Clarke, Stanley - Journey To Love (1975)
01. Silly Putty (4:52)
02. Journey to Love (4:52)
03. Hello Jeff (5:16)
04. Song to John, Part 1 (4:22)
05. Song to John, Part 2 (6:09)
06. Concerto for Jazz/Rock Orchestra, Parts 1-4 (14:25)
Obsazení:
David Sancious - electric guitar, 12-string guitar
Jeff Beck - electric guitar on "Hello Jeff" and guitar solo on "Journey to Love"
John McLaughlin - acoustic guitar on "Song to John"
George Duke - organ, synthesizer, Moog synthesizer, keyboard, Arp Odyssey, clavinet, acoustic piano, electric piano, bells, vocals
Chick Corea - acoustic piano on "Song to John"
Stanley Clarke - electric bass, acoustic bass, organ, piccolo bass, Maestro Synthesizer on "Concerto For Jazz/Rock Orchestra," hand bells, tubular bells, gong, vocals
Steve Gadd - drums, percussions
Lenny White - drums on "Hello Jeff"
Earl Chapin, John Clark, Wilmer Wise, Peter Gordon - brass horn
Jon Faddis, Alan Rubin, Lew Soloff - trumpet
David Taylor, Tom "Bones" Malone - trombone
Třetí sólové album baskytaristy Stanleyho Clarka Journey To Love jsem měl možnost slyšet až jako poslední z úvodní čtveřice Stanleyho sólových desek. Po divoké rockeřině z eponymního alba tentokrát Clarke přichází s mnohem komornějším hudebním představením - ale pár přiostřených kousků se i tady najde. Mistrův studiový ansánbl tentokrát utvořili kytarista David Sancious, Clarkův oblíbený hráč na klávesové nástroje George Duke, bubeník Steve Gadd a devítičlenná dechová sekce, mimo ně se ale v některých skladbách objevila i hvězdná jména jako Jeff Beck, John McLaughlin, Chick Corea či Lenny White.
Úvodní skladba Silly Putty se vyznačuje vcelku příjemnou funky atmosférou, ve které se základní moogový riff doplňuje s dechovými vstupy a to celé pak podporuje dosti úsporná rytmika. Ve druhé polovině skladby se dostává do hry i kytara, sice zatím jenom jako doprovod, ale na nějaké šestistrunné bakchanálie ještě určitě dojde.
V titulní Journey To Love se z tajemného klávesového intra vyloupne zpívaná část. George Duke není rozený zpěvák, ale s tímto partem se vyrovnal obstojně - i když chápu, že ne každému posluchači taková - místy až sladkobolná - poloha sedne. Pak ovšem přijde masivní nástup a krátké kytarové sólo, v němž poprvé předvede svůj um Jeff Beck. Závěr se nese ve volném moogovém preludování až do úplného odeznění.
Teď ale přichází to nejlepší, co může album nabídnout - trio Beck, Clarke, White pouští z řetězu své rockové vášně a rozjíždí perfektní nářez, nazvaný Hello Jeff. White mlátí do činelů, Clark se předvede v bublajícím basovém sólu, ale Beck je ten, kdo tomu celému dává šťávu svou nezaměnitelnou kytarovou hrou. Základní stavební riff je lehce podobný tomu, který Clarke použil o rok později ve School Days, tady na něm ale Beck vrší kytarové monumenty jedna radost. Škoda, že se Stanley a Jeff nikdy nesešli a nenahráli spolu celou desku, to by mohlo mít opravdu šťávu.
Tesknou smyčcovou hrou na kontrabas Clarke uvozuje další skladbu, dvoudílnou kompozici Song For John s věnováním saxofonovému velikánovi Johnu Coltraneovi. Tóny klavíru se jemně vlní pod rukama mistra Corey, strunné akustické rychloběhy jsou zase dílem dalšího velehráče Johna McLaughlina. Zatímco první část skladby se nese v dosti melancholickém duchu, v té druhé už mistři pořádně prásknou do koní a navzájem si přihrávají sólové příležitosti.
Podobně jako na předchozí desce je i zde na konec zařazena rozmáchlá čtyřvětá suita, tentokrát nazvaná Concerto For Jazz/Rock Orchestra. Od prvního klavírního intra skrz jazzrockové běsnění a bohatá sóla se mohou všichni účastníci dostatečně vydovádět, nicméně se nemohu zbavit dojmu, že se tu Clarke pokusil podruhé vstoupit do stejné řeky a výsledek už není zdaleka tolik přesvědčivý.
Journey To Love bych v rámci Clarkovy sólové tvorby ze 70. let hodnotil jako slušný průměr. Album neposlouchám příliš často - rozhodně méně než to předchozí a následující. Tři hvězdičky budou tentokrát muset stačit - na větší počet jsem si Journey To Love dostatečně neoblíbil.
reagovat
stargazer @ 26.08.2020 17:07:26
Oproti skvělému albu před, JTL působí docela nesourodě. Je nabité hudebnímí stárs té doby, ale musím přiznat, že to není úplně hauptrefa. Trochu mi vadí i ten fakt, jak je sejmutej zvuk nahráky.
Když jsem ocenil debut 3mi kusy, tohle je slabší 4tyřka.
- hodnoceno 0x
- hodnoceno 1x
- hodnoceno 0x