak rychlá volba namířila právě sem a první rande s těmito Švédy proběhlo s ne příliš přístupnou deskou třetí.

Ono žádné z jejich alb není na první zakousnutí snadná záležitos, deska From Within se tváří o poznání zachmuřeněji a neradostněji. Stačí se kouknout na obaly jejich alb a je hnedle jasné, která bije.

Anekdoten jsou vizionáři, mystici a přičinlivé dětičky zároveň. Nepopírají odkud vyšli a za své kořeny si nenechají tahat, ale chuť a hledání nových obzorů je u nich všudypřítomná. Jejich hudba se dá nazvat minimalistickou. V skladbách hraje ústřední roli rytmus a mnohdy i opakování. Píseň je utvořena z jednoduchých motivů, které se pomalu posunují vpřed a nabalují na sebe další elementy. Hlavním nástrojem bývá často baskytara, ne bublající a tepoucí jako na některých artrockových deskách. Spíš potemnělá, držící tempo a temnou náladu. Hravé bicí, zajímavé kytarové melodie s minimálními změnami akordů a mellotronové stěny po vzoru sedmdesátých let, vytváří zajímavé hudební nuance ve všech skladbách.

Desku otvírá velice působivá pasáž na počátku skladby From Within. Ta vás už při druhém přehrání dokonale zlomí v kolenou. Následuje akustický přerod s vyceněnou basou v závěsu. Zpěv je civilní a velice příjemný, ozve se také violončelo a znovu přítomný bicí marš podporovaný mellotrony. Nádherná pastva pro uši a jedno z nejlepších entrée jaké si umíte představit. K dokonalosti jsou rovněž dovedeny atmosféricky vznešené záležitosti Groundbound, Slow Fire a Firefly. Instrumentálka The Sun Absolute je absolutně úchvatná. Opratě opět drží baskytara která v kombinaci s mellotronem, vibrafonem a violončelem v úsporně jednoduchém rytmu rozehrává dokonalé představení soukající se vpřed jako karavana na poušti.
Závěr v podobě procítěné For Someone má za úkol pospojovat střípky vaší emočně rozcupované duše nazpět.



Můžu vám garantovat, že v případě kapely Anekdoten nešlápnete vedle. Tahle parta fakticky umí. V jejím podání může být prog rock tak jednoduchy a přesto tak silně působivý.


reagovat

steve @ 25.01.2018 07:11:09
Čtu tady King Crimson a v předchozí recenzi na ně narážím znova, tak mě to zajímá. Ale moc nevěřím tomu, že by na ně dnes někdo dokázal navazovat. Samozřejmě že je velikost jejich odkazu hodna následování a určitě existuje spousta revival-bandu, ale i tak..... Specifický zvuk jaký King Crimson měli se dneska už přece namíchat nedá.

Mirek Kostlivý @ 25.01.2018 14:48:36
Steve: Protože jsou King Crimson moje srdcová záležitost, tak ti mohu garantovat, že neznám žádnou kapelu, která by se tak přiblížila k jejich zvuku a stylu (zvláště pak v období do alba Red), jako jsou Anekdoten. Však ve svých začátcích skladby King Crimson kapela hrála (též jako ona používala dva mellotrony).
Anekdoton pokládám za to nejlepší, co ve světě progrocku na přelomu milénia vzniklo. A Horyna udělal moc dobře, že si rovnou koupil celou jejich diskografii. Ostatním to mohu pouze vřele doporučit!

steve @ 25.01.2018 18:25:58
Mám otestováno s tímto výsledkem. Paralela na King C je zřetelná, jenže všechno devalvuje hutný sound a frustrující nálada. Je to slušný depres, kdybych neslyšel melotron tak bych KC asi nehádal. Vaše recenze zbytečně přechvalují, mě ty ukázky moc nepřesvědčili.

horyna @ 27.01.2018 11:14:34
Steve: Anekdoten se nedají šmahem odhodit do koše. Tahle kapela ač se to nezdá stylotvorná je a dokáže složit velké věci. Docenit je chce hodně času a není zapotřebí pouhého srovnávání. A když už jsme zase u těch KC, ti jsou přece občas také "slušný depres", ne?

