Diskuze


« další předchozí »
Judith - 20.08.2023 18:56:51 #
Doplním a rozvinu: Aby člověk mohl poznat, že ztratil (osobní) správnou cestu, potřebuje kultivovat svoje vnitřní prožívání, rozvíjet schopnost sebereflexe. Protože nesprávná cesta (pro daného člověka) se nemusí projevit jako neúspěch ve vnějším světě. Může se hlásit o pozornost skrze pocity planosti, prázdnoty, neklidu... Stejně tak ale různé nepříjemné pocity mohou být součástí správné cesty - může jít o růstové bolesti, potřebu překonat zažité vzorce atd. Takže tříbit vnímání a všímavost.
Antony - 20.08.2023 18:18:50 #
Otázka 36.
Ako zistím, že som na správnej ceste?
Krátka odpoveď:
Tak, že sa ztratíte.
Můj koment:
Cesta je cíl. Dostávat se vpřed, jedno kudy, znamená být na správné cestě.
Judith - 10.08.2023 22:58:10 #
Asi jsem jen chtěla nějak opisně vyjádřit, že se spolu pořád bavíme, akorát to teď tady už nechci hrotit - ono mi to dlouho nevydrží :)
Antony - 10.08.2023 22:01:30 #
Judith:
Jako debatu to vidím stále také, každý říkáme svůj úhel. Nevidím to tak, že bychom šli proti sobě. Máme své názory, své důvody, své právo na jejich hlásání. Domnívám se, že si dokážeme naslouchat a nechat se ovlivňovat, pokud něco v odlišném názoru přinosného nalézáme. To činí debatu smysluplnou. Myslím, že i vědomí toho, že absolutní pravda neexistuje (alespoň v této věci), jsme oba nabyli. Klidně od toho jděme, ono se to zas někdy a nějak samo vyvrbí..

hejkal:
Asi i proto ty koncerty moc nemusím. Davovost mi není vlastní. Tím nijak nezpochybňuji, že funguje.

chimp.charlie:
Je fakt, že můj názor na štastné lidi je ideální představou. Nějak do mého vnímání světa nezapadá myšlenka, že by sobečtí a samolibí lidé mohli být skutečně šťastní. Třeba jsou, do hlavy jim nevidím. Ale zpochybnilo by to moji teorii štěstí, což nechci.. :) Že viditelně prožívané štěstí je časté u lidí s nižším intelektem, s tím souhlasím, to je vypozorovaný i zdokumentovaný jev.
Spíš mi jde o nalezení té třetí skupiny, která není ani hloupá, ani sobecká, přesto je šťastná. Ne trvale, ne bezpodmínečně, ale v určité duchovní sféře jsou to šťastní lidé. Ti, co nevidí láhev poloprázdnou, ale poloplnou. Jsou schopni existenci štěstí ve svém životě poznat, zachytit a hlavně zúročit. I přese všechna protivenství mají jisotou, že to mělo smysl. To je štěstí.
chimp.charlie - 10.08.2023 16:29:52 #
Antony: "...egoisty bez sebereflexe za opravdu šťastné lidi nepovažuji." No, nevím. V průběhu svého zanedlouho již pětašedesátiletého žití jsem dospěl k názoru, že největší potenciál být šťastnými mají dva typy lidí: 1) lidé hloupí (opravdu hloupí, tedy s nižším intelektem) a 2) právě egoisti bez sebereflexe. Protože tyto dva typy nejméně pochybují, najmě o sobě. Troufám si tvrdit, že nejen já, ale i Ty, Judith a všech dalších 40 členů na tomto fóru pochybujeme, jsouce si vědomi svých nedostatků i toho, že občas děláme chyby, na které nedoplácíme jen my sami, ale někdy i někdo jiný. A proto býváme občas (někdy dost často) nešťastní. Arci pokud jsi to nemyslel tak, že egoisti bez sebereflexe neměli to štěstí a byl jim nahrán nedostatečně odzkoušený softvér :)
hejkal - 10.08.2023 16:06:49 #
Ja len dodám, že na percepciu umenia podľa mňa možno aplikovať aj teóriu davov. Tak, ako sa ľudia vedia davovo nechať pohltiť napríklad pochodmi, tak to dokážu aj pri vnímaní hudby napr. na koncerte.
Judith - 10.08.2023 14:10:24 #
Vidím to jinak, už jsem se o formulování pokusila. Uznávám, že moje "řešení" má mezery. Myslím, že i to tvoje. Pořád vidím debatu jako prostor, kde se lidé staví z různých úhlů ke společnému tématu a ne nutně proti sobě, ale teď mi připadá nejlepší jít od toho.
Antony - 10.08.2023 13:57:37 #
Stále platí lehce nihilistická teze:
Dobrý umelec je ten, který dělá dobré umění. Dobré umění je to, které se mi líbí. Přesně takhle by si to měl říci každý a bude to správné. To "líbí" je zcela nezávislé na počtu jiných lidí, kterým se dílo líbí. I jejich "líbí" je zcela nezávislé na jiných. Pokud se dílo líbí tisíci lidí, je to 1000x samostatné líbí, nikoli tisícinásobné.
Antony - 10.08.2023 13:48:25 #
Tak ještě jednou.
Že můžeme pojem líbí/nelíbí použít i jinde, jej nijak nevyřazuje z oblasti umění. To je věc lexikální variability.
Pokud takto přistoupíš ke všem pojmům, nebudeme moci o umění mluvit vůbec. Každé slovo tvých impresí, když popisuješ své dojmy, se dá použít i na zcela neartové světské triviální záležitosti. Je tedy nedostatečné?
Najdi prosím dostatečná slova.

Já tam taky cpu další lidi. Úplně všechny vnimatele, co jich na světě je. Každého samostatně, protože na jednotlivci právě krása závislá je. Mezi lidmi může fungovat jako inspirace, námět, impuls, podnět. Se zcela nejistým výsledkem, klidně i krásu negujícím.
Judith - 10.08.2023 13:14:41 #
Právě na to jsem se snažila poukázat, že mi rozlišení líbí / nelíbí připadá nedostatečné pro vymezení, co je dobré umění, líbit a nelíbit se může spousta jiných věcí. I když chápu, že se v tvé odpovědi líbí / nelíbí vztahovalo spíš k tomu "dobré" než k umění jako takovému, resp. k umělci. 

Já tam pořád cpu ty další lidi, abych zdůraznila, že schopnost díla působit je jeho strukturní vlastnost, nezávislá na jednotlivci. Říkejme tomu klidně schopnost podněcovat fantazii :-) 
« další předchozí »
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0463 s.