Harrison, George - Somewhere in England (1981)

Tracklist:
Blood from a clone (4:03)
Unconsciousness rules (3:06)
Life itself (4:27)
All those years ago (3:47)
Baltimore Oriole (4:00)
Teardrops (4:10)
That which I have lost (3:46)
Writing's on the wall (4:02)
Hong Kong blues (2:56)
Save the world (4:56)

1.6.1981 Dark horse DHK-3492
Producent: George Harrison, Ray Cooper
Zvuk. inženýr: Phil McDonald
Obal: Ray Cooper, Caroline Irwin, Anthony Cohen
39:15



Obsazení:

George Harrison - zpěv, klávesy, syntetizéry, kytary
Ray Cooper - bicí, klávesy, syntetizéry, perkuse
Jim Keltner, Ringo Starr, Dave Mattacks - bicí
Willie Weeks - baskytara
Neil Larsen, Gary Brooker, Al Kooper, Mike Moran - klávesy, syntetizéry
Tom Scott - lyricon, lesní rohy
Herbie Flowers - baskytara, tuba
Alla Rakha - tabla

a další

 
30.01.2011 springfame | #
3 stars

Bohužel, toto z valné části není takové album, jaké Harrison původně zamýšlel. Vinu na tom nese vydavatel, kterému se nelíbil jednak obal alba a jednak čtyři písně z něj. Mezi nimi vypadla například Flying Hour, kterou považuju za jeden z vrcholů Harrisona té doby.
Jenže...
Kdyby byla vydaná původní verze alba, zase by mi chyběly ty dodatečně nahrané písně. Takže jak na to? Asi album s bonusy. Původní sestava plus staré bonusy nebo obráceně? To je otázka složitější než ta, kterou řešil jistý princ...
A vydavatel to nakonec vyřešil - a opravdu svérázně. Proč byla Tears Of The World přilepena na 33 & 1/3, to nechápu - tam prostě nemá co dělat.
Celé album působí trochu nevýrazně, rozhodně nechytne na první poslech. Jistá roztříštěnost je dozajista způsobena i problémy při jeho vzniku, které jsem zmínil výše. Z těch dodatečně nahraných se mi dost líbí Blood from a clone s možná nejlepším textem ze všech skladeb na albu. Milými kousky jsou dvě coververze: Baltimore Oriole a Hong Kong Blues.
Na desce jsou také dvě písně ovlivněné dobou svého vzniku. Každá však naprosto odlišně. All Those Years Ago reaguje na Lennonovu smrt; původně ji měl mít na své desce Ringo Starr, nakonec však vznikla tato verze, ve které se poprvé od rozchodu sešli Harrison, Starr i McCartney při společné práci. Zatímco Starr hraje na bubny, na McCartneyho zbyla jen účast ve sboru, takže o nějakém návratu beatlesáckého zvuku nemůže být ani řeči.
Save The World se snaží protestovat proti všemu, co mohlo tehdy pomoci zničit tento svět. Jak moc vyznívá úderně či naivně, nechť každý posoudí sám. Já sám věřím, že to Harrison myslel upřímně, což není zase tak málo.
Zbývá se ještě zmínit o obalu. Je takový... no řekněme obyčejný, ale když ho uvidíte poprvé v životě a srovnáte si ho s názvem desky, můžete si říkat "stojí u zídky, leží snad na chodníku?", no prostě "někde".
Ovšem ten původní nápad se satelitním snímkem Británie je obyčejný rozhodně méně.
reagovat

11.01.2010 nowhere_man | #
3 stars

Po skvelej platni George Harrison prišla platňa Somewhere in England. Tá už tak skvelá nebola a vrátila sa tam, kde bol George v čase albumu Extra texture. Opäť som sa teda bál sklamania. Opäť sa však nekonalo. Album nepatrí medzi najlepšie Harrisonove výtvory, ale nestalo sa mi pri ňom, že by som sa nudil. Obsahuje aj skladby, ktoré stojí za to si ich vypočuť: balada Life itself, spomienka All those years ago a melodická Teardrops. Bonus tu bol len v podobe dema Save the world. Zdá sa mi to málo, na to, koľko skladieb musel George na nátlak vydavateľstva vyhodiť. Album síce nemám rád tak ako Extra texture, ale nemôžem mu dať len dve hviezdy.
reagovat

06.11.2007 DeaconJohn | #
2 stars

Somewhere In England a Extra Texture na mě vždycky působily stejně - stejně nudně a přeplácaně. Těžko říct, proč se rebel a skvělý kytarista Harrison tak často vyhýbal rockovým skladbám a dával přednost klávesám a smyčcům. Těžko říct, proč se mystický brouk který stojí za Within You Without You a spoustou atmosférických písní vyžíval v nevýrazných rychlokvaškách...
Blood From The Clone je pěkná skladba, která navíc i šlape. Like Itself je hudebním návratem k dřívějším dobám a překvapivě jsou to zde právě klávesy, které dodávají tu správou atmosféru. To se nedá říct o hitovce All Those Years Ago, ke které mám kladnější vztah hlavně díky vědomí, že je věnována Johnovi a pracvali na ní i Ringo a Paul.
Save The World beru jako promarněnou šanci napsat protestsong proti devastaci matičky Země, avšak místo naléhavé skladby zakončuje desku další synth popík, který zkrátka nemá patřičnou údernost.
Průměr, průměr, průměr..."Jen pro sběratele a fanoušky".


reagovat



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 0x
4 hvězdičky - hodnoceno 0x
3 hvězdičky - hodnoceno 3x
nowhere_man, springfame, verjan2
2 hvězdičky - hodnoceno 1x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0397 s.