McLaughlin, John - Electric Guitarist (1977)

Tracklist:
New York On My Mind (McLaughlin)
Friendship (McLaughlin)
Every Tear From Every Eye (McLaughlin)
Do You Hear The Voices You Left Behind? (McLaughlin)
Are You The One? Are You The One? (McLaughlin)
Phenomenon: Compulsion (McLaughlin)
My Foolish Heart (McLaughlin)



Obsazení:

JOHN McLAUGHLIN: elektrická a akustická kytara
DAVID SANBORN : altsaxofon
JERRY GOODMAN: elektrické housle
STU GOLDBERG: elektrické piano Fender-Rhodes, varhany Hammond, Mini Moog synthesizer
CHICK COREA: klavír, Mini Moog synthesizer
PATRICE RUSHEN: klavír
TOM COSTER: varhany Hammond
STANLEY CLARKE: akustický kontrabas
ALPHONSO JOHNSON: Taurus bass pedal, baskytara
FERNANDO SAUNDERS: baskytara
NEIL JASON: baskytara
JACK BRUCE: baskytara
CARLOS SANTANA: elektrická kytara
NARADA MICHAEL WALDEN: bicí nástroje
JACK DEJOHNETTE: bicí nástroje
TONY WILLIAMS: bicí nástroje
BILLY COBHAM: bicí nástroje
ARMANDO PERAZA: conga
ALYRIO LIMA: percussion

 
25.06.2011 Petr Gratias | #
5 stars

Ten, kdo není orientovaný na fusion music – jak se u nás říká jazz rock, a přitom by chtěl mít doma nějaký reprezentativní vzorek daného žánru, aby si udělal nějakou konkrétnější představu, co tento styl představuje a jak zní, mohl by zvolit toto album. Není to jenom sólový projekt mimořádného kytarového virtuosa a skladatele, ale zároveň učebnicový příklad fúze jazzu s rockem, na kterém se podílejí významní hudebníci daného žánru a vytvářejí zde velmi dobrou společnost. Existuje jen několik málo příkladů, kde se podařilo do studia dostat na nahrávání v různých sestavách, ale ve výslednici komplexního projektu takovou pestrou hudební směsici, kteří na projektu Electric Guitarist zanechali svůj otisk. Přestože McLaughlina provázela pověst autokratického hudebního diktátora, na tomto projektu ponechal sebevyjadřovací prostor všem hudebníkům a přitom zde máme možnost znovu si vychutnat jeho kytarové umění, nijak neumenšené tolika hudebními osobnostmi.

NEW YORK ON MY MIND – úvodní skladba má proaranžované schéma. Potkávají se zde tři členové první sestavy Mahavishnu Orchestra, vedle McLauhlina slyšíme ohýbané houslové tóny Jerryho Goodmana a bicí nástroje Billyho Cobhama. Baskytarové party nahrál mladý Fernando Saunders a klávesové nástroje Stu Goldberg z třetí sestavy Mahavishnu Orchestra. McLaughlin zde hraje uměřeně, přesto velmi procítěně a z jeho hry cítíme bluesové postupy, třebaže harmonie jsou velmi proměnlivé a střídavě akcentované výboji nástrojových vstupů…

FRIENDSHIP – santanovsky znějící úvod nám nabídne fragment Beethovenovy Ódy na radost a dlouhé varhanní tóny Toma Costera, percussion dalších Santanových bubeníků dovytváří atmosféru jeho prvních projektů a už slyšíme hostujícího Carlose Santanu, upomínající jejich společnou spolupráci na albech Love Devotion Surrender (1973) a Welcome (1973). Není ovšem tak rigidní, ale má spíše volnější harmonická spojení, třebaže si hudebníky nespletete a latinskoamerické vůně samby si můžete také vychutnat, třebaže je zde věnován prostor kytarovým erupcím….

