Anekdoten - Vemod (1993)

Tracklist:
01. Karelia (7:20)
02. The Old Man and the Sea (7:50)
03. Where Solitude Remains (7:20)
04. Thought in Absence (4:10)
05. The Flow (6:58)
06. Longing (4:50)
07. Wheel (7:52)
08. Sad Rain (10:14)*

(total time- 56:58)


* pouze na japonské verzi



Obsazení:

Jan Erik Liljestrom - bass, voice
Nicklas Berg - guitar, mellotron, voice
Peter Nordins - drums, percussion
Anna Sofi Dahlberg - mellotron, keys, cello, voice

 
03.02.2018 horyna | #
5 stars

Frippovi děti, ano tak lze přezdívat kapele Anekdoten.
Zajímavé a interesantní srdužení ze skandinávie, nad nimž se sklání duch prvního období King Crimson. Jejich sound zůstává zabalený v dokonalé, místy minimalistické instrumentaci, se spoustou zajímavých aranžmá, které přikrývá tajemné roucho severu. Štiplavě chladnivé větry vanoucí v těchto oblastech jsou v jejich nahrávkách (především v těch ranných) doslova nasáklé a v divokých instrumentálních přejezdech vám kapela občas uštědří nejeden políček do tváře.

Všechno začalo v devadesátých létech a první nahrávka Vemod vzápětí získala nálepku kultovní. Z dnešního pohledu a po prostudování i jiných děl Anekdoten onen Crimsonovský duch už nepůsobí tak silně jako v počátcích souboru. Vše má na svědomí vývoj kterým kapela postupně prochází a svou bárku kormidluje mezi větším počtem meandrů než kdy dříve. Ale ani tehdy, na prvotině Vemod nelze celé Anekdoten zašněrovat do jednoho pytle opatřeného nálepkou King Crimson. Kapela si jistě byla vědoma svých kompozičních schopností a způsob jakým dokázala své nápady a myšlenky obratně přehodit mezi notové osnovy není úplně běžný a typický.

S poslechem alba vám může připadat, jako kdyby nad kapelou stála nějaká vyšší moc, nějaký uhrančivý Gandalfovsko – Sarumanovský čaroděj s velkou holí, který ovládá jejich i vaše myšlenky a vytváří těžce uchopitelné kouzlo, které navíc povznáší potemnělá aura skrytá uvnitř.

Nechci rozebírat každou skladbu, vypichnu pouze jednu a tou je poslední Frippovina nazvaná Wheel. Je skryta pod neprodyšnou hradbou temných mellotronu a dojemného vokálního dvojspřeží muže a ženy. Zprvu nevesele brnkající kytara přejde v mohutné melodii do dokonalé Crimsonovské iluze, aby vzápětí opět pomalu uvadala. Pouťově teskný hlas trubky vyvolává obrazce odkazující na tradice pohanské Rusi s podtitulkem Stravinskeho Svěcení jara. Opravdu zajímavá hudební výpoveď v závěru dokonalého a silného alba.

reagovat

northman @ 03.02.2018 09:47:58
horyna: předem bych ti chtěl poděkovat za návod, jak získat dílo Anekdoten za rozumnou cenu. Stránky skupiny jsem našel bez problému i store, s objednáváním nemám zkušenosti, ale po tvém popisu jsem se o to pokusil taky a podařilo se mi objednat mimo jiné i debutové album na vinylu přímo od kapely. Už by to mělo být na cestě, a když to dobře dopadne objednám si i ten zbytek co mě zajímá.

Do nedávna jsem tuhle kapelu znal jen podle jména a poznámky, že hrají podobnou muziku jako mí velcí oblíbenci King Crimson.Když jsem si ukázky poslech na YouTube, tak jsem musel dát všem za pravdu, je to takové pokračování King Crimson v duchu alb kolem Lark´s Tongues in Aspic a to je nejen asi pro mě jejich nejlepší. Výborně popsané, nemůžu se dočkat zásilky, až album položím na talíř gramofonu. Ještě jednou díky.

