Steel Mill - Green Eyed God (1972)
1.Blood Runs Deep(5:19)
2.Summers Child(4:24)
3.Majo and the Laying of the Witch(7:52)
4.Treadmil(4:00)
5.Green Eyed God(9:51)
6.Turn the Page Over(3:56)
7.Black Jewel of the Forest(6:13)
8.Har Fleur(0:45)
Total Time:42:20
1994 Bonus Tracks:
9.Get On The Line(4:12)
10.Zang Will(3:43)
Obsazení:
John Challenger / woodwinds
Chris Martin / drums
Dave Morris / keyboards, vocals
Jeff Watts / bass
Terry Williams / guitar
Ani neviem, prečo som sa na progboarde ešte nepristavil pri skupine Steel Mill a jej jedinom albume Green eyed god. Nevadí, lepšie neskôr ako nikdy, mám dnes náladu na zabudnuté búrkové grupy.
Od prvých tónov narifovanej gitary je jasné, že toto je muzička pre každého hard rockera. Náhla zmena a saxík sa bez bázne i hany odvolávajú na raný džez rock, skladba Blood runs deep jednoducho váľa sudy. Indiánsky ofalutovaná dumka Summers child má v sebe za priehrštie temnoty, Desivá crimsonovská vec Majo and the laying of the witch prejde so akéhosi írskeho dupáku, postupne sa temné pasáže striedajú s čierno-čiernymi, celá skladba sa miestami (z)dravo nabudí, čo je fajn. Mierne žartovná „úkaná“ rockovica Treadmil má v sebe aj kus odvrátenej strany mesiaca, titulná Green eyed god zasa spolieha na šamanizmus, nie nepodobný tvorbe Jade Warrior. Netreba hádam dodávať, že až sa z toho vyliahne drsná hard rocková mela, je to bomba. Keďže ide o beh na dlhú trať, gitarista sa ostro vyblázni. Temnobôľna citlivka Turn the page over má potenciál zjaviť sa v rádiu, pravda, keby sa písali 70. roky. Psychedelické plochy sa v Black jewel of the forest napokon transformujú do rockového rinčania, ale pralesné pišťanie neutíchne prakticky vôbec. Krátky dozvuk Har fleur už len podčiarkne flautovú dominanciu a je to.
Rozbehnutá pecka Get on the line patrí k perlám nekompromisného jačavého hard rocku a bonus číslo dva, Zang will nie je tiež práve po(z)voľný.
Zvláštna tajuplná atmosféra, ktorá na mňa z tohto dielka dýcha, ma oslovuje, výborný progresívny hard rock, ktorý sa oplatí zadovážiť v nedávnom vydaní, ktoré obsahuje podrobný booklet a deväť bonusov (zatiaľ nemám, ale je to lákavé). Okrem iného hlása, že album je z roku 1971.
reagovat
Včera jsem tuhle desku poslouchal a byl to zážitek.Mám rád tuhle atmosferu a magii.Četl jsem o nich dost kritiku,dokonce je přirovnávali k satanistům.Ale čert je vem,muzika je to výborná,jeden z klenotů 70 let těch kapel co natočili jedno album.
reagovat
Steel Mill jsou jednou z mých oblíbených rarit. Objevil jsem je před necelými třemi lety, když jsem natrefil na blogy zaměřené na rarity. Často se jedná o kapely, jejichž krátká historie nebývá ani pořádně zdokumentována, většinou stihly vydat pár singlů, ty šťastnější i demo a některé stihly vydat i oficiální album. Samozřejmě jen v omezeném nákladu. Prodávaly si jej samy na koncertech a někdy měly štěstí, že je to na nějakou dobu uživilo a mohly tak vydat i něco dalšího. Osudy těchto poloprofesionálních kapel jsou vesměs stejné - navíc v každé době.
Steel Mill jsou kapela jedné desky a dvou singlů. Informace prakticky nejsou, několik techniků a producentů z De Lane Lea Studios si na kapelu s tímto názvem vzpomíná, ale už si nepamatují třeba jména členů atd atd.
Hudba je přirovnávaná k Black Sabbath a King Crimson, osobně bych tu slyšel i Jethro Tull (kapel s příčnou flétnou nebo saxofonem bylo v té době opravdu bezpočet), Black Widow, Focus.... Je toho hodně a nemusí to být přitom vůbec pravda. Díky 'záhadnému' původu je hudba tak nějak mystická, tajemná. Navíc není úplně jasné, kdy bylo album natočeno, uvádí se roky 1970 - 1972, rok vydání se různí, od 1972 po 1975. Zvuk je dobový, ale remaster jistě hodně napomohl (místy mě trochu ruší činely, ale to je detail). Stavba songů je dost nevyzpytatelná, nečekaných tempových a dalších změn si užijeme dostatek. Vpodstatě nemá smysl řešit jednotlivé songy, já tu žádné slabší místo nenacházím, možné vrcholy alba jsou pro mě hned úvodní zlověstná Blood Runs Deep, třetí osmiminutová, podobně potemnělá Mijo and the Laying of the Witch a od zbytku odlišná Turn the page over (jedna z mála s klasičtější stavbou).
Pro hledače rarit naprostá povinnost, jde o další zapomenutý klenot prog rocku.
reagovat
hejkal @ 16.01.2010 08:18:37
Steel Mill mám rád aj ja. Nahrávka má zvláštnu atmosféru a pomerne hutný zvuk.
