Tank je britská heavy metalová kapela, založená roku 1980 bratry Peterem a Markem Brabbsovými a Alasdairem „Algy“ Wardem. Po vydání pěti studiových alb se roku 1989 rozpadla, ale od roku 1998 je opět aktivní. Roku 2008 ji ze zdravotních důvodů opustil poslední ze zakládajících členů Algy Ward. Momentálně kapela působí ve složení Doogie White (zpěv), Mick Tucker (kytara), Cliff Evans (kytara), Chris Dále (baskytara) a Mark Cross (bicí).
Algy Ward začínal v druhé polovině sedmdesátých let jako baskytarista a zpěvák punkerů The Saints a později hrál (jako náhrada za Lemmyho) i u The Damned. Když na počátku roku 1980 od Damned odešel (nahradil jej Paul Gray, který o několik let později pomáhal Philu Moggovi křísit UFO), začal se poohlížet po spoluhráčích k založení vlastní kapely. Spojil se s kytaristou Peterem Brabbsem a jeho bratrem, bubeníkem Markem (oba ex-Heroes), a společně začali pod názvem Tank vystupovat po londýnských klubech. Trio, hrající agresivní směs punku a stále populárnějšího metalu, předskakovalo kapelám jako Girlschool, Baron Rojo, Diamond Head či Angel Witch a brzy si získalo širokou základnu fanoušků.
V létě 1981 si kapelu vyžádal Lemmy z Motörhead jako předskokany na své evropské turné. Po jeho skončení začali Tank pod producentskou taktovkou dalšího ze členů Motörhead, kytaristy Eddie „Fast“ Clarka nahrávat své debutové LP. Deska, nazvaná Filth Hounds Of Hades, zaznamenala pronikavý úspěch a Tank se stali velmi žádaným artiklem. Během přestávek turné s Diamond Head stihla kapela ještě toho roku nahrát druhou desku, nazvanou Power Of The Hunter. Ta však nedosáhla úspěchu svého předchůdce, a když se vydavatelství Kamaflage Records začalo potýkat s finančními problémy, ocitli se Brabbsové a Ward na dlažbě.
Tank však už byli na britské scémě relativně etablovanou kapelou a naděje, že svůj potenciál ve studiu přetaví v komerční trhák, stále přetrvávala. Proto je nakonec do svých řad naverbovala společnost Music For Nations, u níž v té době působily vycházející metalové hvězdy jako Anthrax či Metallica. Pod jejími křídly začali na počátku roku 1983 pracovat na svém třetím studiovém albu. Na nahrávání se podílel i nový člen kapely, druhý kytarista Mick Tucker (ex-Axis, White Spirit) a výsledkem bylo méně punkové, více metalové a kompozičně náročnější album This Means War. Nové hudební směřování ale nenašlo pochopení u bratří Brabbsových, kteří v zimě 1983 kapelu společně opustili (Peter se z hudební branže vytratil úplně, Mark později působil v kapelách jako Dumpy´s Rusty Nuts, Paul Samson´s Empire, Saviour či Razor Babies).
Ward s Tuckerem se však nevzdali a naverbovali bubeníka Michaela Bettella (ex-Parish), se kterým začali skládat materiál pro nové album. Snaha o opětovné doplnění kapely na kvartet rezonovala v přijetí Algyho kamaráda Cliffa Evanse jako druhého kytaristy. Evans, zkušený hráč působící v předchozích letech například u Chicken Shack či Head First, dodal kapele stabilitu a pro další roky se stal jedním z jejích základních stavebních kamenů. Bettella pak ještě před začátkem nahrávání nahradil Tuckerův spoluhráč z White Spirit Graham Crallan. Album Honour & Blood vyšlo v prosinci 1984 a Tank na něm hudebně ještě více přitvrdili, takže spolu s možností předskakovat Metallice na jejich severoamerické Ride The Lightning Tour to vypadalo na konečný průlom do elitní metalové společnosti. Jenže deska u fanoušků naprosto propadla a Music For Nations hodili Tank přes palubu, přičemž kapelu navíc po konci turné opustil bubeník Crallan.
Za Crallana sice briskně zaskočil Gary Taylor (ex-Buffalo, John Sykes Streetfighter), ale Tank se ocitli v nepříjemné situaci – bez nahrávacího kontraktu a s upadajícícm zájmem fanoušků doma v Británii. Členové kapely se tedy rozhodli zůstat v USA a vystupovat na tamější klubové scéně. Zároveň začali pracovat na materiálu pro nové album. Koncem roku 1986 dostali podruhé v kariéře záchranné lano od Lemmyho, když s kapelou podepsalo smlouvu vydavatelství GWR, v jehož stáji se tehdy nacházeli i Motörhead. Kapela okamžitě nabídla k vydání již připravené album, které se do prodeje dostalo hned následujícího roku – bohužel ale pouze v Anglii, kde v té době po kapele ani pes neštěkl. V Americe bylo album vydáno až v roce 1989, kdy už kapela fakticky neexistovala. Ještě během roku 1987 se totiž Tucker rozhodl vrátit domů do Anglie ke svému původnímu zaměstnání a krátce poté jej následoval i bubeník Taylor. Ward s Evansem a novým bubeníkem Steve Clarkem (ex-Fastway) pak kvůli mizerným prodejům eponymní desky usoudili, že je čas kapelu uložit k ledu a věnovat se jiným projektům.
