Satellite - Into The Night (2007)
1. Into The Night
2. Dreams
3. Downtown Skyline
4. Lights
5. Don't Go Away In Silence
6. Heaven Can Wait
7. Forgiven And Forgotten
Bonus tracks (available only on the digipak edition (MMP CD 0560 DG):
8. Around The World
9. Time Stands Still
Obsazení:
Robert Amirian / vocals, bass
Sarhan Kubeisi / guitars
Krzysiek Palczewski / keyboards
Wojtek Szadkowski / drums
Jarek Michalski / bass
Od samého počátku vzniku a vydávání alb polských Riverside se v jejich stínu pohybovala také další znamenitá parta - jedná se o jejich územní kolegy Satellite. A jestliže byli a pořád jsou Dudovci polským progresivním vývozním artiklem číslo jedna a vehementně protěžovanou bandou, tak právě (poslední léta pauzírující) Satellite spadají do kategorie "přezíraní a upozadění". Jejich kvalitu to ale v žádném případě neumenšuje, ba naopak. Hudba této kapely se dobře poslouchá, je to přesně ten druh neoprogresivní muziky, která nezní prvoplánovitě ani vyumělkovaně. Nabízí dostatek prostoru pro vlatní fantazii, oplývá dostatečnou emoční hloubkou a obdivuhodnou hráčskou průpravou. Kdo by stál o přirovnání, napadají mě trochu podobně zaměření Kanaďané Tiles nebo angličtí Iq v období alba Frequency.
Deska Into The Night patří stejně jako ostatní zástupci tvorby Satellite k vynikajícím uměleckým dílům. Titulní skladba v začátku svou vláčnou náladou předpřipraví posluchačovy myšlenky na vstup na progresivní scestí, a zaujme také prvotřídní sólovou kytarou. Dvojka Dreams je rozčleněna na tři části, ty jsou však odděleny jen sporadicky; tady se proguje v ostřejších stupních a vše vyznívá mnohem moderněji, vehementní způsob kytarové práce se ale postupně zařezává do hlavy tak, že po třetím poslechu jste už pevně doma. Pánové se ladně pohybují ve fusion, jeho prvky vystopujeme při třetí Downtown Skyline. Vše zní velice vkusně a vzdušně, aranžmá nejsou přecpány a dá se v nich dobře orientovat. Jako opravdový hit se tváří skladba Don't Go Away In Silence, taková vykladní skříň stylu a tvorby Satellite, spousta výborných melodií a refrén mající sílu i kreativní ambice. Ze stejného sudu je i Heaven Can Wait, častěji ale mění tempa a střídá dynamika. Kapela se rozloučí opět klidnějším skupenstvím nazvaným Forgiven And Forgotten.
Kdo má rád progresivní rock našich sousedů a vůbec prog žánr jako takový, tuto kapelu by si neměl nachat ujít.
reagovat
Brano @ 21.03.2017 11:09:14
Môžem len súhlasiť.Satellite ako pokračovatelia Collage sú dostatočnou zárukou kvality.Všetky štyri štúdiovky sú výborné a mám ich v zbierke.Kto má rád melodický neo-prog , nemôže si lepšie vybrať.
john l @ 21.03.2017 11:48:54
Z polské scény znám jen Riverside a SBB tak jsem si je na netu pustil a zůstal jsem úplně zkoprnělej. To je naprosto fantastická muzika, snad ještě lepší než moji Riverside. Vůbec jsem nevěděl že tam působí tak dobrá grupa. Nebo je jich ještě víc? Mohl by mě někdo z pánů Progboardistů doporučit ještě další dvě, tři, čtyři podobné kapely prosím? Horyno díkec za rozšíření obzorů správným směrem. Tohle si musím objednat.
Mayak @ 21.03.2017 17:43:33
john l: Poľská progrocková scéna je v podstate obrovská, porovnateľná (možno aj širšia), ako scéna nemecká, či nizozemská.
Poliaci sú v sofistikovaných rockových a progrockových subžánroch veľmi, veľmi, veľmi ďaleko pred Českom a Slovenskom a SBB a Riverside sú vlastne iba tie známejšie lastovičky/vlaštovky, z istého uhlu pohľadu možno ani nie to najlepšie, čo môžeš od poľskej scény dostať :-)
Toto je na veľmi dlhú debatu.
Napíš, z ktorého subžánru progrocku/progmetalu chceš nejaké tipy a môžem Ti ich konkretizovať.