EVERY TEAR FROM EVERY EYE – v této skladbě přiznal McLaughlin ke spolupráci výtečného saxofonistu Davida Sanborna. Zádumčivé tóny elektrického piana otevírají prostor zajímavým propojení v unionech kytaře a saxofonu, vytvářející vypjaté, ale i melancholické obrazy s tematicky procítěnými kytarovými party, kterým basy a bicí nástroje nijak nesvazuje ruce. Deklarovaná melancholie jakoby nastiňovala městskou osamělost a vyjadřovala pocitová hnutí. McLaughlin nepoužívá u kytary zkreslení a jeho kytarové ornamenty čeří Goldbergovo elektrické piano a prostor dostane i kontrabas Stanleyho Clarka…

DO YOU HEAR THE VOICES YOU LEFT BEHIND? – v této skladbě se McLaughlin vrací k ryzí jazzové formě. Nabídne svoje rychlé tónové běhy v divokých improvizačních vlnách, doprovázen výtečným bubeníkem DeJohnettem a jedinečným hráčem na elektrické piano Chickem Coreou, který s neuvěřitelnou lehkostí rozčeří perlivé vlny klávesových běhů. Stanley Clarke se opět blýskne famózním sólem na elektrický kontrabas. Rockové námluvy jsou zde potlačeny a my máme možnost vychutnat si potenciál energického moderního jazzu, kde se střídají jedna improvizace za druhou. Děje se tak v uměřené podobě, bez nekonečných vysychajících časových nekonečen, což dodává skladbě na barevnosti a proměnlivosti….

ARE YOU THE ONE? ARE YOU THE ONE? – ve skladbě se prezentuje Jack Bruce svými basovými figurami, za bicí asistence jedinečného Tonyho Williamse a McLaughlin se zde nezdráhá sešlápnout wah wah pedál elektrické kytary. Celkové pojetí nám připomene skupinu Lifetime, která zmíněné hudebníky spojila v předmahavishnovském období. Rytmické proměny a kouzlení se zvuky jsou asi ty hlavní poznávací znaky skladby. Bruce ukazuje svoje baskytarové modifikace na velmi vysoké úrovni a Williams svoje breaky rozjíždí v drolivých divokých rytmech, posouvající tuto hudbu až k funku…

PHENOMENON: COMPULSION – na ryzí jazzrockové platformě je vystavěna McLaughlinova kooperace s Cobhamem, které připomene první a asi nejslavnější období Mahavishnu Orchestra. McLaughlin zde moduluje nepostižitelné divoké eskapády tónových proměn, v neuvěřitelně přesných akcentech s Cobhamovými bicími nástroji. Velké uvolnění muzikantské energie s patřičnými zvukovými kouzly vás nenechají v jakýchkoliv pochybnostech…

MY FOOLISH HEART – závěrečná skladba je McLaughlinem prezentovaná melancholickou elektrickou kytarou v nádherných mollových, ale i dimových akordických proměnách s úžasnou atmosférou a výrazem. Možná bychom mohli o skladbě mluvit jako o hudební básnivé impresi intimního charakteru, která albu dodává jiný hudební odstín McLaughlinovy osobnosti…

Samozřejmě nebylo možné vyjmenovat přínos všech hudebníků na albu, ale není to zásadní pochybení. Spíš lze litovat, že se nahrávací proces nefilmoval a že neexistuje po desítkách let možnost jej sledovat na DVD. Byla by to nejen muzikantská, ale i společenská lahůdka vidět tolik známých tváří v různých proměnách pohromadě….
Albu dávám plný počet hvězdiček. Muzikantské výkony, nápaditost, šťavnaté improvizace a McLaughlinova veliká schopnost vzájemného prolínání a aranžérské nápady jeho spolupracovníků zde podle mého názoru slaví opravdový triumf.




reagovat

stargazer @ 27.02.2020 19:39:03
Peter Gratias podrobně rozebral tento fusion klenot skladbu po skladbě a já jen doplním pár postřehů a faktů. Johm McLaughlin na tomto albu (album má sedm slkadeb) v každé skladbě využívá odlišný kytarový zvuk a techniku hry.
John si na nahrávání pozval své velké hudební přátele i pár nováčků, aby mohl předvést své nejnovější fussion té doby.
První skladba je malým návratem k prvním MO, z pěti původních členů jsou zastoupeni John, Billy a Jerry. Samozdřejmě chybí nezaměnitelné klávesy Jana Hammera, které alternoval pozdější mahavišnák Stu Goldberg.
Ještě chci vzdát hold Larrymu Youngovi, bohůžel v době natáčení alba byl velmi nemocen a krátce po dokončení frekvení zemřel v nemocnici na zápal plic. Do špitálu přišel se zánětem žaludku. Bylo mu 38 let a na této desce si měl zahrát jako tenkrát v ranných sedmdesátkách ...skupinou Lifetime.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
Petr Gratias
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
stargazer
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0469 s.