Algy Ward v devadesátých letech působil (i jako kytarista) v množství kapel (např. Lions and Tigers, Atom God, Warfare, Warhead, Necropolis), vyzkoušel si i producentskou práci a s Tuckerem nadále pracoval na nových skladbách pro Tank. Cliff Evans byl členem kapel Paula Di`Anna Killers a Battlezone a působil také v uskupeních Persian Risk a Mask. Tito tři se roku 1998 dali pod značkou Tank po jedenácti letech opět dohromady a spolu s bubeníkem Steve Hopgoodem (ex-Persian Risk, Battlezone, Jagged Edge, Killers atd.) vystoupili na Wacken Open Air festivalu. Následovalo koncertní turné s kapelami Raven a Hammerfall, v jehož průběhu bylo nahráno živé album The Return Of The Filth Hounds - Live (1998). Poté se kapela soustředila na práci na svém reunionovém albu, nazvaném Still At War. Bubeník Hopgood musel při nahrávání ze zdravotních důvodů uvolnit místo Bruci Bislandovi z Praying Mantis, to se ale na kvalitě Still At War nijak nepodepsalo a album tak svým vydáním roku 2002 završilo úspěšný návrat Tank na hudební scénu.
Od roku 2004 pak kolovaly etérem zvěsti o chystaném novém albu Tank, nazvaném Sturmpanzer. Přípravy se ale neustále protahovaly, a i když se v mezičase fanoušci dočkali kompilace Live and Rare s do té doby nevydanými živými nahrávkami z 80. let a také antologie oficiálních nahrávek kapely The Filth Hounds Of Hades - Dogs Of War 1981 – 2002, začalo být jasné, že uvnitř skupiny není něco v pořádku. Až koncem roku 2008 ale vyšlo najevo, že frontman kapely Algy Ward trpí závažnou poruchou sluchu (jde o tzv. hyperacusis – extrémní nesnášenlivost hlasitých zvuků), která jej značně omezuje při studiové práci a zcela mu znemožňuje živé vystupování. Tucker a Evans se v té době rozhodli vyjet na turné bez něj – přibrali k sobě původního bubeníka a zakládajícího člena Tank Marka Brabbse, a na Algyho místo přibyli basák Chris Dale (ex-Atom Seed, Skunkworks) a zpěvák Doogie Wthite (ex-La Paz, Rainbow). Ward své vyšachování ze sestavy nesl dost nelibě a s kapelou se nerozešel zrovna v dobrém. Deska Sturmpanzer nakonec nebyla vůbec dokončena, mezi fanoušky ale kolují dema některých skladeb.
Nová sestava Tank se během roku 2009 věnovala převážně koncertování a na jaře příštího roku pak začala připravovat nové album, poprvé bez účasti kteréhokoliv ze zakládajících členů – Marka Brabbse totiž ještě před začátkem nahrávání nahradil bubeník Dave Cavill (ex-Zodiac Mindwarp). V říjnu 2010 byla deska vydána pod názvem War Machine. Další střídání na postu bubeníka přišlo v dubnu následujícího roku – místo Cavilla za bicí zasedl Marc Cross (ex-Helloween, Ian Gillan) a Tank následně spolu s další N.W.O.B.H.M. legendou, kapelou Blitzkrieg, uspořádali několik koncertů po celé Anglii. Koncem roku 2011 se pak Tank opět zavřeli do studia a výsledkem bylo v červnu 2012 vydané album War Nation, na němž se místo Crosse za bicími objevil uzdravený Steve Hopgood.
vmagistr 9/2012
Použité zdroje:
Metal-archives: http://www.metal-archives.com/bands/Tank/1038
Metalmusicarchives: http://www.metalmusicarchives.com/tank.aspx?ac=tank
The Official Tank 80's Fan Club: http://www.tankfilthhounds.net/
Billboard: http://www.billboard.com/artist/tank/bio/20349#/artist/tank/bio/20349
Metalunderground: http://www.metalunderground.com/bands/details.cfm?bandid=4944&tab=news
Nuclearblast: http://www.nuclearblast.de/en/products/tontraeger/cd/cd-boxset/tank-the-filth-hounds-of-hades-dogs-of-war-8cd-dvd.html
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Tank_%28band%29... (celý článek)