Premiata Forneria Marconi - The World Became the World (1974)
Side 1
01. The mountain (10:42)
02. Just look away (4:00)
03. The world became the world (4:44)
Side 2
04. Four holes in the ground (6:21)
05. Is my face on straight (6:17)
06. Have your cake and beat it (7:17)
Total Time: 39:21
Anglická verze alba "L'isola di niente" (1974).
Obsazení:
Flavio Premoli - keyboards
Franco Mussida - guitar
Franz Di Cioccio - drums
Mauro Pagani - violin, flute, vocals
Patrick Djivas - bass
Pete Sinfield (ex King Crimson) - texty
O tom že existuje něco jako Rock Progressivo Italiano jsem se dozvěděl až prostřednictvím stránek Progarchives a místních Progboard. Předpokládám, že v totalitní době burz a různých výměných aktivit, stáli v pořadníku a možná dokonce na předních místech také desky našich jižních sousedů. Jejich sláva a sláva kapel těžící svůj úspěch v letech sedmdesátých však upadla v zapomnění podstatně rychleji, než velká jména jejich spolubojovníků z britských ostrovů.
Neúnavný propagátor této tvorby kolega Snake tu často nabádal k nápravě nejednu Itálií neposkvrněnou duši a pevně věřím, že v jeho podběráku jich skutečně několik uvízlo.
Nejtěžší a vlastně jedinou překážkou při akceptování všech těchto výborných kapel je jejich mateřský jazyk!, který jako svůj výrazový prostředek používají právě v onom originálním stavu. Intonačně přinejmenším zvláštní italština může lidem, kteří se vždy pohybovali v prostředí anglického jazyka nahánět husí kůži. Pokud při průzkumu hudby vytvořené na Appeninském poloostrově opomeneme použít jednu z důkležitých vlastností a tou je přizpůsobivost, nebudeme nikdy schopni její krásu docenit v kompaktním měřítku.
Je tu však ještě jedna eventualita, která mě samotnému v časech ne tak dávných podstatně ulehčila obnažit cestu směr jih. Pokud vám totiž ony divnotvary a italská ne-zpěvnost radost nepřináší, nevěste hlavu. Kapela číslo jedna té doby - Premiata Forneria Marconi vydala některá svá díla i v "našem" daleko akceptovatelnějším hudebním jazyce - angličtině. V případě alba The World Became the World se vlastně jedná o přepracované dílo z téhož roku. Jen italština se vymění za anglinu a rázem je po problému. Hudba zůstává stejná. Stejně krásná, proměnlivá a maximálně sugestivní.
PFM jsou podobní géniové jako Yes či Genesis. Technická vytříbenost, zlomové obraty a široké využití všech pastelových berev svého "orchestru" často upozorní na ty, jež drželi prog prapor možná nejvýše. Ano, jsou to Gentle Giant se kterými se PFM hodlají poměřovat. Jejich aranžérské schopnosti jsou nemalé a velice, velice přesvědčivé. Šest výborných skladeb v tom nejlepších duchu (britského) art rocku, to je album The World Became the World.
reagovat
Jarda P @ 30.01.2018 10:21:58
OD PFM jsem měl jako první Photos Of Ghosts, až v době CD jsem první 3 desky pořídil i v italské verzi. Při poslechu je střídám a musím říct, že mi italština nevadí (možná i proto, že tam každoročně strávím týden na lyžích). První 3 desky jsou nepřekonatelné, se změnou zpěváka od Chocolate Kings už mě nenadchli.
john l @ 30.01.2018 11:36:00
Italština mě dvakrát nevoní, ale nějakou dobu už uvažuju že si něco objednám. Existuje nějakej lejbl speciálně na italy, podobně jako Musea na francii?
Antony @ 30.01.2018 13:30:57
John I:
Rozhodně mrkni tady:
>> odkaz
Jde o stránky distributora primárně věnovaného italskému prog rocku. Mají svůj label Vinyl Magic (plus nějaké subdivize, třeba Immaculata).
Dalším významným italským vydavatelem art/prog muziky jsou Mellow Records, ti jsou poslední dobou komplet na bandcampu:
>> odkaz
A pak různá menší vydavatelství, třeba Black Widow Records >> odkaz s většinou trochu temnější a experimentálnější muzikou.
northman @ 30.01.2018 14:11:01
Zkrácený název kapely (PFM) se začal objevovat v inzerátech Melodie na počátku sedmdesátých let. Po nahrání tohoto alba mě zájem přešel a jejich hudba mě nebaví doposud. Z italských kapel je, nebo spíš byla skupina Picchio dal Pozzo a zajímavé CD s italskými skupinami vydává AltRock.
john l @ 30.01.2018 16:19:40
Antony btf vypadají hodně dobře, maj tam snad všechno podstatné a to se mě líbí.
Fan @ 30.01.2018 21:00:06
Co je to za blábol. To jste všichni tak zblblí z angličtiny ? Italština je jedna z nejkrásnějších řečí na světě.Italština byla americkou CNN několikrát zvolena jako nejkrásnější jazyk světa a podle jejího průzkumu mluví Italským jazykem mezi 90 a 100 miliónů lidí po celém světě. Italština je světovým jazykem v mnoha oborech,nejenom v hudbě a umění.
V hudbě zní nádherně a to nejen v operní tvorbě. Vůbec nemám odvahu si pouštět italský progrock v Aj, bojím se, že bych se pozvracel.
