Iron Maiden - Iron Maiden (1980)
01. Prowler (3:56)
02. Remember Tommorrow [Harris/Di'Anno] (5:30)
03. Running Free [Harris/Di'Anno] (3:22)
04. Phantom of the Opera (7:02)
05. Transylvania (4:09)
06. Strange World (5:43)
07. Sanctuary* [Harris/Di'Anno/Murray] (3:19)
08. Charlotte The Harlot [Murray] (4:14)
09. Iron Maiden (3:43)
* Song appeared only on the US version of the album.
Al songs written by Steve Harris, except where noted.
Obsazení:
Paul Di'Anno - lead vocals
Dave Murray - guitars
Dennis Stratton - guitars, backing vocals
Steve Harris - bass, backing vocals
Clive Burr - drums
Jsou zpěváci, kteří upadají v zapomnění, ačkoli by ani neměli. Paul Di´anno patří mezi ně. První zpěvák Ironů a dle mého úsudku možná nejlepší. Syrový a civilní projev, schopnost přitvrdit, žádné zbytečné tlačení se do poloh, kam nedosáhne, což byl Dickinsonův častý jev. Jednoduše řečeno autentický zpěvák tvrdého rocku.
První deska Iron Maiden se vyznačuje syrovým, relativně ještě punkovým dochucením, ve kterém se ale mísí prvky jemné epičnosti, a možná lze říct, že i na danou dobou náznakem jisté progresivity. Running free, Phantom of The Opera, Charlotte the Harlot, Strange World a titulní Iron Maiden patří k tomu nejsilnějšímu na téhle desce. Deska působí celkem vyrovnaně a v jistém ohledu ji řadím výše než následující Killers.
Ano, jistěže ty nejsilnější momenty v diskografii přijdou později, ale vykopnout dveře takovým debutem, jakým album Iron Maiden bezesporu bylo, si žádá úctu a obdiv. Tahle deska je takovým neotesaným démantem, vrhající světlo a lesk, který později naroste do monstrózních rozměrů. Kdo ví, jak by se vyvíjel osud kapely, kdyby Di´anno zůstal a zpíval dál. Kdo ví..
Pro mně nostalgická a citová věc, plná autentické drzosti, tvrdosti a nasazení. Vidím zde paralelu z jiného soudku, a to u Helloween, kde se taky už nepovedlo žádné druhé Walls of Jericho (co do zvuku i projevu). Iron Maiden a debutová deska je stejným případem. Možná právě pro to mi je o tolik vzácnější.
reagovat
horyna @ 17.04.2019 08:22:50
Tož vitaj "obyčejná holko s metalovým srdcem" mezi nás.
Náhoda? Včera koukám do skříně, co si na dnešek vyberu za alba k poslechu a oko mi sjelo na Piece of Mind. Maiden můžu, ale jen některé a zásadně s Dickinsonem :-) Přesto díky za příspěvek.
Petr_70 @ 17.04.2019 08:37:44
Třebaže tuto partičku (stejně jako většinu metalu) už dávno neposlouchám, slečna/paní napsala velmi pěknou a čtivou recenzi a za sebe budu rád, když bude v psaní i nadále pokračovat! :)
P.S.
Neproměňuje se progboard pozvolna v heavy metalový portál? (Iron Maiden, Mötley Crüe, Dio,... ).
PaloM @ 17.04.2019 09:38:27
Súhlasím s postrehmi, cítim to podobne. Prvé dve CD Iron Maiden mám pre seba ako dobíjače energie. Tiež metal v súčasnosti výrazne menej počúvam, no mám v zbierke mnoho CD a IM je moja najobľúbenejšia skupina v danom žánre. Možno aj preto, že u nich počujem výrazný príklon k hard rocku.
jirka 7200 @ 17.04.2019 10:23:29
to Petr_70 : většina z nás, co sem občas napíše nějakou recenzi, tak má širší hudební záběr. Jen já jsem tu za poslední dobu zveřejnil několik recek o Art Zoyd, Supertramp, Queensryche, Karfagen či Dio. To si myslím, je dost široký rozsah od RIO, přes art rock, prog rock, hard and heavy až po power metal. U ostatních to vidím podobně, takže nějaký větší příklon k hard rocku či metalu tu nevidím, jen se jich občas za sebou sejde více stylově podobných za sebou.