Hanák @ 23.01.2010 09:59:46
Výborná deska. E-shop ji nabízí za necelých 1.000,- Kč. V Crack encyklopedii jsou Steel Mill zařazeni do "Kukaččích a míchaných vajec". Takže autor o nich přece jen něco musí vědět, když tvrdí, že měli nějaké styčné body s krautrockem.
PaloM @ 23.01.2010 11:47:16
Cena CD pre šialencov, nakupujte v blogoch či awaxhomoch.
Voytus @ 23.01.2010 13:08:33
Hanák: Steel Mill a Krautrock?! Jsem asi hluchej.
V E-shopu za necelých 1000 KČ - být to vynil, tak bych do toho i šel :-).
Hanák @ 23.01.2010 14:27:26
Voytus: asi jsem se vyjádřil příliš stručně. Nejde tady o hudební obsah, ale o kapely, které prostě měly s krautrockovou scénou někdy něco společného (třeba jen personálně a pod.). Autor encyklopedie tam zařadil např. Nektar(nádherný krautkukaččí vejce se dostalo přes UK do USA,kde se z něj vylíhnul poprock), Timothy Learyho (nahrál desky s Ash Ra Tempel a Cosmic Jokers), Dama Suzukiho (nahrával i samostatně, nejen s Can - v 80-tých letech vydal výborný desky)atd.
merhaut @ 23.01.2010 15:35:06
Steel Mill jsou britská kapela. V encyklopedii Crack In The Cosmic Egg (zaměřené mj. na krautrock) heslo nemají. Sestava a data vydání LP i SP jsou uvedeny například v Tapestry Of Delight:
JOHN CHALLENGER woodwind, CHRIS MARTIN drms, DAVE MORRIS keyb'ds, vcls, JEFF WATTS bs, TERRY WILLIAMS gtr-
ALBUM:
1(A) GREEN EYED GOD (Penny Farthing PELS 549) 1975 R3
NB: (1) reissued on CD (Essex ESSEX 1002 CD) 1994.
45s:
1 Green Eyed God/Zang Will (Penny Farthing PEN 770) 1971
2 Get On The Line/Summer's Child (Penny Farthing PEN 783) 1971
Reissue 45:
3 Green Eyed God/Zang Will (Penny Farthing PEN 894) 1975
Hanák @ 23.01.2010 16:06:54
V téže Encyklopedii, ovšem rozšířené jako "More Info", jsou Steel Mill v kapitole "Cuckoos & Scrambled Eggs: 97 entries" uvedeni mezi těma 97. Tahle rozšířená verze zahrnuje 2 068 kapel a má jednak podrobnější členění uvnitř toho, čemu se dá říkat nebo říká krautrock a jednak do sebe nabaluje různé časové, personální, místní atd. přesahy z a do krautrocku až do zmíněného počtu více než 2 tis. skupin. Bohužel mám jen stručný obsah "More Info", takže nevím, co se tam o Steel Mill říká.
merhaut @ 23.01.2010 16:41:45
Já tu original encyklopedii mám před sebou na stole. Ta CD-ROM verze má v more info i Die Puhdys, taky asi tedy nějak souvisejí s krautrockem... Light html verze Crack In The Cosmic Egg je zde: >> odkaz , je tam i ten seznam more info
Opakuju, Steel Mill je čistě britská kapela. Jediná souvislost s germánskou scénou je ta, že kapela koncertovala i v Německu a své LP vydala nejdříve u německé firmy Bellaphon.
Hanák @ 23.01.2010 17:09:27
V tom je ten problém: co rozumět pod pojmem krautrock. V Encyklopedii je to progrocková hudba německy mluvících zemí, která vznikala cca od konce 60-tých do poč. 80-tých let. Na internetu najdeš spoustu definic od velice úzké: "kosmische musik" po nejširší, zahrnující i soudobý progresivní rock východního bloku (např. Omegu!) a časový posun až do současnosti. Mám samozřejmě svůj názor, ale to je na dlouho. Když Němci adoptovali Lucifer's Friend jako krautrockovou kapelu, nedivím se, že do tzv. míchaných vajec zahrnují i někoho, kdo se u nich jen chvíli ohřál a vydal desku. Jsem rád, že se o Steel Mill přece jen něco ví ...
merhaut @ 23.01.2010 20:43:25
Krautrock bylo zprvu (první polovina 70.let) jen trochu hanlivé souhrnné označení anglického hudebního tisku pro ambiciózní německý rock...
Hanák @ 23.01.2010 21:15:52
O.K. Gotika, baroko, impressionismus, kubismus, fauvismus, ... to všechno jsou taky původně hanlivá označení. V německy mluvícím regionu na poč. 70-tých let vznikaly desky s vysokými uměleckými ambicemi a bez šance na komerční úspěch. Pojmenovat tuhle situaci hanlivě mohl jen blb - aspoň dnes to tak vypadá, když už jsme všichni chytrý.
Voytus @ 25.01.2010 10:17:54
Anglický tisk se vždy vyjadřoval dost negativně na adresu čehokoli, včetně vlastních - dobové recenze na Black Sabbath, Uriah Heep a jiné fakt stojí za to. Takže označení krautrock bych až tak hanlivě neviděl.
Každopádně, pokud má někdo více informací o Steel Mill, tak může klidně nahradit stručný profil, který jsem sem napsal.
- hodnoceno 1x
- hodnoceno 3x
- hodnoceno 0x