Ako príklad tu dávam len katalóg albumov labelu LYNX Music Richarda Kramarského (inak aj boss a klávesák kultových Millenium), kde je tých poľských perál (v tomto prípade hlavne z neo progu a symfonického progu) celkom dosť (sú tam aj licenčné tituly prog rockových kapiel Holandska, či kompletná diskografia GALAHAD).
Inak Satellite je len jedno z "parciálnych detí" pôvodných COLLAGE, tie ďalšie sú napr. After, či Believe ...
>> odkaz
Petr59 @ 21.03.2017 17:46:02
Máš-li na mysli tím "tam" Polsko, tak ze své sbírky mohu doporučit INDUKTI (hlavně album "S.U.S.A.R."), za mikrofonem s M.Dudou z Riverside. Potom ABRAXAS (mezi léty 1996-1999 čtyři skvělá alba) či LUNATIC SOUL. V roce 2010 vydala kapela LEBOWSKI vynikající album "Cinematic", vynikající jsou MILLENIUM (mám 6 alb). Když se ale řekne Polsko a progressive, první, co mě napadne je první album kapely QUIDAM se zpěvačkou jménem Emila Derkowska. To je naprostá bomba!
Mayak @ 21.03.2017 17:54:01
Petr59: súhlas, historicky sú QUIDAM pre mnohých Poliakov kultovejšia kapela, ako trebárs Riverside.
Albumy s Emilou Derkowskou sú vo svete uznávané často ešte viac, ako produkcia vyššie uvedených známych poľských skupín. (Hrali trebárs aj na Baja Prog Live v Mexiku pred vyše 30 tisíc divákmi s enormným ohlasom).
Btw, videl som Riverside 4x a Quidam 2x, z toho raz ešte s Derkowskou ... ten koncert bol omračujúca záležitosť, na ktorú žiaden z koncertov Riverside u mňa nikdy nedosiahol celkom jednoznačne...
PaloM @ 21.03.2017 19:31:04
Collage, Satellite, Quidam, Indukti, atď., plus starí borci Niemen, SBB, Skrzek, k takej hudbe mám blízko a mám mnoho polských CD v zbierke.
Dobre ste napísali v reakciách, no len dodám, že noví záujemcovia o túto krásnu hudbu nájdu veľa informácií v tunajších profiloch a recenziách.
Mayak, ten obchod má dobré ceny, lepšie ako rockserwis, kde kupujem.
Samozrejme, vďaka horynovi za recenziu.
Sajgon3 @ 21.03.2017 21:29:28
Ako tu už bolo spomenuté - kvalitných polských prog-kapiel ja naozaj veľa. Čo sa týka SATELLITE , myslím, že som to už velmi dávno aj spomínal - treba si vypočuť živák "Evening Dreams" - je to nádherný koncert , kde chlapci hrajú 80% vecí zaujímavejšie ako na štúdiovkách a pri počúvaní "Fight" sa človeku vyslovene tlačia slzy do očí a to neni častý zjav -)
john l @ 22.03.2017 06:58:13
Děkuju úplně všem za jejich laskavost a zajímavé tipy.
Předně Mayakovi za jeho čas, vstřícnost i odkaz. Popravdě, poté co jsem ho otevřel, zíral jsem kolik toho v Polsku je, snad několik desítek prog kapel. Ale nejsem Onasis a čas je mým pánem, tak budu skromnej a opravdu zkusím jen to málo (pět,šest kapel) které jste pánové (Mayak, Petr59, PaloM)vypsali.(plus samo Satellite)
Co mě ale zaujalo, je porovnání s Nizozemskou (ona nějaká je, snad lokální, v širším kontextu neznámá)?? a Německou scénou. Z němec znám samý metalový kapely, ale když už to byl prog zaváněl kopírkou D.T., nebo metlou alá Helloween. Napadaj mě jen Ivory Tower, Dreamspace, Ivanhoe... Ale to asi nebudou kapely které Mayak myslí, že?
A ještě jeden dotaz na vás Mayak i kolegu Brana(kdyby to náhodou četl). Váže se opět k těm Landmarq, pořád mi vrtaj hlavou, jaké album by jste pánové doporučili (z mužské i ženské etypy souboru), myslím že by to byl dobrý adept na doplnění sbírky.
