Diskuze


« další předchozí »
Judith - 29.04.2023 18:08:23 #
Aplausu pro valchu se vůbec nedivím! A teda Nevýpar kovatjezd docela zajímaví - kanystr uchem nepoznám, tak na něj asi hrajou dobře.

Jako další smysluplné ozvláštnění mě napadá třeba foukací harmonika u Adapter Adapter >> odkaz
Krásně to z obligátního stoner rockového inspiračního kotlíku vytahuje bluesovou linku - vlastně docela logický krok, který ale zdaleka ne každého napadne udělat... a funguje parádně. Na tomhle albu se jim navíc povedla taky ne úplně běžná kombinace s punkovým vyzněním; on tedy punkový byl především přístup k natáčení, jelikož Nick Ryder zůstal 14 dní před zamluvenou frekvencí ve studiu v kapele sám, dva dny před si našel aspoň bubeníka, s kterým se ve studiu viděli poprvé, a mentálně byl podle svých slov celou dobu ve stavu "vždyť je to vlastně všechno úplně jedno". Album má dost dobrý drajv a se znalostí tohoto pozadí dostává další rozměr třeba refrén v závěrečné Anything (což je úplně jednoduchá a strašně chytlavá věc, kterou nese hlavně rozhárané frázování) - prostě mi něco dej, cokoli!!!
Voytus - 28.04.2023 17:30:47 #
Judith: Valcha je fajn, taky jednu mám. Kamarád, který mě před lety doprovázel v projektu Blues Dickinson & Iran Mejdan s ní býval pravidelně odměňován bouřlivým aplausem. A takový je to zpěvák!

Ono, mě právě jen zřídka ještě něco překvapí. Vzhledem k mé oblibě houslí a dechů v rockové hudbě, tak zrovna tyhle nástroje nepovažuji za nějak zvláštní, však takový pop 60. let čítá celé orchestry - jenže to holt byli jinačí aranžéři a producenti, než dnes (myslím ale jen v tom popu). Právě ty etnické nástroje jsou zajímavé ozvláštnění, třeba kaval u Villagers of Ioannina City nebo cymbál a takový ty kladívka, co nevím, jak se jmenujou u Dordeduh (špicovní folk-black z Rumunska).

A ohledně nehudebních nástrojů nemusím chodit daleko, protože lounští Nevýpar kovatjezd svého času používali kanystr, dopravní značku a též sadu různě naladěných pivních lahví. Trocha kanystru zde >> odkaz
a vlastně mají i ty housle >> odkaz (z alba Věčnost je naše moře je to ta jediná píseň v playlistu)
Judith - 27.04.2023 11:52:05 #
To je vlastně taky zajímavé, kdo tyhle běžnější věci (jako doplnění rockové sestavy houslemi nebo flétnou) dělá dobře a kde je to opravdu spíš poleva nebo křoví. Za mě třeba Jean-Luc Ponty není zbytečný nikde, i když jde někdy víc o excentrické kudrliny než něco, bez čeho by zkřehnul samotný skelet. Mění to siluetu, což není zas tak povrchní věc.
hejkal - 27.04.2023 07:23:05 #
Voytus - ono je to preto, lebo Judith položila podotázku a na tú sme viacerí odpovedali. Vlákno ako také nie je predmetom mojej túžby o vyjadrenie. Zvláštne miesenie štýlov ma v 99-tich prípadoch zo sto skôr znechutí alebo neveriacky rozosmeje, nuž sa necítim byť autorita na takéto reči. Netradičné nástroje v rovnakom pomere slúžia v rockovej hudbe len ako umelé spestrenie soundu. Opäť, čo by som dodal? Že husle alebo flauta sú netypické? Sotva, na to sú napchané takmer všade. A rockových harfistov veľmi nepoznám.

