Mars Volta - De-loused in the Comatorium (2003)

Tracklist:
01. son et lumiere (1:35)
02. inertiatic esp (4:24)
03. roulette dares (the haunt of) (7:31)
04. tira me a las arañas (1:29)
05. drunkship of lanterns (6:20)
06. eriatarka (7:06)
07. cicatriz esp (12:29)
08. this apparatus must be unearthed (4:58)
09. televators (6:19)
10. take the veil cerpin taxt (8:42)

Total Time: 60:51



Obsazení:

- cedric bixler-zavala / vocals
- omar rodriguez-lopez / guitars
- juan alderete / bass
- flea / bass
- jon theodore / drums
- ikey isaiah owens / keyboards
- jeremy michael ward / sounds

 
02.04.2009 PB | #
5 stars

Tahle deska byla zároveň mou "seznamovací" deskou s podivnou kapelou The Mars Volta. Poprvé jsem ji slyšel jako naprostý hudební junior - fascinovala mě na ní zejména ona tajemná nepřirovnatelnost k čemukoli, co jsem doposud znal. Tuto recenzi již píšu jako člověk, který si s touhle bandou prošel celých 6 let studiové existence (včetně dvou pražských vystoupení v Roxy 2005 a 2008).

Úvod alba obstarává sehraná dvojice skladeb Son et lumiere a Intertiatic ESP. Ukázková práce zvukaře Jeremy M. Warda (budiš mu andělé nakloněni) v souhře s kytarovými magickými podporami Omara Rodrigueze-Lopeze (což platí pro celou desku). Tyto skladby nevyjadřují výslovně undergroundový potenciál kapely, přesto mohou být označovány za tipickou tvorbu ranných TMV.

Následuje hitovka Roulette Dares - mezi fanoušky TMV jedna z vůbec nejpopulárnějších (nutno dodat, že oprávněně). Za sedm a půl minuty toho posluchač zažije ažaž. Po zběsilém rozjezdu nastává kontrastní zpomalení kde Cedric Bixler-Zavala svým kleštěneckým hláskem vyzpívává typicky nesrozumitelný text za podpory plačtivé Omarovy kytary. Refreén je tvořen zejména chytlavým kytarovým rifem. Od času 2:15 nastává pro mě zásadní zlom v mém přístupu ke kapele...psychadelická pasáž mě dostává do naprosto jiných dimenzí...Po zopakování refrénu a mezipasáži a ještě jednom sklidnění skladba mizí v nedohlednu.

Po přechodném kytarově-psychadelickém Tira me a las araňas následuje další na koncertech často hraná Drunkship of lanterns - asi komplexně nejrychlejší kousek na desce. Skladby začíná dosharmonicky, nicméně v jejím průběhu dojde i na klasický rock 70. let - + poprvé jsou výrazněji slyšet i percusní varhany Ikey Owense. Na koncertech mívá tohle dílko s vloženou improvizační pasáží okolo půlhodinky..

Po zasněné (a na poměry alba i trochu podbízivé) písni Eriatarka (která ovšem album nijak výrazně nenarušuje) následuje vrchol desky - více než 12ti minutová Cicatriz ESP. Jedná se podle mě o vrchol, kterému se kapela ve své následné tvorbě již maximálně vyrovnala. Nádherná basová linka (kterou skutečně na nahrávce zaznamenal Flea z RHCP) v souhře s neobvyklým rytmem bubnů plačtivou + v rifu skřípavou Omarovou kytarou. Po táhlém sólu, ve kterém další z hostů z RHCP John Frusciante spolupracuje se svižnými perkusemi, následuje lehká jazzová pasáž, která jakoby mizí v kanalizečních prostorách. Návrat z nich zvěstuje již zvuk vlnobití a příchod další rychlé pasáže, po níž se zopakuje druhá sloka a s refrénem tato odyssea končí. Paráda.