Mayak @ 28.01.2018 09:46:10
Vďaka Horynovi za peknú recenziu a (hlavne) Mirkovi Kostlivému za pozitívne reakcie k Anekdoten ...
Viem, že sa opakujem, ale Anekdoten sú súčasťou neformálnej "Big Four" švédskeho (škandinávskeho) post-crimsonovského (art/prog)rocku. V 90.rokoch a začiatkom milénia sa progrockové média vo svete podstatne viac venovali vplyvu a dopadu Anglagard, Anekdoten, Sinkadus a Landberk na progrockovú scénu a jej ďalší vývoj, či napredovanie. Aj trebárs už známe nórske kapely, ako sú Wobbler, či Gargamel sú až druhou vlnou tohoto trendu a sú rovnako inšpirované klasikou KC, VDGG, ako aj dopadom práve týchto štyroch švédskych skupín.
Zvedavcom a fanúšikom (aj) Anekdoten opäť odporúčam skúsiť tu, na Progboarde najmenej známu (a do istej miery štýlotvornú) kapelu - Sinkadus.
Vďaka Slavovi tu profil majú už dlhšiu dobu a minimálne album "Cirkus" za analýzu celkom iste stojí ...

Mirek Kostlivý @ 28.01.2018 14:14:41
Mayak: Však já na Anekdoten nedám dopustit od té doby, co jsem začátkem roku 2007 brouzdal po internetu, abych vyhledal informace ke svému tematickému večeru na Rádiu Beat, který se týkal právě kapel používajících mellotron. A přitom jsem poprvé narazil na tyhle stránky s touto kapelou. A když jsem slyšel úvodní skladbu Monolith z alba Gravity >> odkaz
tak jsem byl nadšený z toho, že někdo ve Švédsku může jít hudebně ve stopách King Crimson.
A ty doporučované kapely si určitě poslechnu!

horyna @ 29.01.2018 08:12:30
Zdravím Mayak a Mirek. Na Anekdoten tu všichni nějak zapomínají, nebo kašlou? :-) Však ještě o nich bude řeč.

Petr59 @ 29.01.2018 12:01:06
"Světlem na cestě mi byl Slavův link odkazující přímo na objednávkový servis na stránkách kapely, odkud jsem si jejich diskografii za výbornou cenu pořídil"

Nevíte někdo, kde se dají sehnat alba Anekdoten (za normální ceny)? Kromě Amazon a Discogs.

horyna @ 29.01.2018 12:09:31
Petře čemu říkáš normální cena?

northman @ 29.01.2018 13:03:09
Petr59: jak píše horyna, co to je normální cena. Na audio3, stejně jako musicrecords objednávají hudebniny ze skladu v Holandsku (Bertus), tam jsou ceny dány pevně, z Amazonu jsem nikdy nic nekupoval a discogs je svým způsobem určitá forma prodeje hudebnin ze soukromých sbírek. Mimochodem díval jsem se na audio3 konkrétně na Anekdoten a tam jsou ceny spíše vyšší (CD kolem 500,- Kč), nižšší cenu najdeš možná na ebay.com

Petr59 @ 29.01.2018 15:22:27
"Normální cenou" jsem měl na mysli částku do cca 350.- Kč. Doplňování sbírek většinou dokáži do této částky (např. Zip Tang, Daal, Motorpsycho, Airbag, Discipline, From.Uz atd.). Je pravda, že jsem občas nucen přeťápnout (např. Änglagård, Wobbler, Hypnos 69 či nedávno Crippled Black Phoenix - "The Resurrectionists & Night Raider"). Kapela Anekdoten mě dost bere, klidně bych pořídil najednou všech 6 řadovek (vydání VIRTA CD001 - 006) + Live in Japan. Proto jsem zmínil tu "normální" cenu. Poslouchám je ve FLACU z PC přes DAC, ale rád bych doplnil regálek. Jak se znám, nakonec to stejně "přeťápnu".

northman @ 29.01.2018 16:20:16
Petr59: podívej se na audio3, ten bere taky z Bertusu a tam ty ceny řadových CD jsou například
Vemod LP - 1421,-
Vemod CD (Virtalevy) 482,- rok vydání 1995

za tebou uváděnou cenu, kterou bereš tam žádný nosič není. Podíval bych se na ebay, ale tam to o moc lepší nebude, tam díky poštovnému to nejde pod 500,- u stejného titulu, tedy debutu.

