Recenze
Saga / Worlds Apart (1981)
Po přesunutí do Londýna a podpisu smlouvy s novým producentem Rupertem Hinem vydává Saga své legendární album Worlds Apart. Je těžké o desce psát a nevyhýbat se superlativům. Nenajdete tu jediné slabší místo i volba pořadí jednotlivých tracků je provedena tak, že vám poslech strašně rychle uteče.
Díky tomuto počinu o sobě Saga dala vědět celému světu. On The Loose a Wind Him Up byly pravidelnými fláky, stokrát provařenými nejen v rádiu ale i na MTV.
Mám-li Worlds Apart nějak charakterizovat, tak ho vidím jako jakýsi pomyslnný most mezi předešlou tvorbou a hudbou, která měla přijít na následujících albech. Písničkovější, snáze přístupnou, ale i tak kvalitní a nikterak silně zkomercionalizovanou.
No Regreds (Chapter Five) a No Stranger (Chapter Eight) jsou posledními díly do skládanky, hudebního puzzle, jenž Saga rafinovaně posluchači servírovala od svého debutu. Dnes víme, že se k novým kapitolám pozdějí vrátila a započatý příběh dále rozvíjela.
O kvalitách hudební a instrumentální stránky tohoto disku nelze pochybovat. Sestava Sadler, Crichton, Gilmour, Crichton a Negus je dnes vlastně považována za klasickou a můžeme od ní očekávat jen to nejlepší.
Worlds Apart je historickým mylníkem skupiny Saga, albem, které kapelu dostalo do širokého povědomí a dle mého názoru má pevné a neotřesitelné místo v rockovém hudebním světě.
» ostatní recenze alba Saga - Worlds Apart
» popis a diskografie skupiny Saga