Recenze

Extreme - III Sides To Every Story cover

Extreme / III Sides To Every Story (1992)

Snake | 5 stars | 22.02.2013 | #

Tímto albem Extreme dotkli se hvězd. Skvělá deska, která před dvaceti lety nemohla chybět na žádném našem mejdanu. Výběr hudby na takový dýchánek byl vždy naprosto esenciální, ten poslouchal to a ta zas tohle, ale v názoru na III Sides To Every Story jsme se vzájemně shodli. I když tehdy poslouchal jsem spíš ultrametály, Extreme líbili se i mě. A to tak, že moc. Cédéčka však pro mne byla tenkrát ještě vzácná a velmi drahá a tak pár let trvalo, než jsem stříbrný kotouček konečně zařadil do své sbírky.

Po důrazné Warheads, která album otevírá přichází první velký hit - Rest in Peace. Smyčcový úvod, peprný Bettencourtův nájezd, přiměřeně chytlavý refrén a špičkové melodické kytarové sólo navrch. Ve vysílání místního rádia Rest in Peace tenkrát rotovala poměrně často a jakmile jsem ji na pracovišti při budování kapitalismu zaslechl, křepce zamířil jsem k přijímači, o montérky utřel ukoptěné pazoury a volume vytočil pěkně na maximum.K nelíčené radosti mých kolegů. Ale dost bylo vzpomínek, jedeme dál.

Rázná Politicalamity využitím dechové sekce připomene předchozí placku Pornograffitti a Color Me Blind je znovu odpíchnutý rokec, nikoli Rittberger, s parádními vokály. Živě jsem Extreme nikdy neslyšel, ale na desce jim to zpívá skvěle. Pořádný odzemek nutící posluchače do skoku, to je skladba Cupid's Dead. Skvělá kytarová masáž. Hyper melodickým a přitom energickým kouskem je následující Peacemaker Die, s jak cholera nakažlivým refrénem, kterým končí první a ostřejší kapitola alba.

Křehčí druhou část - Mine - uvádí baladická Seven Sundays, vlastně první cajdák na desce. A vůbec ne špatný. Budu se opakovat, ale vokály jsou tu opět špičkové. Tragic Comic je ráznější, ovšem s půvabně subtilní instrumentací. Taková unplugged taneční věcička s pěkným refrénem. Následující dvojka - Our Father a Stop the World - jsou písněmi nabitými obrovským hitovým potenciálem. Jedna lepší než druhá, s opravdu skvostnými melodiemi. Kraťoulinká, symfoňákem podmázlá God Isn't Dead? už posluchače připravuje na třetí kapitolu - & the Truth. Cherone v ní podává famózní výkon, při kterém se mi ježí srst po celém těle.

Hrací skříňka skrývá poklad v podobě do tří partů rozděleného kusu Everything Under The Sun. Dámy a pánové, tak tohle je přepečlivě vystavěná kompozice, hotový majstrštyk! Tempo sice nikterak kvapné, ale atmosféra hustá tak, že by se dala krájet. A s lahůdkovým doprovodem symfonického orchestru k tomu. Pocity z poslechu jsou vskutku velmi povznášející, zejména ze závěrečné Who Cares? s explozivními vstupy symfoňáku. Klobouk dolů.

Tohle je úžasná deska a ani dvacet let neubralo nic z její krásy. Dávám plný počet a doporučuji všem dychtivým zájemcům o tvrdý a přitom melodický rock.


» ostatní recenze alba Extreme - III Sides To Every Story
» popis a diskografie skupiny Extreme

Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0352 s.