PaloM @ 31.01.2018 05:59:43
V okruhu mojich známych v 70. rokoch žiadny Italo progressive neexistoval, takže som o tom nič nevedel a nepočul. Zato rádiá tlačili do hlavy pop disco Italo viac ako bolo zdravé :-)
Túto super kvalitnú skupinu som spoznal cez CD Per Un Amico, ktoré som mal z CD požičovne v našom meste (ďakujem pán Merhaut). A to bolo samozrejme najskôr v 90. rokoch (to je pre mňa už šedá pamäťová zóna, ale mám z tých čias veľký zošit, kde som si poctivo písal tracklisty a dátumy požičania CD).
Nemám čo dodať, pekne si to opísal, aj záslužného propagátora Snake_a :-)
Vďaka obom!
PaloM @ 31.01.2018 06:01:30
No, sklerotik sa prejavil. Bolo to určite CD Photos of Ghosts a nie Per Un Amico.
PaloM @ 31.01.2018 06:05:25
No, k rodnej reči a spevu v rodnej reči: to mi nikdy nevadilo, práveže je to spestrenie širokej medzinárodnej škály rocku. Jedine mi vadilo, keď Omega spievala anglicky - so silným maďarským prízvukom :-)
Snake @ 31.01.2018 08:49:00
Chtěl jsem napsat něco k tej - údajnej - "nezpěvnosti" italského jazyka, ale Fan už to udělal za mne. Italština je jedním za základních rysů sunžánru "Rock progressivo italiano", bez ní by neexistoval. Doma mám desky v němčině, fránině, dokonce japonštině a nemám s tím vůbec žádnej problém, spíš naopak. Je to takové příjemné oživení v té záplavě anglicky otextovaných alb.
john I - s BTF.it mám ty nejlepší zkušenosti, zrovna v pátek jsem tam poslal další objednávku. Desky vydané u větších labelů - např. Sony, nebo Universal se dají pořídit aj u nás, ale tituly od Vinyl Magic, AMS, nebo Mellow spíš tam. Drtivou většinu katalogu mají skladem a tak to máš doma dřív, než se naděješ...
Snake @ 31.01.2018 09:28:56
...vida. Zrovna mi psala žena z práce, že balík z BTF už přišel (nechávám si to posílat do Německa). V pátek objednáno, ve středu doma. Pecka.
Antony @ 31.01.2018 09:32:48
Osobně velmi preferuji, když hudebníci zpívají ve své rodné řeči. Francouzi francouzsky, Italové italsky, Španělé španělsky, Japonci japonsky, Švédové švédsky, Češi česky, Slováci slovensky, atd. Snad jen u Němců mi více vyhovuje angličtina, ale i tam, pokud je s německým přízvukem, bych si víc užil originál.
Posuzovat, který jazyk je zpěvnější a muzikálnější je strašně ošidné, subjektivní a zavádějící. Domnívám se, že každý jazyk svoji zpěvnost má, dokáže s ní účinně pracovat a dosahovat velmi působivých výsledků, pokud to provádí talentovaný umělec. Popravdě, Lohengrina jinak než německy, bych si nejspíš neužil, stejně tak Šostakovičova Сказка о попе и работнике его Балде je taky nejlepší v ruštině.
Jarda P @ 31.01.2018 12:11:32
Také u polských kapel bych přivítal polštinu, bohužel většina současných polských kapel zpívá anglicky s přízvukem.
horyna @ 23.07.2019 12:22:39
Easy tohle je ta anglická. Mám a nemohu si absolutně stěžovat. A to mi taliánština nevadí.
EasyRocker @ 23.07.2019 14:05:51
Díky, určitě zkusím.
Vyše dvojminútový úvodný chorál zmiešaného mužsko - ženského zboru otvára takmer 11 -minútovú dramatickú, kompozíciu "The Mountain" na v poradí druhom, anglicky spievanom albume absolútneho piliera a legendy talianskeho progresívneho rocku, skupiny Premiata Forneria Marconi (PFM).
Koncertovanie s YES aj Genesis v roli predkapely, texty dovtedy dvorného skladateľa na prvých albách King Crimson, Petera Sinfielda, jednoznačná inšpirácia rannými nahrávkami King Crimson a Genesis, to všetko sú neprepočuteľné a nevyvrátiteľné atribúty tejto platne.
Za mohutný, výrazný refrén v titulnej "The World Became The World" by sa iste nehanbili ani The Moody Blues v čase najväčšej svojej slávy...
V "Just Look Away" a " Four Holes In The Ground " cítiť jasne inštrumentálny a aranžérsky vplyv Gentle Giant (všetci piati členovia PFM sú nielen schopný inštrumentalisti, ale aj speváci), v posledných dvoch skladbách " Is My Face On Straight " a "Have Your Cake And Beat It" (džezujúca inštrumentálka) zase ranný YES...
Táto doska je skutočne pestrá zmes art rockových postupov. Je to album nie síce prevratné, ale v dobe svojho vydania, a s platnosťou dodnes, vysoko, vysoko nadštadardné.
Je to snáď plagiát vyššie uvedených britských vzorov kapely PFM?
V žiadnom prípade, ich hudba má dostatok prvkov osobitosti a špecifickú talianskú atmosféru.
... a nakoniec, PFM sú dodnes legendy rovnocenné všetkým vyššie uvedeným art rockovým hviezdam z Ostrovov...
reagovat
martin69 @ 23.01.2014 12:30:46
Mně nedávno chytlo, a to hodně. Nepřemýšlím, o tom z koho, všeho čerpali. Jen se nechávám unášet nádhernou hudbou.
- hodnoceno 1x
- hodnoceno 2x
- hodnoceno 0x