Po poněkud komerční (a následně i zpeněžené) Televators přichází závěr alba v podání další mnohaleté hitovky Take the veil Cerpin Taxt. Skladba je výjimečná svou prostřední jazzovou pasáží. Strukturou připomíná Cicatriz ESP, jejíž rytmus je konkrétně připomenut se slovy "Who breought me here - forsaken depraved and wrought with faer. Who turned it of - the last tjing I remember now. Who brought me here.." Skladbaje velice osobitá a plná dalších nových prvků, jež se dosud neobjevily, a je důstojným zakončením této famóní desky. Kdo si ji ani po 6ti letech od jejího vydání neposlechl, nechť tak učiní neprodleně.:-)
Pět hvězdiček (ne snad proto, že by se vyrovnala skvostům jako Foxtrot od Genesis nebo Close to the edge od Yes, ale minimálně proto, že pět hvězdiček tu už dostaly daleko nudnější věci).
reagovat

12.12.2006 Santil | #
4 stars

Jedneho casu som ani nevedel ze mam tuto skupinu v compe nejaky ten piatok tak som sa zacal venovat aktivnemu pocuvaniu. Mozem skonstatovat ze ma to celkom chytilo. Aj ked sa nejedna prave o moju " krvnu skupinu. " De-loused in the Comatorium je koncepcny album pojednava pribeh jedneho chlapika ktory upadol do bezvedomia a hlada cestu spat.mars volta hra progresivny rock, s psychdelickymi hratkami pravdepodobne su dost ovplivneny hudbou 70. rokov, myslim aj co sa tyka imidzu hudobnikov. Vokal lidra skupiny Zavalu by sa dal prirovnat k narusenemu maniakovi, ale do hudby mars volta skvele zapada, a tym aj utvrdzuje atmosferu tohto albumu. Su tu chytalve skaldby, spociatku na moj vkus az prilis vela psychdelickych hratok, po par vypocutiach som sa cez to povzniesol takze album odporucam pocuvat od zaciatku do sameho konca bez preskakovania skladieb, pretoze album na mna posobi atraktivnejsie ako celok. Co k tomu dodat zaujimavy pocin, ktory stoji za vypocutie ( nielen na jedno vypocutie).
reagovat

09.10.2006 Andrew | #
4 stars

Mars Volta, pre mnohych neznamy pojem. Mo mena hudobnikov v zostave tejto skupiny niektorym zasvatenym ludom mozno nieco hovoria. Su to Cedrick Bixler Zavala a Omar Rodriguez Lopez, clenovia uz bohuzial neexistujucej skupiny At the Drive in. Dalej nasleduje Flea, tohto cloveka vacsine netreba predstavovat staci spomenut kapelu Red Hot Chilli Pepers. Ostatni clenovia skupiny su pre mna neznami.
Co vlastne Mars Volta hraju? No je to akysi progresivny rock s poriadnou davkou psychdelie. Uz prve sekundy albumu naznacuju to ze sa jedna o dost vynimocnu zalezitost. Chytlave songy dost v nich pocut odkaz na At the Drive in, perfektne vygradovana fleova basa, vocal Zavalu je nema chybu.
Kto ma rad neobohrate, neopucovane veci a nevadi mu ista davka psychdelie moze byt At the Drive in zaujimavym pocinom.
reagovat

Jester @ 20.10.2006 00:00:00
Rekl bych, ze Flea hraje na basu pouze v songu Televators.

Jester @ 16.07.2007 00:00:00
Tak jsem právě doposlouchal tuhle desku a při listování bookletem jsem zjistil, že jsem uvedl ve své dřívější reakci nepravdivé údaje a nechtěně tak někoho možná mystifikoval. Flea opravdu hraje ve všech skladbách a ne jenom v Televators. Omlouvám se.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
penoz
4 hvězdičky - hodnoceno 3x
Andrew, Santil, kaktus
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0383 s.