Thin Lizzy - Thin Lizzy (1971)

Tracklist:
01. The Friendly Ranger at Clontarf Castle [Bell/Lynott] ()
02. Honesty Is No Excuse (3:40)
03. Diddy Levine (7:04)
04. Ray-Gun [Bell] (3:05)
05. Look What the Wind Blew In (3:23)
06. Eire (2:07)
07. Return of the Farmer's Son [Downey/Lynott] (4:14)
08. Clifton Grange Hotel (2:26)
09. Saga of the Ageing Orphan (3:40)
10. Remembering (5:59)

Bonus tracks (2010):

11. The Farmer (3:40)
12. Dublin [New Day EP] (2:30)
13. Remembering Pt. 2 (New Day) [New Day EP] (5:08)
14. Old Moon Madness [New Day EP] (3:56)
15. Things Ain't Working Out Down at the Farm [New Day EP] (4:32)
16. Look What the Wind Blew In [1977 remix] (3:22)
17. Honesty Is No Excuse [1977 remix] (2:46)
18. Dublin [1977 remix] (2:32)
19. Things Ain't Working Out Down at the Farm [1977 remix] (3:58)

All songs written by Phil Lynott, except where noted.



Obsazení:

Eric Bell - guitar
Phil Lynott - bass, guitar, vocals
Brian Downey - drums

Gary Moore - guitar (16-19), keyboards (16-19)
Midge Ure - guitar (16-19), vocals (16-19)
Ivor Raymonde - Mellotron (2, 17)
Erix Wrixon - keyboards (11)

 
28.06.2018 Voytus | #
3 stars

Svým způsobem rozumím těm, kteří nejsou zrovna nadšeni z prvních alb této irské party. Pokud totiž jste fanoušci alb, jako je Jailbreak a alba následující, tak je jasné, že Vás baví především hard rocková podoba jejich tvorby.

U té první etapy s Ericem Bellem je to s jednoznačným žánrovým zařazením poněkud problematické. Na debutu sice občas problesknou tvrdé riffy, ale celé album je až překvapivě jemné. Mezi Lynottovy inspirace totiž v tu dobu byly, kromě Jimiho Hendrixe, jemuž se v náznacích skupina blíží, například i folkoví hudebníci jako Van Morrison. Však se na albu nachází řada pomalých akustických písní, jako třeba hned druhá, smyčci obohacená Honesty Is No Excuse nebo předposlední Saga of the Ageing Orphan.

Úplně odjinud pak působí úvodní The Friendly Ranger at Clontarf Castle s nezvyklým bicím doprovodem, který vychází snad z nějaké etnické hudby. Navíc v ní Lynott nezpívá, ale vypráví příběh, inspirovaný pravděpodobně irskou historií, z níž bude čerpat Lynott i později.
Hard rocku se blíží jen Bellova kvákadlem poháněná píseň Ray-Gun a následující Look What the Wind Blew In s chytlavým riffem a pečlivě promyšlenými bicími (nejlepší song z celé desky). Brian Downey už na debutu exceluje a kromě této písně předvádí ještě zajímavé kousky v závěrečné písni Remembering. Ta svou stavbou představuje i jednu z těch promyšlenějších písní, kde vynikne i Lynottova basa a Bellovy kytarové jízdy.

Co albu ale citelně schází, jsou výraznější motivy a melodie. Lynott se sice pěvecky blíží Jimi Hendrixovi, ale zatím svůj pěvecký styl ještě hledá. Dost často připomíná i americké soulové zpěváky, však se zaposlouchejte do sedmiminutové Diddy Levine. Óda na Irsko, Eire, nezapře inspirace keltskou hudbou, v Return of the Farmer’s Son pro změnu zaslechneme blues.

Rád bych, kromě Downeyho, vyzdvihnul i kytarovou hru Erica Bella. Umí se držet zpátky, když je to třeba, a pokud to aranžmá vyžaduje, navrší na sebe celou hradbu kytarových partů – místy možná až příliš, ale rozumím, že bylo zapotřebí nějak zhutnit poněkud tenký zvuk celého tria. Každopádně jde o technicky skvěle vybaveného hráče s velkou dávkou invence, který na sebe nestrhává pozornost, a to je často u kytaristů dost vzácné.

