Thin Lizzy - Live and Dangerous (1978)

Tracklist:
Disc One:

01. Jailbreak (4:31)
02. Emerald (4:18)
03. Southbound (4:44)
04. Rosalie / Cowgirl’s Song (4:00)
05. Dancing in The Moonlight (It’s Caught Me in Its Spotlight) (3:50)
06. Massacre (2:46)
07. Still in Love with You (7:40)
08. Johnny the Fox Meets Jimmy the Weed (3:32)

Disc Two:

09. Cowboy Song (4:40)
10. The Boys Are Back in Town (4:30)
11. Don’t Believe a Word (2:05)
12. Warriors (3:52)
13. Are You Ready (2:40)
14. Suicide (5:00)
15. Sha La La (4:18)
16. Baby Drives Me Crazy (6:36)
17. The Rocker (3:58)



Obsazení:

Scott Gorham - guitar, backing vocals
Brian Robertson - guitar, backing vocals
Phil Lynott - bass, lead vocals
Brian Downey - drums, percussion

Huey Lewis - harmonica (16)
John Earle - saxophone (5)

 
20.11.2022 hejkal | #
4 stars

Thin Lizzy naživo a nebezpečne

V rebríčkoch najlepších koncertných albumov všetkých čias figuruje aj kontroverzný dvojalbum Live And Dangerous od kapely Thin Lizzy. Načim ho pripomenúť.

Hoci sa hardrocková hudba v druhej polovici 70. rokov porúčala zo záujmu rádiových más, naživo to bola stále neopakovateľná šou. Lynott a spol. vydali Live And Dangerous v podstate z núdze. Producent Tony Visconti bol v tom čase veľmi zaneprázdnený a nemal čas venovať sa kapele v štúdiu. A tak Lynott navrhol, že nech vyberú najlepšie verzie skladieb zo záznamov z turné z rokov 1976 a 1977 a spískajú aspoň živák. A tak sa stalo. Z tridsiatich hodín záznamov z dvoch turné (k albumu Johnny The Fox zo 14. novembra 1976 v Londýne a k albumu Bad Reputation z turné po USA (20. a 21. októbra 1977 vo Filadelfii) a Kanade (28. októbra 1977 v Toronte)) vybrali sedemnásť skladieb. Pravdou je, že drvivá väčšina z nich pochádza z koncertu z Hammersmith Odeon v Londýne.

V tomto momente to začína byť zaujímavé. Obaja sa zhodli, že je potrebné niektoré veci prehrať v štúdiu, predovšetkým spev. A tak sa v januári 1978 zavreli do štúdia Des Dames v Paríži a... Dodnes sa vedú spory, čo je vlastne pravda. Visconti vyhlásil, že tri štvrtiny albumu sú nahraté v štúdiu a z koncertných nahrávok použili len bicie a odozvy publika. Dokonca vraj vytvoril niektoré zvuky publika umelo na klávesoch. Oproti tomu manažér Chris O’Donell tvrdil pravý opak. Upravili sa vraj len vokály a niektoré gitarové sóla. Lynott neurčito prehlásil, že šlo o pár nevyhnutných zásahov, ale nič veľké to nebolo, pretože inak by to zničilo ducha koncertného vystúpenia. Najkritickejší Viscontiho odporca bol Robertson. Ten vyhlásil, že koncertné nahrávky boli tak zliate, že separovať nástroje a publikum bolo prakticky nemožné. Nahral vraj podstatne lepšie sólo do Still In Love With You, ale nešlo ho nahradiť, lebo basa veľmi prerážala. Z toho odvodil, že okrem malých zásahov nešlo nič iné vylepšiť.

Nech je pravda, aká chce, album sa okamžite zaradil medzi najslávnejšie koncertné nahrávky všetkých čias a jeho energia je priam hmatateľná. V Británii sa vyštveral na druhé miesto v rebríčku predajnosti a celkovo sa ho predalo viac ako šesťsto tisíc kusov. Pre priaznivcov priamočiareho melodického hard rocku predstavuje úžasný zážitok. Skladby sú verné svojim štúdiovým predlohám (pár výnimiek nepočítam), ich sila je v údernosti a neskutočnej energetickej bombe, ktorá vybuchne od prvých chvíľ hitovky Jailbreak a jej sila neklesá až do záverečnej noty The Rocker. Každý z predchádzajúcich šiestich albumov tu má zastúpenie (chýbajú len prvé dva zárezy z diskografie), dokonca sú tu aj dve skladby, ktoré sa na albumoch nevyskytujú, Are You Ready a Baby Drives Me Crazy. Pokiaľ máte radi melodický (hard) rock, vyžívate sa v dvoch sólujúcich gitarách, často vo vzájomných bitkách, a neprekáža vám jedinečné romantické zafarbenie Lynottovho hlasu, je to album práve pre vás. Plní aj funkciu bestofky. Navyše, ide o klasickú zostavu, Gorham-Robertson mi sedia najviac zo všetkých gitaristov, ktorí v kapele kedy hrali a že to boli často velikáni (Bell, Moore, White, Sykes).

