Pallas - Pallas - The Dreams Of Men Special Edition (2005)

Tracklist:
1. The Bringer Of Dreams 9:50
2. Warriors 7:15
3. Ghostdancers 7:30
4. Too Close To The Sun 11:34
5. Messiah 4:57
6. Northern Star 4:01
7. Mr. Wolfe 5:48
8. Invincible 10:45
9. The Last Angel 11:28

Special Edition bonus disc:
'Rapid Eye Movements' (Remixes and Out-takes of The Dreams of Men)

1. Mr Wolfe (Shepherds Pie remix)
2. Ghostdancers (Not on the fiddle remix)
3. Too Close To The Sun (Folk off that guitar solo part-remix)
4. The Last Angel (Ronnie the rover returns remix)
5. Invincible (Jamming during writing)
6. Sad Waltz (Invincible end section early version)
7. Blue Walk
8. Faure (section)
9. North South
10. Fear
11. Bottle Of Broken Dreams
12. Kalinka
13. Strange Reflections
14. Colin Counts Out Time
15. Fragments Of The Sun (Better late than never choir remix)



Obsazení:

Alan Reed - zpěv
Graeme Murray - baskytary
Ronnie Brown - klávesy
Colin Fraser - bicí
Niall Mathewson - kytary

Hosté:
- Pandy Arthur / zpěv (9)
- Paul Anderson / housle (1 & 3)
- Karen Raitt / zpěv (5)
- Lisa Paterson / zpěv (5)

 
28.06.2017 horyna | #
5 stars

Netradiční začátek se bude týkat klasické numerologie a jejího vztahu k číslovce tři:

V případě trojky jde o číslo vyjadřující mentální schopnosti a
studijní potenciál, bystrý intelekt, energii, chápavost, vnímavost,
pojmovou představivost, originalitu, veselost, optimismus a radost ze
života.
Vyznačuje se také silou, nezávislostí, jistotou, svobodou, nadšením a
schopností postarat se sama o sebe. Trojka se ráda obklopuje lidmi.
Lidé pod vlivem trojky mají dobrý vkus na oblékání.
Projeví-li se negativní stránky trojky, budou to přílišná kritičnost, sklon k výstřelkům, klamání ostatních, vrtkavost, netečnost nebo přílišná bezstarostnost.


Jsme na hudebním fóru a tak je pochopitelné, že toto numeru budu převádět směrem k albovým triumvirátům, které jsou s některými kapelami a hudební historií pevně spjaty.

Okamžitě mne napadá slavná trojice (jména skupin z úsporných důvodů vynechám, každý je jistě zná):
The Dark Side of the Moon - Wish You Were Here - Animals - zcela zřejmá paralela (stejné desetiletí, dvouletý odstup, totožná sestava, evolučně rozvíjený hudební styl)
2112 - A Farewell to Kings - Hemispheres (podobné atributy jako v případě předešlém)
The Yes Album - Fragile - Close to the Edge (i tuhle trojici jaksi automaticky slepuji v jedno)
koho napadají další uskupení, jejichž alba má postavená v pomyslné podskupině, může je uvést do přislušné reakce níže.
Já do tohoto spektra a právě proto o něm mluvím, počítám i tři brilantní práce skotské kapely Pallas, alba Beat the Drum, The Cross And The Crucible a nahrávku recenzovanou.

V případě desky The Dreams Of Men, jde o velkolepou, místy až pompézní hudební produkci, zasazenou v neoprogresivním květináči, jejíž textová náplň poukazuje na lidské touhy a sílu, vydobít vytýčené cíle, či snahu zaujmout svá postavení na nově navštíveném území.

Celkem devět dlouhých a rozmanitých skladeb nám nabídne jak symfonické tak lyrické čtverce a fanda progresivní muziky si u takto propracované hudby spokojeně mne ruce.
Hned první skladbu The Bringer Of Dreams opanuje mohutná, klávesovo kytarová hradba, střídání nálad a sytý, strhující důraz na atmosféru.
Warrior vypráví o temnějších záležitostech, jako je terorismus a sebevražedné útoky. Posluchač pocítí nátlakové, metalovější ladění, kytara rifuje, ale dokáže vytvořit místo i pro atmosférickou vsuvku.
Úžasný je úvod a vlastně celá píseň Ghostdancerů, zabývající se masovou migrací z Evropy (konkrétně ze Skotska) do Ameriky. Texty zkoumají kontrast mezi úspěchem přistěhovalců v jejich novém domově s méně příznivým dopadem na původní obyvatelstvo. Píseň je nesmírně silná jak lyricky (pasáž s houslemi), tak hudebně. A takto bych mohl pokračovat skladbu po skladbě, jelikož každá je svým způsobem charakteristická a její jedinečnost si o to říká.

