Recenze
Iron Butterfly / Metamorphosis (1970)
Moje oblíbená americká psychedelicko-acid rocková skupina ze San Diega – Iron Butterfly – se uprostřed léta 1970 přihlásila s novým albem a protože stará sestava v kompletním složení nevydržela, s velkým napětím se očekávalo, s čím nový „Železný motýl“ přiletí….
FREE FLIGHT – melancholická kytarová studie na úvod (jako ze Světa Hledačů od M Efektu….) je takovým lyrickým zasněním….
NEW DAY – druhá skladba je ovšem přímočarý rock se vším všudy s dobře vypreparovaným riffem hardrockového typu. Na albu jsou dva sóloví kytaristé a mělo by to být poznat… Také bude, oba se dělí o prostor a skladba tím získává nový rozměr. Kupodivu jsou nějak potlačeny varhany, které jsou v soundu Iron Butterfly určujícím prvkem. Kytarový rock se ovšem dobře poslouchá, včetně správně přiostřených hlasů…
SHADY LADY – Ingleův vokál je nezaměnitelný a jestliže jsem varhany v předešlé skladbě postrádal, tak tady se zvolna hlásí o slovo. Nejsou ovšem v prvním plánu, protože Ingle hraje rovněž na elektrické piano. Hudba se nám ovšem proměňuje rytmicky do funku, ale varhanní sound nakonec stejně zakrývá celou hudební harmonii. Je zde ovšem ubráno na rockovém ostří a kapela si zde pohrává s náladami prostřednictvím kytar a kláves. El Rhino (spolupracoval v začátcích v Georgii s Allman Brothers Band)i Mike Pinera (Blues Image) jsou erudovaní rockeři s mnohaletou praxí a přinášejí do koncepce kapely nové podněty. Ingle a Dorman a Bushy jsou ovšem ti klasičtí „Butteflies“ a nechávají zde odér minulosti.
BEST YEARS OF OUR LIVES – prvky funku (jak zjevno) nejsou na albu náhodně. V téhle skladbě jsou podobné postupy hodně čitelné, včetně drolivých kytarových partů, které se vzájemně prolínají – kdy jedna kytara hraje syrové doprovody a druhá se kvílivými tóny vznáší nad harmonickými postupy. Rockové postupy jsou zachovány, ale stále zde postrádám ponuré tajemno – jeden z dalších poznávacích znaků kapely….
SLOWER THAN GUNS – dvanáctistrunné kytary dvou hostujících hudebníků jsou zvláštním kořením na albu. Kdo by tohle očekával u Iron Butterfly – teď do toho dokonce vstupuje i indický sitár – zajímavá balada. Líbí se mi moc, ale jako součást docela jiné kapely než Iron Butterfly. Dokonce se mi zdá, jak bych slyšel z pozadí i flétnu – tohle je práce producenta Richarda Podolora (který je jedním z hostujících hudebníků)
STONE BELIEVER – tady je ovšem zažehnut plamen starých Iron Butterffly, který jsme byli zvyklí vnímat a slýchat na předešlých albech. Není to sice v standardním modelu, ale jakoby Ingle vycítil, že přece jenom bude zapotřebí přetáhnout na toto album i nějaké prvky z minulosti. Kytarová rocková stručnost se prolíná s varhanními postupy a dobře seřízenými hlasy. Pracuje se zde s jasnou rockovou koncepcí a dynamickými odstíny a vokální přiznávky nám kapelu vracejí do „starých časů“, přesto zde varhany nehrají zásadní roli a to je mi stále nějak líto – přestože skladbě se jinak nedá nic vytknout.
SOLDIER IN OUR TOWN – máme zde další baladu s aplikací akustických kytar a vroucného zastřeného vokálu, za kterým slyším melancholické hammondky (nikoliv varhany Farfisa jako v dávných časech). Dravý až drásavý vokál je ovšem famózní. Bicí nástroje a baskytara hrají v základních postupech, aby více vynikla atmosféra jisté nostalgické atmosféry a z pozadí zaznívá zakvílení elektrické kytary, nijak však nepřebíjí atmosféru baladického pojetí. Konejšivé a uspávající téma, přesto výrazově přesvědčivé….
EASY RIDER (LET THE WIND PAY THE WAY) – po psychedelickém úvodu přichází razantní hardrockový riff a kapela rozbíhá další, tentokrát výraznou skladbu hodnou Iron Butterfly, propojující minulost s tehdejší přítomností. Kytarové ornamentika nad perkusivními bicími má mírně orientální nádech a kytarové sólo se dramaticky rozbíhá s varhanní podporou a hutnou vokální složkou. Gradace ve skladbě je velmi čitelná. Syrová a rocková dravá skladba patří mezi nejsilnější okamžiky na albu.
BUTTERFLY BLEU – závěrečná skladba má zajímavé úvodní téma. Velmi kreativní postupy a práce s dynamikou. Tak tohle jsou Iron Butterfly podle mých představ…. Prolínání blues, psychedelie a syrového rocku se zde děje ve velkém stylu. Další velmi silný počin na albu. Tady nacházím onu náladotvornou atmosféru s psychedelickými kořeními. Stručné rytmické postupy akcentují melancholický obraz, v němž hammondky vykrývají prostor, do kterého se mírně ozývá elektrická kytara, která v akcentech hraje úderné přiznávky a shuffle rytmus se zvolna valí vpřed – Pinera a El Rhino se zde střídají se svými kytarovými party (místy jakoby zde vstoupil do tématu Carlos Santana). Potom ovšem dochází k výrazné změně rytmické struktury a větší živost skladbu rozbíhá vpřed. Výtečné akcenty a kytarové party. Šamansky znějící rytmika se doplňuje s výtečně hranými dvěma sólovými kytarami. Jedinečná práce doprovázená psychedelickými efekty….
V další části je opět poskytnut úvodní kytarové studii s melancholickým vyzněním, doplněný čarodějnými zvuky preparovanými dobovou elektronikou, než se ovšem klouzavé kytarové tóny v jižanském pojetí dostávají do patřičných stupňujících se expresí. Že by přišel do studia velký Captain Beefheart? Podivně modulovaný hluboký chraptivý hlas je střídán music boxem, kdy se kytarové outro prolíná s lidským hlasem v mírně hendrixovském duchu. Postupy aranžmá jsou téměř provokující (jakoby byl úmyslně oddalován závěr skladby) a už tu máme zase základní hudební téma s blues, psychedelií a valivým rockem. Kostelní zvuk varhan z pozadí vytváří zádumčivé téma, která zvolna dramaticky graduje v psychedelickém pojetí a to je závěr alba.
Zajímavé a podnětné nápady na albu vyzdvihují jeho úroveň do výše, přesto si myslím, že k překonání prvních třech alb malinko něco chybělo. Byla zde ale cílená snaha dostat do hudby nové prvky a toho si cením… Škoda, že na jaře 1971 se tahle sestava rozpadá a že jí nebylo umožněno natočit ještě alespoň jedno album. Bohužel další albová produkce pro mě znamenala velmi výrazný propad a zklamání…..
S mírně odřenýma ušima ale albu Metamorphosis přiznám čtyři hvězdičky.. Myslím, že ty „proměny“ zde velmi účinně kolidují s názvem.
» ostatní recenze alba Iron Butterfly - Metamorphosis
» popis a diskografie skupiny Iron Butterfly