Diskuze


« další předchozí »
Judith - 12.01.2025 12:01:32 #
Antony: Jenže AI teď už ze světa nezmizí a jakýkoli výzkum a vývoj, třeba zbrojní, který by se jejího používání dobrovolně zřekl, bude v nevýhodě proti ostatním. 
Judith - 12.01.2025 11:59:20 #
Ekonomicko-správní fakulta MU čerstvě zrušila bakalářské diplomové práce, místo nich budou absolventské projekty.

Pokud jde o deep fakes, konspirace a podobně, četla jsem zajímavý názor, že problém není tolik v absenci kritického myšlení, ale podlomené důvěře v instituce, volené představitele, státní systém. Ověřováním zdrojů se všechno nezachrání, když budou mít lidi pocit, kolikrát i oprávněný, že jim mocní lžou nebo minimálně neříkají všechno; s tímhle pracují různé teorie tajných spolků odjakživa, jen bylo doteď potřeba koupit si knížku, člověk to neměl pod nosem na FB. V politickém ohledu jsou státy jako ČR a SR součástí šachovnice, kterou mají rozehranou větší hráči, o tom není třeba mít iluze. Tak jak lidem ukázat, že to někdo myslí vážně a myslí to dobře? (Navíc, mohl by vůbec někdo takový v politice obstát?) Tohle je vlastně ten největší problém.

Osobně moc tímto směrem debatu vést nechci, popíšu ještě jeden zapeklitý hudební příklad.
Antony - 12.01.2025 11:55:23 #
Jistě, problematika se zdaleka netýká je umění. Pomocí AI se dá vyrobit jakákoli napodobenina. Bez vkladu vlastních schopností, odborných znalostí, bez úsilí postaveného na zkušenostech a bez lidské kreativity. Vznikají bezcenné zmetky, které jen škodí. Zato vznikají snadno a rychle, a prakticky samy, takže mnozí nýmandi bez morálky a talentu se mohou chlubit falešnou umeleckou tvorbou, falešnou diplmovou prací, falešným objevem, atd.
Na nebezpečí fenoménu AI upozorňuji už dlouho. Jako vždy se objevují hlasy, že AI nevadí, že je užitečná, atd. Jenže zde stonásobně platí - dobrý sluha, ale zlý pán.
hejkal - 12.01.2025 11:39:28 #
Je to pandorina skrinka. Má svoje benefity, ale aj veľmi veľké riziká. Napríklad tie textové kompiláty sú super, ale niektoré školy už prestávajú dávať písomne domáce úlohy, čaká to i seminárky. Lebo načo čítať AI kompiláty.

Utajovanie AI je zlo. Generuje falošné obrázky, videá, texty, napr. archeologické dôkazy, že pyramídy postavili mimozemšťania. Bežný konzument nemá potuchy, ako overovať zdroje a dostáva naozaj odporné lži servírované ako niečo hodnotné.

Téma je to komplikovaná a som rád, že sme ju aj tu otvorili.
Judith - 12.01.2025 11:23:14 #
Tohle je asi správné místo pro širší debatu a vysvětlení, jak vlastně pracuje ta AI. Přivítám doplnění či upřesnění, každý víme něco a máme jinou zkušenost. 

AI umí především prohledávat a zpracovat velké množství dat, takové, jaké by jeden člověk v hlavě neudržel. Z akademického prostředí vím o vědcích, kteří jí zadají třeba úkol: "Udělej mi z této třicetistránkové studie výtah v mluvené podobě na 12 minut" a pak si to poslechnou po cestě do práce - a případně se rozhodnou, že si tu studii opravdu přečtou, což už zabere hodinku někde v klidu. V samotném výzkumu se obvykle používá právě k práci s velkými datovými korpusy, protože kromě toho, že informací zvládne zpracovat hodně, taky umí udělat něco složitějšího než seřadit slova podle abecedy (což udělá i Word). Dokáže pracovat s významy - proto se o ní mluví jako o "inteligenci" proti starším a jednodušším nástrojům. V obchodní korespondenci se používá třeba tak, že podle pokynů naformuluje dopis zdvořile odmítající nabídku. Nebo opět z akademického prostředí: z dílčích grantových zpráv dokáže vygenerovat souhrnnou závěrečnou zprávu. Prostě formality a velké objemy dat, to umí skvěle a šetří hodně práce (dalo by se diskutovat o smysluplnosti takového papírování).

AI sama neumí nic nového vymyslet, pracuje vždycky jenom s tím, co už je k dispozici, a potřebuje (aspoň zatím), aby ji někdo ovládal, dal jí zadání. Takto v roce 2023 napadlo Stevena Wilsona zadat mluvícímu robotovi Chat GPT zadání: "Napiš mi text vánoční písničky ve stylu Stevena Wilsona. Nezmiňuj přímo Vánoce. A ať to zní studeně a smutně." Robot tedy prohledal všechny texty, které kdy napsal Steven Wilson, a vybral a sestavil souvislý text. Hudbu pak složil Wilson sám a skladbu nahrál, jmenuje se Decemeber Skies neboli Prosincová obloha. Je to jeho dílo? V tomto případě se nejspíš dá říct, že ano. Vykrádal sám sebe. Použití AI nástroje řádně uvedl -což je důležitý bod - a sám říká, že to celé byl experiment. O rok později, tedy loni, skladbu pustil do oběhu klasickými distribučními kanály, což znamená třeba peníze od streamovacích společností. Kolem tohoto činu proběhla další vlna debaty. Je v pořádku, aby si hudbou vzniklou za pomoci AI člověk vydělával? Kde je hranice, kdy už řekneme, že tohle je spíš produkt robota než lidské dílo využívající nástroje?

Pokračování v dalším příspěvku
Antony - 10.01.2024 11:07:13 #
hejkal:
Myslel jsem to stejně. Hecování je dobrý termín. Spokojenost vyplývá z věčné nespokojenosti.. :)
Jarda P - 10.01.2024 10:36:00 #
Právě poslouchám CD Notes From San Francisco a čtu duvody, proč skladby z takzvaného amerického alba produkované Elliotem Mazerem vyšly až po Roryho smrti. Z důvodu nespokojenosti se rozhodl nahrát některé skladby z něj  znovu v obměněné sestavě jako Photo-Phinish.
hejkal - 09.01.2024 22:43:34 #
Myslel som to tak, že je večne nespokojný, lebo vždy čosi k dokonalosti chýba. A tým je vlastne stále hecovaný. Aspoň ja to tak mám. 😀
hejkal - 09.01.2024 22:34:48 #
Aj ja s tým súhlasím. Inak povedané, spokojný umelec nie je umelec. :)
Antony - 09.01.2024 22:27:18 #
Otázka 44.
Ako byť spokojným a šťastným umelcom?
Krátka odpoveď:
Tak, že budete mať cieľ, ktorý vás presahuje.
Můj koment:
Ano. V tomhle se s panem Billgrenem zcela shoduji a jeho krátkou odpověď považuji za výstižnou a vyčerpávající. Mít cíl, kterého nelze dosáhnout, mít stálou výzvu a motivaci. Pořád nacházet směřování. Tak to je.
« další předchozí »
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0447 s.