Neviem ani len vypichnúť nejaký najlepší moment, album je krásne jednoliaty, výborný a ostrý. Live And Dangerous je skrátka fajn. Však si ho vypočujte.
reagovat

stargazer @ 20.11.2022 13:31:04
Na starém Progboardu jsem se o Thin Lizzy začal zajímat a právě tohle mi bylo progborďáky doporučeno jako dobrý nástřel. Docela se mi to líbilo, tak jsem si poslechl i dalších pár titulů. Dobrá recenze, plná zajímavých faktů.

hejkal @ 21.11.2022 06:20:10
Ja sa zaujímam o koncertné nahrávky a okolnosti vzniku tohto albumu sú na fakty i domnienky bohaté. Som rád, že ťa zaujali.

bullb @ 25.11.2022 11:41:59
Chlapi, našiel som spriaznenú skupinku okolo hudby, keď padol progboard. Teším sa.
K veci: V podstate by som musel zopakovať to, čo som písal pred asi piatimi rokmi. Live & Dangerous od Thin Lizzy je (IMHO) najlepší, alebo patrí medzi top. Ťažko mi je posúdiť poznámky okolo štúdiových dohrávok, nehrám na nič (občas na nervy...), teda nerozumiem technike okolo snímania a mixovania nástrojov. O to viac, ide o koniec sedemdesiatych rokov, teda žiaden digitál.
Keďže som najprv počul skladby zo živého dvojalba, štúdiovky sa mi zdali (mierne povedané) ako čajík. Thin Lizzy hrajú ako u dušu :-)

Voytus @ 03.12.2022 15:28:07
Z toho, co se kde dá dočíst, jsem spíše na straně Braina Robertsona. Ten tvrdí, že nebylo možné přetočit vše, kromě bicích, jak říká Visconti, zejména kvůli přeslechům z aparátů a bicích na mikrofonech, jak od bicích, tak těch zpěvových vpředu. Kytary byly prostě tak hlasité, že je snímalo všechno kolem. Přetočená je určitě kompletní basa, ale ne proto, že by to Lynott neuhrál, ale kvůli ruchu z flangeru, efektu, který na base používal. Když totiž ve studiu slyšeli výsledek několika písní, které museli takto upravit, tak zjistili, že rozdíl ve zvuku je natolik odlišný oproti původnímu záznamu, že jim nezbylo, než basu přetočit celou, aby to znělo všechno stejně. Dotočené jsou některé doprovodné vokály a Robertson natočil nové, lepší sólo do Still in Love with You.

Jako příklad totálně nadřeného kytaristy pak beru výkon Michaela Schenkera na živáku UFO Strangers in the Night. Vzhledem k tomu, že hned po turné odešel a odmítl cokoli přetáčet, tak ho tu máme v plné parádě - čistou a precizní hru. Takže i takhle se dá zahrát naživo, prostě úplně dokonale, netřeba nic přetáčet. Navíc žeru ten jeho monstrózní zvuk!

Z opačného spektra mě pak napadá Vital Live od Van der Graaf Generator z tehdy posledního a částečně reunionového koncertu sestavy s Davidem Jacksonem. Tam se také nic nedotáčelo, protože se kapela mezitím stihla rozpadnout, ale dokonce nahrávací technik neohlídal stopy a saxofony se na pásku vůbec nedostaly. To až bubeník Guy Evans, který se ujal mixu, dostal nápad saxofon "vypreparovat" ze všech mikrofonů (stop) , které ho mohly zachytit. Ano, včetně mikrofonů na bicích - on takový overhead nad celou soupravou pobere všechno kolem, a když se hraje okolo bubeníka nahlas, tak je tam toho zvuku hodně a na nějaké dohrávky můžete s klidem zapomenout, protože někde vespod v mixu ten původní zvuk zůstane a bude působit rušivě.

hejkal @ 03.12.2022 20:14:55
Pre to sólo do Still In Love With You máš aký zdroj? Robertson pre jeden časopis uviedol, že ho síce nahral lepšie, ale nedalo sa vlepiť do mixu. Každopádne neupravované záznamy, v zmysle dokrútok, mám rád.