Mayak @ 03.02.2018 12:18:41
Je škoda, že európska verzia "Vemod" neobsahuje baladu "Sad Rain", ktorá je nesmierne silným bonusom na záver japonskej verzie albumu. Je to isté ukrátenie poslucháča o ešte väčší zážitok z tohoto kultového diela. Horyna, zase raz díky, si tu momentálne najintenzívnejší propagátor progrockových albumov minulých rokov.
... a skús aj Ty obidva rádové albumy kapely Sinkadus (viem, že teraz máš čo "študovať" z originálnych placiek Anekdoten), na nete niečo nájdeš a objavíš ... možno ďalšiu perlu, ktorej životnosť síce nebola dlhá, ale svoju intenzívnu stopu v "post-crimson sounde" tu nepochybne zanechala ...

horyna @ 03.02.2018 17:09:52
northman: velice mě těší tvá náklonost ke kapele a je jenom dobře, že jsem svými recenzemi podnítil alespoň malý zájem o ně. Propagace formou recenze je taky propagace a musím uznat, že čekání na balíček z dalekého severu, ať už se jedná o kteroukoliv kapelu je velice příjemná záležitost. (já sám v těchto dnech sleduji pohyb třetích Wobbler směrem do Čech :-)

Mayak: moc mě těší znovu tu připomínat díla podstatná a ne tolik známá pro progresivní poťouchlíky a našince jako jsme my všichni, kteří podobnou muziku zbožňujeme a kvůli ní tyto stránky navštěvujem.
Co se týká objevování - dal jsem šanci i tebou propagovaným Gargamel, ale prozatím jsem od objednávky ustoupil. Cítím, že zkrátka teď není ten správný čas.

18.09.2008 hejkal | #
4 stars

Deväťdesiate roky v severských európskych krajinách vygenerovali niekoľko „progresívnych“ skupín v najlepšej tradícii sedemdesiatych rokov. Vzormi boli také veličiny, ako King Crimson či Van Der Graaf Generator. V roku 1993 uzrel svetlo sveta debutový album skupiny Anekdoten, Vemod. A dobre, že sa tak stalo.

Karelia začína pekne potichúčky po vzore King Crimson a po rovnakom vzore sa to pretaví do tvrdej inštrumentálnej pasáže. V Old man and the sea pokračuje atmosférická chladno-temno-melodická „šou“, tentoraz aj so spevom. Krásna melodická a trošku clivá vec je Where solitude remains. V Thoughts in absence znejú bicie, ako keby hral bubeník s metličkami, takže je asi jasné, že je to ďalšia krehká vec.
The flow nadväzuje na trošku avantgardné kreácie velikánov z rokov sedemdesiatych. Longing brnká na akustickú strunu. Záverečná Wheel disponuje okrem rázneho nástupu aj ďalšou várkou pochmúrnej melodiky a tvorí výbornú bodku za 46-timi minútami hudby.

Anekdoten sú naozaj „Krimsonovkou“ skupinou Larkstonguesinaspicovského typu. Úderné bicie, krásne mellotronové a gitarové plochy, rôzne stopky, nečakané „tu dáme vyhrávku“ zmeny a pod. Dostal som sa k nej iba nedávno, ale neľutujem. Vemod síce podľa mňa neprekonal geniálny počin nórskej skupiny Wobbler, ale hudba je to nádherná.

reagovat

Mayak @ 03.11.2013 14:56:47
...recka celkom fajn, Hejkal, ale sotva by si presvedčil nespočetné množstvo "znalcov" severskej prog-scény a crimson/soundu, že Vemod "neprekonal" Wobbler.
... Anekdoten tu boli proste skôr a spolu s Anglagard a Landerk naštartovali svoje neskoršie "deti", ktoré sa volajú trebárs Wobbler, Gargamel, či nejako inak... Takže Vemod je ďaleko kultovejší, hlbší, zmysluplnejší, ako čokoľvek od Wobbler, aj keď ich mám skoro rovnako rád :-))) Ako subjektívny názor samozrejme rešpektujem ...

hejkal @ 03.11.2013 15:05:24
Iste, to nebol zámer. Fakt je, že Wobbler bol jedným z prvých albumov, ktoré som z tejto scény počul a strašne ma chytil za srdce, nuž sa už ničomu nepdarilo tento šelest prekonať.

Mayak @ 03.11.2013 15:20:56
...jasne, chápem Ťa a pohoda, písal som ako človek, pomerne "zasiahnutý" a "postihnutý" kapelami: Anekdoten, Anglagard, Sinkadus a Landerk, pre mňa veľkou škandinávskou (švédskou) štvorkou ... podstatne ma ovplyvnili a mám (mal som) na nich značnú slabosť :-))

honanek @ 03.11.2013 15:46:18
Souhlasím s Mayakem,jsem stejně "postihnutý" všemi umělci podobného hudebního kouzlení.

PaloM @ 19.04.2015 18:20:38
Málokto a máločo z neo-progu ma presvedčí. Vemod je album, ku ktorému sa oplatí vrátiť.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 4x
kaktus, Petr59, Carloss87, horyna
4 hvězdičky - hodnoceno 2x
hejkal, PaloM
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0504 s.