Recenze
Night Ranger / Man in Motion (1988)
Konec osmdesátých. Nejlepší etapa pro tvrdě rockovou muziku. Night Ranger si toho byli dobře vědomi a otočili kormidlo ven z omšelých AOR vod směrem k lepšm zítřkům. Personálně se odporoučel klávesák Alan Fitzgerald. Kapelník a tvůrčí mozek souboru Jack Blades zavelel na zteč s čistě hard rockovým albem.
Jako svůj přístav se zvolilo Los Angeles a studio Goodnight L.A. Nové studio ve kterém se natáčelo už jen čistě do digitálu. Sídlilo pár metrů od slavného Sound City ve čtvrti Van Nuys a majitelem nebyl nikdo jiný než jeho bývalý zaměstnanec a už tehdy velice úspěšný producent Keith Olsen.
Technicky se natáčelo a mixovalo na mašinky Trident DI-AN a 48 track Sony Digital Recorder.
Celkový sound je prvotřídní bez stigmatu doby vzniku.
Facelift dostalo i logo kapely. Mírně se zploštilo a zmodernizovalo. Na obalu desky pěkně vyniká na pozadí oblohy po západu slunce. Knížka čítá dvanáct stránek se všemi texty a pěknou barevnou fotkou kapely uprostřed. Firma MCA Records. Made in USA.
Hned od prvního titulního válu, dává kapela na srozuměnou, že drží pevně prst na tepu doby a předkládá hutný a kytarově drásavý moderní song. Prim hrajou nejen v téhle písni perfektně nazvučené bicí nástroje, kdy virbl mocně zařezává do uší. Zpívá Kelly Keagy, jeho pevnější a drsnější hlas se do songu znamenitě hodí.
Bubeník zpívá i následující Reason To Be. Pomalý začátek s jemnou akustickou dvanáctistrunkou zlomí velkolepý kytarový riff do šlapající rockové jízdy opatřené výbornými sborovými linkami.
Na podobném schématu je postavená odlehčená Don´t Start Thinking. S Bladesem u mikrofonu a s hostujícím studiovým hráčem na klávesy. Třešničkou je Watsonova kytara na konci skladby.
Mráčkem přes rozzářenou slunečnou oblohu je Love Shot Me Down. Odsekávané kytary i vokální Bladesovy linky vrací desku k rockovějšímu pojetí bez líbivých melodií.
Regulérní balada pod číslem pět se jmenuje Restless Kind. Standartní pomalá věc, která fandu kapely neurazí.
Pro majitele vinylu konec první strany.
Halfway To The Sun - otvírák jak se patří. Do šlapajícího rytmu basy a bicích zahraje Jeff Watson kytarovou figuru z které běhá mráz po zádech. Ona celá skladba je o kytarách. Oba hoši se předhání v tom, kdo zahraje lepší pasáž. Veliká paráda a bezesporu vrcholná skladba alba.
Nutné zvolnění a upuštění páry představuje Here She Comes Again. Bladesem napsaná a zpívaná píseň ve středním tempu. Povedený kompilát předchozí měkčí tváře kapely se současnou rockovější.
Right On You se s tím nemaže a hned s úvodním riffem dává na srozuměnou, že tady není prostor pro vzletné melodie a vokály. Tady se jede rokenrol. V podstatě to samé se dá říct o následující Kiss Me Where It Hurts. Divoká rokenrolovka, nejvíc připomínající časy budoucí a veleúspěšnou superkapelu Damn Yankees, kde bude principál hádejte kdo? Ano Jack Blades. Prosím pěkně!
I Did It For Love si kapela nechala napsat od hitmakera Russe Ballarda. Je to ten zaručený univerzální hit, kterých námezní autoři mají plné šuplíky. V podání Kelly Keagyho se nechá v pohodě uposlouchat.
Poslední zápis tohoto skvělého alba se jmenuje Woman In Love. Rychlejší skladba opět kombinující melodickou polohu kapely s dravějším pojetím.
Man In Motion spolu s předešlou Big Life jsou v mých očích ty nejlepší alba Night Ranger. Následující obří úspěch Damn Yankees kapelu poslal na odpočinek a trochu upozaďuje tyhle desky, ale právě tady se rodil Bladesův rukopis tolik potředný pro Damn Yankees.
90 %
» ostatní recenze alba Night Ranger - Man in Motion
» popis a diskografie skupiny Night Ranger