Dobrá, melodických nápadů, které by se Vám vryly do paměti na první poslech, tu opravdu moc nenajdete, ale pokud albu věnujete víc času, tak zjistíte, že není vůbec špatné. Písně sice místy trochu „drhnou“ a působí nedotaženě, ale připočtěte k tomu všemu ještě šibeniční čas pěti natáčecích dnů – a hned se možná budete na debut dívat trochu jinak. Myslím, že tři hvězdy si v pohodě zaslouží.

Na edici z roku 2007 je ke slyšení úplně první singl The Farmer, který kazí mizerný mix, ale jinak jde o překvapivě jednoduchou píseň se zapamatovatelným refrénem (žádná taková na albu není) a jde o jedinou nahrávku, kde je zachycen klavír Erica Wrixona, který brzy poté ze skupiny odešel. Dále je tu EP New Day, z něhož vyzdvihnu Dublin, kde poprvé opravdu zazáří Lynnot jako textař, kytarovou zběsilost Old Moon Madness (jako bych tu slyšel i Wishbone Ash) a boogie Things Ain’t Working Out Down at the Farm (s přehnaně zdůrazňovaným irským přízvukem). A jako ukázka toho, jak ještě mohly některé z písní znít, je tu pětice přetočených písní z roku 1977 s Gary Moorem a Midgem Urem na kytary. Vyšly na první bestofce skupiny a zřejmě měl Lynott své důvody, proč je přetočit.

reagovat

pinkman @ 01.07.2018 10:52:08
To nejlepší teprve přijde s obměnou a rozšířením sestavy.

20.09.2007 kneekal | #
2 stars

Thin Lizzy patří mezi moje nej hard-rockové kapely a Phil Lynnot je snad nejlepší frontman, jakého si jen taková kapela může přát. Docela by mě zajímalo, kdybych začínal s touhle deskou a nikoli s Jailbreak, jestli bych pak Thin Lizzy zařadil mezi své oblíbence.

Debut těchto Irů není nijak zásadní záležitost, dokonce mi místy přijde, že kapela tak trošku tápe. Ano, jsou to bezesporu dobří muzikanti a neřekl bych, že si na hudebně hodně odkrývajícím power-triu vylámali zuby, přesto tahle deska na mě velký dojem nezanechala.

Mám z Thin Lizzy spíš dojem, že pánové nastřelili pár dobrých nápadů (např. Dublin, Return of the Farmer's Son, Things ain't working out down at the Farm) a pak to nějak tak doplácali na téměř hodinovou stopáž. A to podle mě neměli dělat, protože deska jim moc dohromady a nedrží a absence výraznějšího singlu ji posouvá do kategorie "kolem proplouvající šeď". Těžko říct, jestli by jim zkrácení na něco přes půl hodinu pomohlo.

Bohužel ani sympaťák Lynnot mi nepřijde tak hvězdný jako na pozdějších deskách a místy vskutku důmyslně vrstvené kytarové orgie Erica Bella celkové vyznění deska zcela nezachrání.

** - Z mého pohledu zas jeden hledačský debut, který mě nějak zvlášť neoslnil. Takže zpět k Jailbreak :)
reagovat

Orel @ 04.05.2009 19:53:20
Mně se album Thin Lizzy líbí rozhodně je skvělý debut akorát to není typická tvorba THIN LIZZY.Skvělé nápady a i instrumentalita je výborná.Je mi pouze 15 ,ale podle mně se hodně lidí z mojí generace vrací ke staré dobré muzice:)

Voytus @ 05.05.2009 10:12:31
Orel: No vida, další pozitivně nakažený :-). Mám sice radši tu přímočařejší a tvrdší verzi Thin Lizzy (hlavně desky Black rose, Thunder and lighting a Live and dangerous), ale ani starší věci od nich nejsou špatné, jen vyžadují jiný přístup.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
Otikk
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
b.wolf
3 hvězdičky - hodnoceno 2x
Voytus, Apache
2 hvězdičky - hodnoceno 1x
kneekal
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0409 s.