Voytus @ 04.12.2022 21:19:10
Hejkal: byl to právě ten rozhovor s Robertsonem, když reagoval na to, co o desce prohlásil Visconti. Ale možná už si to nepamatuji přesně, jak to bylo s tím sólem. Zkoušel jsem ten rozhovor najít, ale nenacházím, možná už to na netu není. Zkusím ještě popátrat a kdyžtak postnu odkaz.

hejkal @ 05.12.2022 07:42:58
Hej, už je nedostupný.

Voytus @ 06.12.2022 18:34:09
Tady něco dodává Scott Gorham, ovšem zase něco úplně jiného >> odkaz Myslím, že dnes už nejspíš nezjistíme, jak to vlastně doopravdy je. Což nic nemění na tom, že je to je stále jedno z mých oblíbených živých alb.

29.12.2007 Voytus | #
5 stars

The boys are back in town! Tenhle živák jsem slyšel od Thin Lizzy jako první a následně na to jsem se už pak nedokázal dostat do jejich starších studiovek. Proč? Protože ZVUK! Live and dangerous - lepší název zvolit nemohli. Řízné kytary, surovější zpěv...Myslím, že následující deska Black rose je daleko více inspirovaná koncertním zvukem kapely. Jinak nemá smysl rozebírat jednotlivé písně - je to jedna hitovka za druhou. Žádné zbytečné řeči okolo, Lynnot jen tu a tam prohodí Thank ya a jede se dál. Namísto jakékoli bestofky doporučuji začít tímhle živákem. Rozhodně patří mezi nejlepší koncertní desky vůbec. I pět hvězd je málo.
Roll me over and turn me around, let me keep spinnin' 'till I hit the ground!
reagovat

redrocker @ 29.12.2007 20:09:26
Taky moje první od TL, ale nejlepší stejně zůstává epizoda s Moorem BLACK ROSE.

PaloM @ 04.02.2011 17:07:39
Nestačím pozerať, kam zmizli recenzie aj pri Thin Lizzy. Absolútne nemôžem uveriť, že pri top albume je jediná recenzia - z r. 2007 !

luk63 @ 22.03.2016 10:48:25
K tomu zvuku: četl jsem, že Lynott z živého záznamu nechal snad jen diváckou kulisu... No ale minimálně kytary a zpěv jsou prý přetočené ve studiu. Proto to zní tak skvěle. Mám tuhle desku jako jedinou od téhle kapely ve sbírce a fakt stojí za to! V jejím světle jsou studiovky opravdu slabý odvar.

bullb @ 22.03.2016 12:29:08
Kedysi dávno v 70-tych rokoch som prvý krát počul toto živé dvojalbum. Ako zanietený poslucháč módneho jazzrocku som si myslel, že po pár počutiach ma omrzí. Nestalo sa. Po rokoch to hodnotím ako najlepšie živé album. Ani slávne Made In Japan od D.P. ani, Live od U.H.,ani The Song Remains The Same od L.Z. Aj napriek tomu, že vraj gitary boli točené in studio. Neviem, či v vtedy bolo možné ... (a ani mi to nevadí). Live and Dangerous môžem počúvať dookola. Absolútne super vec.

Voytus @ 22.03.2016 15:33:01
Přetočená je prý kompletní baskytara, protože chtěl Lynnot některé části přehrát (sólový zpěv a basa najednou není žádná sranda), ale nakonec museli přetočit celý záznam, protože se jim nepodařilo docílit stejného zvuku. Dotočené jsou i nějaké vokály, viz. Rosalie, kde je jasně postřehnutelný Lynnot, jak si odpovídá. Vesměs z důvodu, že kytaristé nezpívali úplně na mikrofon (spousta doprovodných zpěváků tohle dělá, zpívají třeba jen tak napůl, nebo, protože si zrovna hlídají hmatník, tak jsou od mikrofonu stranou - vím sám z vlastní zkušenosti), takže vokály mohly bát třeba nevyvážené a už s tím při mixu nešlo nic dělat.

Popravdě, tohle je běžná praxe, sem tam se něco nepovede, tak se to ve studiu vylepší. Výše uvedené důvody mi nepřijdou nijak neobvyklé.

Co se týče bicích, tak ty jsou prý komplet z koncertů (Downey je skvělej a nedoceněnej hráč). A pokud jde o kytary, tam netuším, ale ani Robertson, ani Gorham nejsou žádný ořezávátka, přijde mi to taky live.

Pro srovnání doporučuju omrknout jejich živáky na youtube, kromě posledního turné z r. 1983, tam jsou až na bubeníka chlapi docela sjetý, chápu, že to pak zabalili.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 3x
Voytus, luk63, bullb
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
hejkal
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0537 s.