Brano @ 29.01.2018 16:55:16
Anekdoten máte za výbornú cenu tu(a skladom!!!) >> odkaz

kaktus @ 29.01.2018 17:20:10
Myslím že ceny okolo 350,- Kč jsou už minulostí, ale našel jsem >> odkaz

horyna @ 30.01.2018 07:39:25
Petře: jestli ještě budeš zkoumat ceny u Anekdoten a přečteš si i mou nabídku, možná budeš docela překvapen. Zkusím teď trumfnout ostatní kolegy:-)

Každopádně všechny ty velkohubé a s rozmanitou nabídkou se tvářící Supershopy a Starshopy jsou k ničemu. Snad krom dvou případů mi žádný z nich nic kloudného nikdy nesehnal a komunikace s nimi značně vázla.

Slavův starý link na stránky kapely je stále fungující. Oni nabízí prvních pět cd za velice výhodnou cenu a to poslední šesté za krapet vyšší. Výsledek byl tento: Do týdne mi ze švédska dorazil balíček 6 cd i s poštovným za nějakých 2150,-
Když to rozpočítáš vychází ti cena 350,- ZA JEDNO CD I S POŠTOVNÝM!!!! Což je myslím bestiálně nejlepší varianta! Objednávka trvala pár minut a platilo se přímo z karty. Stav/kvalita 120%.
Spokojenost nezaplatitelná:-)

Moje první takto pořízená cd (ze zahraničí a ještě od kapely samotné) a při dnešních cenách těžko sehnatelné muziky vlastně zadarmo.


A zrovna včera jsem si přesně takto objednal i třetí Wobbler
>> odkaz
-jejich vzálené mladší bratrance. Jelikož dvojku a čtyřku jsem si vydyndal na Musicrecords, jednička je za normální peníz nesehnatelná, poslední chybějící je Rites at Dawn. A jsem zvědav jak moc se Palo trefil v nařknutí z plagiátorství Yes:-)

Petr59 @ 30.01.2018 13:10:00
Díky za všechna info i námahu věnovanou komunikaci se mnou . . . kde, prosím tě, najdu "Slavův starý link na stránky kapely" (stále fungující)? Možná mi někde "leží" před nosem, jen mi to nedocvakne.
Wobbler mám komplet, jedničku kdysi sehnal přes Amazon za 500.-. A na "Rites At Dawn" ty Yes slyšet jsou.

to Brano - na >> odkaz ne vše, co "vystavují", se dá objednat.

northman @ 30.01.2018 13:21:11
Petr59: našel bys to přes Google, ale
>> odkaz horyna má pravdu ty ceny tady jsou bez marže překupníků.

Petr59 @ 30.01.2018 14:03:18
Díky, vyřízeno za pár minut.

kaktus @ 30.01.2018 16:09:47
jen poznámku k Wobbler zde uvedené adresa je špatná správná viz >> odkaz
ad horyna- to jsi Wobbler objednával za těch 16$ +7$ poštovné?

horyna @ 30.01.2018 20:52:57
Pro případ že by někdo ještě hledal objednávací link- je pod alinsh.recenzí na toto album v diskuzi níže.

Kaktus: přesně tak, 16+7 to je v poho.

Petr59 @ 08.02.2018 13:07:23
Už je to tak trochu off topic . . . dnes dorazil fajnový balíček s prvními pěti CD. Paráda.
PS: Průměr na jedno album 320,- Kč.

horyna @ 08.02.2018 13:15:51
Peťane gratulejšn! Ta cena je skutečně pusoidní. Mě zrovna včera dorazili třetí Wobbler (obřadně si je rozbalím až zítra, to má ještě něco připlavat), tak jsme se v objednávání i doručení vzájemně skoro-potkali :-)

northman @ 09.02.2018 13:07:02
horyna: ještě jednou díky za tip. Objednal jsem 31.1. čtyři vinyly Anekdoten a dnes to přišlo.

03.11.2013 alienshore | #
5 stars

Tretí album býva pre kapely zásadným bodom ich kariéry (aj keď pravidlo to nie je) a Anekdoten sa toho zhostili najlepšie ako len mohli. From Within je priesečníkom medzi staršou a novšou tvorbou týchto švédskych progresivistov. Aj hudobne presne zapadá medzi tieto dve obdobia a ešte stále sa tu nachádzajú matné odkazy na King Crimson, a zároveň je počuť aj príklon k melodickému a silne melancholickému poňatiu progresívneho rocku. Anekdoten začali hľadať svoju vlastnú tvár a hneď na From Within sa im podarilo zložiť skutočne nádherné dielo. Kým Nucleus bol tvrdým a ťažšie preniknuteľným albumom, tak From Within je zase pomalším ale zato veľmi komplexným počinom. Skladby fungujú na dynamickej báze a prítomná je aj pachuť alternatívy, ktorá zachádza do hlbín temnoty a smútku. Bombastické melotrónové plochy Anny Sofi sú veľmi dôležitým prvkom a majú za úlohu vytvoriť dojem beznádeje a šedivosti, popritom je celkom pozoruhodná aj jej práca s klávesovými nástrojmi. Väčšinu skladieb odspieval Nicklas Berg s výnimkou Groundbound a Firefly, ktoré si zobral na starosť Jan Erik.