Mayak @ 22.03.2017 16:47:31
john l:
... nie sme síce v tej "správnej rubrike", ale :
Holandská progrocková scéna je hodne bohatá, ak čítaš posluchové vlákno, Braňo tu celkom často počúva "špičku ľadovca", či funčné vlajkové lode subžánru (FLAMBOROUGH HEAD, LEAP DAY, SILHOUETTE, RICOCHER, CHRIS, YWIS, CLIFFHANGER, PLACKBAND, MARATHON, FOR ABSENT FRIENDS) ... a to je len neo prog ...
Nemecká scéna je samozrejme tiež hodne bohatá (predsa je to 80 miliónový národ), takže spomeniem zase iba neo progové kapely (lebo je to pri recke na neo/progový Satellite) - ARGOS, BLIND EGO, kultový CHANDELIER, CROMWELL, CRYSTAL MAZE, CRYSTAL PALACE, fishovský DARIUS, EYESBERG, FAUN, INVERTIGO, skvelý MARTIGAN, MORPHELIA, floydovský RPWL, SARIS, SEVEN STEPS TO THE GREEN DOOR, SUBSIGNAL, SUPERDRAMA, SYLVAN (super-miláčkovia PavlaS.), TALIESYN, TEA IN THE SAHARA, VIOLET DISTRICT, YACOBS, ZIFF - a to sú iba tie, ktoré som ja bežne zvykol počúvať ... navyše v symfo/progu, heavy/progu, a rôznych odnožiach progmetalu je toho podstane, podstatne viac ...
Albumy LANDMARQ: prvé dva albumy s Damianom Wilsonom sú asi najlepšie, ale už je problém ich kúpiť. Pôvodné vydania zo skrachovanej holandskej SI Music sú dávno nezohnateľné a reedície z britskej Cyclops Records sú už vymazané z distribučného zoznamu ...
Petr87 @ 22.03.2017 19:58:58
Jo, jo, současné Polsko je baštou progresivního rocku, až z těch všech interpretů oči-uši přechází...
No a co se týče těch "starých pardálů", tak z těch mám nejraději SBB a tak trochu opomíjené EXODUS.
Jinak z těch současných mám v seznamu oblíbených: RIVERSIDE, SATELLITE, LUNATIC SOUL, MILLENIUM a AFTER... Ovšem nevylučuji, že v budoucnu jich může být ještě daleko víc. ;-)
john l @ 23.03.2017 07:05:58
Vlastně neznám jedinou bandu z těch co jsi vypsal, si připadám jako naprostej hudební niemand. Ale uklidňuje mě to, že jsem žádnou z nich neviděl v nějakým časáku, na českých metalových netových stránkách a ani tady nemaj profily, či recenze (až na vyjímky). Tak to bude asi hodně úzkoprofilový směr. A to jsem se vždy domníval že malinkatí jsou třeba Iq, Jadis, Big B. T... a ti velci jen Porc.T., Paini, nebo Opeťáci. Myslím ale, že bez netu by jsi je neznal ani ty.
Mayak @ 23.03.2017 15:57:34
john l: Internet a progrockové servery sa pre mňa stali zásadnou informačnou prioritou až niekedy po roku 2003. Dovtedy som tiež hľadal potrebné poznatky o hudbe, ktorú milujem z printových médií, predovšetkým však z poľského mesačníka "Magazyn Muzyczy", ktorý sa artrocku a hlavne progrocku od prelomu 80. a 90.-tých rokov venoval tak, ako to Melodie, neskôr Rock&Pop, Spark, Bang!, Report, či ďalšie nikdy nerobili. Aj ja som na prelome milénia kupoval ... všetky súčasne...
Dnes považujem v podstate akékoľvek printové médium za nepružné a opozdené a často zbytočné ...
To však neznamená, že som trebárs v 90.rokoch nenatrafil na nejaké perly, ktoré som poznal z katalógov vydavateľských a distrubučných firiem, ktoré mi posielali ľudia živiaci sa aj distrubúciou a predajom CDs/LPs.
Ako príklad spomeniem práve aj britský LANDMARQ, nemecký CHANDELIER, švajčiarských CLEPSYDRA, či švédske kapely ANEKDOTEN, SINKADUS, ANGLAGARD, či LANDERK, ktoré som počúval a už aj mával na CDs skôr, ako som chyroval o nejakom internete ...
Mayak @ 23.03.2017 15:59:04
... LANDBERK ...
- hodnoceno 2x
- hodnoceno 0x