Samozrejme, rôzne world music si na tomto fičia, podobne epigóni hluku radi mlátia i do potrubí alebo kontajnerov, to však nepočúvam, a tak sa nemám k čomu vyjadriť. Rovnako sa občas nájdu pekné variácie hry na poháre naplnené vodou a pod., ale nie je to nič, čo by pre mňa malo význam väčší kuriozitke. Nuž budem radšej mlčať. :)
Judith - 27.04.2023 00:58:05 #
Prima motivační řeč, třeba zabere :) Mně ty "obyčejné" odchylky přijdou zajímavé - pokud se 999 kapel bez něčeho neobejde a jedna z tisíce ano, je to svým způsobem výmluvnější než skutečnost, že někde někdo hraje na dvě valchy, suzafon a gumovou kachničku (i když i to si ráda poslechnu)...

Stylově mě teď hodně baví třeba Asymmetric Universe a jejich kombinace progmetalu, jazzu, orchestrálních prvků a elektroniky (v pátek jim vyjde nové EP).
Voytus - 26.04.2023 23:29:51 #
Téma diskuze mě zaujalo, takže jsem hned musel vstoupit - abych se ale setkal převážně se skupinami, které jen nemají baskytaru nebo kytaru a nic netradičního nemísí. Nic proti nim, všechny jmenované mám rád, jen jsem čekal jiné zvláštnosti. Neubauten nebo The HU, to už je na jiné cestě.

Přidám Dakhabrakha z Ukrajiny, které jsem si oblíbil díky jedné příjemné slečně po tom, co mi došlo, kolik Ukrajinců u nás žije a pořádně neznáme jejich kulturu. Dakhabrakha jsem si vychutnal i živě, pouhé tři týdny před "speciální operací". Nutno přiznat, že atmosféra byla tehdy dost emotivní. Skupina mísí ukrajinský folklór (a nejen ten) s mnoha dalšími styly a žánry, neváhají říznout tradiční nápěv hip-hopem nebo třeba taky blues, či rozličnými etno prvky, nebo hypnotickým bicím doprovodem, který si nezadá s elektrickým dusáním. Vše je ovšem "vyrobeno" živě třemi dámami a jedním pánem. Všichni zpívají a často skromná instrumentace čítá violoncello, proháněné efekty, foukací harmoniku, akordeon, rozličné bicí, klavír, cajon, brumli, didgeridoo nebo dechový nástroj Zhaleiku. Ovšem ty hlasy korunují vše - i když si na jejich barvu možná chce trochu zvyknout. Tak třeba takto >> odkaz
>> odkaz (to byla živě asi největší pařba, celý Roxy skákalo jak zjednaný)
a ještě jedna podobně temperamentní >> odkaz
(nemůžu najít to blues, nepamatuji si název, ale pro názornost stačí)


Mohyla - 26.04.2023 16:24:10 #
Doors by som poopravil. Na nahrávanie albumov si basáka najímali a na koncertoch hral basovú linku klávesák.
Judith - 26.04.2023 11:34:33 #
Výtečné podněty, hrňte dál, děkuju a prozkoumám. U některých to člověk ví (napadli mě VdGG a jejich vztah ke kytarám), ale třeba The Doors mi úplně vypadli...

Ona je vůbec zajímavá otázka, kde se vzaly osvědčené kombinace a jak to, že se tak osvědčily - co to jednu dobu všichni měli s tím Hammondovým orgánem, kdy se jazz sčuchnul s rockem a díky čemu jim to tak dlouho vydrželo, kdo dal první olivu do martini atd. - postupně si chci takové věci dostudovat, hlavně ve všech těch klávesových nástrojích mám zmatek.

Vývoj hudebních nástrojů je sám o sobě krásná kapitola - onehdy jsem koukala na prezentaci, jak se do dnešní podoby vyvíjela bicí souprava (docela podstatnou roli hrálo údajně to, že si v USA orchestry v menších městech nemohly dovolit mít ke každému bubnu extra hráče, tak se to začalo různě spojovat) >> odkaz
Antony - 26.04.2023 08:40:25 #
Jakákoli a capella metalová/rocková muzika.. VAN CANTO nebo The MANHATTAN TRANSFER ať jmenuji z obou stran spektra. Třeba i Bobby McFerrin.. :)
hejkal - 26.04.2023 07:56:27 #
Debut Atomic Rooster je etalón temnej (tvrdej) muziky bez gitary.
« další předchozí »
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0501 s.