Tygers Of Pan Tang - Wild Cat (1980)
1. Euthanasia
2. Slave To Freedom
3. Don't Touch Me There
4. Money
5. Killers
6. Fireclown
7. Wild Catz
8. Suzie Smiled
9. Badger Badger
10. Insanity
Obsazení:
Robb Weir - kytara
Brian Dick - bicí
Ricky Laws - baskytara
Jess Cox - zpěv

Kvartet z newcastleského předměstí Whitley Bay se na svém debutu Wild Cat představil propracovanou heavymetalovou melodikou, která už si nepotřebovala odbíhat pro inspiraci k hardrockovým vzorům. Od prvních tónů nadupané skladby Euthanasia s různými synkopickými hříčkami až po závěrečné triolové běhy písně Insanity se celá nahrávka nese ve zcela svébytném duchu, kterému k získání kultovnímu statusu scházel snad jen nějaký ten hit. Rychlé kytarové běhy (Money, Slave to Freedom) střídají zatěžkanější kousky (Wild Catz, Badger Badger) a občas i nějaká ta nápaditější stopa bicích (Suzie Smiled). Přesto při poslechu těch rychlých petelic může jednoho napadnout, zda se skladby vzájemně nepodobají až příliš. No, posuďte sami – debut Tygers of Pan Tang rozhodně za obhlédnutí stojí.
reagovat
Antony @ 05.08.2022 11:01:26
Tuto kapelu jsem bral sice jako zasloužilého zástupce NWOBHM, ale poněkud druholigového. Hodnotil bych je asi podobně, ale dlouho jsem je neslyšel. Zařadím do poslechové fronty.

„One, Two, Three, Four - Euthanasia OK!“ Takto ostře odstartoval zpěvák za doprovodu řezavé kytary úvodní stejnojmenný song z debutu Wild Cat anglické kapely Tygers of Pant Tang. Kapela vznikla v malém městečku Whitley Bay na severovýchodním pobřeží tohoto ostrovního státu. Hutně hard rockové boogie, stále dokola opakující se kytarové figury jsou občas proložené hlučným a kvílivým sólem. Do toho jakoby mimoděk deklaroval zpěvák svá poselství. Ten neotesanej přístup mi trochu připomněl Motörhead šmrcnutej ZZ TOP v trochu komplikovanější poloze.
Píše se rok 1980 a v obchodech se přihrádky plnily deskami Iron Maiden, Saxon či Diamond Head. Podobná muzika se začala velmi dobře prodávat, konec konců, recenzované album Wild Cat od Tygrů z Pan Tangu vyšplhalo na 18 místo oficiální UK hitparády a dodnes mnoho příznivců na tento spolek nedá dopustit. Já takové nadšení nesdílím, skladby mi z dnešního pohledu přijdou poněkud nevýrazné a monotónní, zpěvák používá místo zpěvu spíše takovou polomluvu. Z deseti kousků upřednostňuju snad jen úvodní Euthanasia, singlovou Suzie Smiled a následující Badger Badger, které mi trochu připomínají kolegy Saxon.
Kapela se k albu ještě jednou vrátila v roce 2010, kdy znovu nahrála v pozměněné sestavě pět nejlepších kousků na EP s názvem „The Wildcat Session“ s lepším zvukem a větší hráčskou zručností. Velmi solidní záležitost pro milovníky žánru.
Z celkového hlediska mi přijde více zajímavější rovnice Lars Ulrich – Tygers of Pan Tang. Známý je fakt, že Lars byl velkým obdivovatelem a znalcem anglických kapel z oné vlny britského heavy metalu. V roce 1981 navštívil Anglii a krom Diamond Head a třeba Holocaust ho obrovsky oslovila právě deska Wild Cat od Tygrů.
A pointa tohoto příběhu ? Tkví v poslechu tohoto alba. Pokud se soustředíte na podobnost mezi těmito kapelami, zjistíte, že mnoho pasáží a riffů je dost (hodně) podobná prvním demům Metallicy, ti jen trochu přidali na tempu. Proto se trochu divím, že při výběru na své slavné album coverů nevybrali nějakou pecku z tohoto alba… (Později však nezaváhali američtí Heathen a germáni Kreator)
Někdy je to jednoduché – stačí si najít tehdejší inzerát Larse, když hledal spoluhráče : „ chci hrát něco ve stylu Tygers of Pan Tang, Iron Maiden a Diamond Head.“ Když si poslechnete tyto kapely, přidáte kapánek agresivity a rychlosti – vypadne Metallica se vším všudy. :-)
reagovat