Celkově jde o pozoruhodné album, kterým Pallas dál rozvíjí svou epickou produkci a tímto třetím dílem v řadě, završují své nejplodnější údobí.



reagovat

Sajgon3 @ 28.06.2017 08:35:56
Jojo - PALLAS ! - Stále tvrdím že PALLAS je zo strany odbornej verejnosti veľmi nedocenená kapela. Veľa iných , aj keď kvalitných kapiel stále tvorí na neoprogresívnej hmote, ktorá bola vytvorená začiatkom 90-tich rokov a len ju akosi prielevajú do rôznych formičiek. Ale PALLAS je bol, a vždy bude originálny - a v tom je ich sila ! Tento album u mňa síce až za BEAT... a CROSS... ale plnohodnotné dielo . Hlavne úvodné 2 pecky to devastujú -))

Brano @ 28.06.2017 10:16:42
Presne tak,album patrí do trojice Beat...Cross...Dreams.Muzika je parádna,avšak na rozdiel od prvých dvoch menovaných je tento album zvukovo nabúšený s nízkym DR,takže pri vysokej hlasitosti sa časom dostaví únava poslucháča.Keby mal tento album zvuk ako Cross and The Crucible,tak je to dokonalosť sama.Album som mal hneď po vydaní v roku 2005,takže za tie roky ho poznám naspamäť.Akurát škoda toho skomprimovaného zvuku :-(

john l @ 28.06.2017 10:55:57
Tahle deska už není tak velkolepá jako The Cross And The Crucible, ale to nehraje roli. Skladby mají jinou intenzitu a stejně mocné kouzlo, jako věci na Beat the Drum, nebo The Sentinel.

Stran albového trojzápřahu:
pro mě je neslavnější trojicí hudbních dějin spolek In Rock, Fireball a Machine Head. Na Deep Purple by se nemělo zapomínat.

horyna @ 28.06.2017 12:59:49
Děkuji za reakce vážení kolegové. Ano, Deep Purple jsem mohl vyjmenovat jako první, ale stejně jako tuto trojku, dal bych i Burn, Storm a Taste.

Snake @ 28.06.2017 15:54:58
Mám dojem, že Brano trefil hřebíček na hlavičku a pomohl mi vyřešit jednu starou záhadu. Zrovna tuhle speciální edici jsem měl půjčenou a bonusový disk se mi svou rozmanitostí zamlouval, ale té regulérní nahrávce jsem se nemohl dostat na kobylku. Něco mi na ní vadilo a vyloženě i znervózňovalo. Možná to byl právě ten přehnanou kompresí zmrvenej zvuk, o tom jsem v roce 2005 věděl houby. Čert ví...

Ve sbírce mám jen Beat the Drum a tu čas od času protočím s opravdovou chutí a požitkem.

Snake @ 29.06.2017 18:32:49
Mi to nedalo a mrknul jsem do DR databáze, jestli nekecám a co jsem našel ?

"Beat the Drum" z roku 1998 má DR 14 (a hraje opravdu skvostně), "The Dreams Of Men" z roku 2005 DR 07, přitom to bonusové CD má DR 13. To by se z toho jeden "zvencnul"...

06.07.2006 PanDan | #
5 stars

Historický námět si vybrali Pallas pro své monotematické album. Příliv Skotů a Irů do Nového světa, jejich sny, naděje, zklamání. Texty jsou jistě poutavé, ale pro mě je primární hudba. A ta je tu strhující! Pallas mají cit pro čarokrásné melodie, dramaticky vystavěné i dech beroucí vokální party. Celé album ladí, ale jedna píseň mě dostala absolutně-Ghostdancer: od úvodních tklivých keltských tónů až po závěrečné indiánské motivy. Muži vstoupili na americkou pevninu se svými sny... A Pallas natočili album, které naplnilo sny mnohých fandů progrocku.
reagovat



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 3x
horyna, Brano
4 hvězdičky - hodnoceno 2x
kaktus, ripo
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0468 s.