Po komplikovanejšom úvode v titulnej From Within sa hladina upokojí a začnú sa tvoriť melodické motívy škandinávskeho charakteru. Nátlak melotrónu a kreatívnej rytmiky pocítite pri Kiss Of Life, no najlepšie sú na tom nápadité inštrumentálne výpady. Prvá polovica Grounbound znie skoro ako Wishbone Ash a následný tvrdý atak vytiahne do popredia disharmonickú gitaru v sprievode energiou nabitej basy a bicích. Majestátna kompozícia Hole je poriadnym emocionálnym výplachom s veľkými melotrónovými motívmi a zároveň takmer relaxačnými melódiami, no miestami to má až neobvykle jednoduché tempo. Zhruba podobne je tomu aj pri Slow Fire, ktorá pomaly pracuje s atmosférou a vo finále krásne zahreje melotrón aj s gitarou. Firefly sa tiež nikam neponáhľa a na konci sa dočkáme aj ráznejšieho motívu. The Sun Absolute hypnotizuje a znie naozaj zvláštne, treba podotknúť že je to inštrumentálna skladba s tak trochu mysterióznou tématikou. Akustická For Someone to celé zakončí pomerne nekonfliktne a jemne.

From Within netreba zbytočne analyzovať, lebo ináč vám unikne jeho podivuhodná krása. Jedna sorta poslucháčov tento album skôr zatracuje, pretože im chýba v ňom inštrumentálna prepracovanosť z minulých dosiek, a tá druhá sorta naopak velebí ako vrchol tvorivého úsilia Anekdoten. Pravda je možno kdesi uprostred, ale albumu sa jednoducho nedá uprieť autenticita. Pod rúškom zdanlivej monotónnosti horí plameň emócií a všemožných nálad. Pri počúvaní tohto diela je dobré zatvoriť oči a premýšľať o nekonečnu. Za tento skvost si Anekdoten zaslúžia plných päť hviezd.
reagovat

zdenek2512 @ 03.11.2013 16:34:26
Slavo zdravim, hezky jsi to vystihl a plne souhlasim. Anekdoten jsem donedavna znal jen podle nazvu. Prvni tri studiove desky se mi libi hodne. Jestli si nejake album koupim tak debut a tohle.

alienshore @ 03.11.2013 16:49:41
Zdravím Zdeněk, ich albumy sú kvalitné všetky, ani jedno nie je priemer a dajú sa kúpiť na ich stránke za super cenu :-) ...
>> odkaz

zdenek2512 @ 03.11.2013 17:01:21
Slavo to jsou opravdu slusne ceny :-). Namet do budoucna. Mne se libi vice nez Anglqgard, ty jsou na me trochu vice symfonicti.

Mayak @ 03.11.2013 18:45:42
...je to klasicky fajn recka Slava a album je skutočne výborný, v mnohých aspektoch naozaj lepší, ako prvé dva počiny Anekdoten ... ale už nemá ten kultový status, ako "Vemod" a "Nucleus", ktoré vlastne tvorili niečo ako "dejiny škandinávskeho melancholicko/crimsonovského soundu", spolu s prvými dvoma albumami Anglagard, rannými albumami Landberk a oboma albumami Sinkadus ("Aurum Nostrum" a "Cirkus")

alienshore @ 03.11.2013 18:56:04
samozrejme Miro dá sa s tým súhlasiť, prvé diela kapiel ktoré si spomenul sú naozaj inšpiratívne ..., zaujímavé však je že ako nazerajú na albumy poslucháči a konkrétni tvorcovia-skladatelia, napr. Nicklas má námietky voči prvým dvom albumom a preferuje skôr neskošie diela, poslucháči si ctia taktiež Vemod aj Nucleus, ale to je asi tým že muzikanti nemajú od týchto vecí odstup :-) ...



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 5x
alienshore, kaktus, Petr59, Carloss87, horyna
4 hvězdičky - hodnoceno 0x
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0555 s.