mandy-mystique @ 17.04.2019 18:29:06
Děkuji za reakce. Pouštím si i desky s Dickinsonem ale právě Paul má v sobě prostě takové charizma, které z té nahrávky jede samo. Ano, v psaní budu pokračovat. Je toho ještě hodně co ráda poslouchám a k čemu mám jistou potřebu se vyjádřit :-)
No, tak ja som si tento album objednal ako prvý od Iron Maiden, a pred nedávnom mi došiel. Po pravde, o Iron Maiden som sa vôbec nezaujímal, ale tento album ma dostal. "Prowler", otváračka, ma hneď dostala svojim strhujúcim riffom a Di´Annovym spevom. Burrova rytmika nemá chybu. Druhá, "Sanctuary", je podľa mňa jedna z naj piesní albumu, introm pripomína "Stone Dead Forever" od Motorhead, a má chytlavý refrén. "Remember Tommorow", ako tretia v poradí, je jedna z mála balád v repertoári Iron Maiden vôbec. Ale jej zloženie a sólo je brutálne. Štvorka "Running Free" je jasný singlový hit, a zaujala ma Burrovou rytmikou. "Phantom of the Opera" je asi najlepšia pieseň albumu aj s "Transylvaniou". Ich zloženie je totálne, na tú dobu neuveriteľné, a vystižne nazvané ako prvé piesne ktoré vytvorili NBWOHM. Siedma "Strange World" je napoly balada, napoly typická heavy pieseň Maidenov. "Charlotte the Harlot" je asi najslabšie miesto albumu, možno preto, že ho nestvoril Harris, ale Murray. A to som dopredu nevedel!!! No a posledná vypalovačka "Iron Maiden" je typický uzatvarák koncertov železnej panny a každý fanúšik metalovej a rockovej hudby vôbec by ju mal poznať. Ale však toto nie je koniec môjho prekvapenia. Všimol som si na CD nápis ENHANCED CD, a keď som ho vložil do compu, zostal som ako obarený. Bonusy sú tam ako zlato. Cenné, a veľa. A to nehovorím o booklete a vôbec o obale. Najlepší heavy metalový debut aký som počul, a spolu s Kill Em All a Killing is my Bussiness patrí do svätej trojice metalových debutov vôbec. Železná panna však týmto albumom iba predznačila, čím sa budú ďalších 30 rokov zaoberať...
reagovat
Apache @ 06.04.2010 18:08:12
Myslíš Killing is my Bussiness od Megadeth? No, že by to byl zrovna nějak povedený debut... :-) Ale jinak debuty Iron Maiden a Metallica jsou vynikající, souhlas.
Redrocker @ 07.04.2010 19:21:24
Sanctuary na původním LP nebylo a bylo to dobře. Ta píseň svou jednoduchostí k IM nepadne. Sorry, považuji se za velkého fanouška IM ale takhle to cítím.
Henry @ 02.06.2010 20:25:43
NO tos moc nevystihl dobře s tou "Charlotte the Harlot",podle mě jedna z nej písní na albu !
Píše se rok 1980 a nejdůležitější kapela nové vlny britského heavy metalu vydává své debutové album.
Vůbec prvním Maidenovským otvírákem, se stává Prowler. Tahle skladba se mi líbí už od prvních chvil, je rychlá a zpěv Paul Di'anna do ní parádně zapadá. Sanctuary je dosti punková záležitost, do hlavy se vám vryje zejména refrén, ani se nedivím, že vyšla na prvním singlu kapely. Následuje pomálá Remmember Tommorow. Ta se mi už nelíbí tolik, co předešlé dvě skladby, ale i přesto má něco do sebe. Další Running Free je opět celkem punkový, ale dosti chytlavý, rozhodně je jednou z nejsilnějších skladeb na albu, velmi mě u něj zaujal začátek na bicí, ke kterým se přidá baskytara. Phantom of the Opera je nejdelší skladbou na desce a rovněž se řadí mezi ty silné. Po Trasylvánii a Strange World následuje další silná skladba Charlotte the Harlot, ta mě opět dosti příjemně překvapila a zaujme refrénem. Úplně na závěr je nestárnoucí Iron Maiden, vůbec nejsilnější skladba na desce, každý fanoušek by ji měl poznat.
Deska má díky velkému problému najít producenta hodně syrový zvuk, který se k ní však perfektně hodí.
reagovat
Když jsem to album jako předpubertální posluchač Black Sabbath slyšel poprvé, zarazil mě ten zvuk, ten zvuk, který mi s rokem 1980 vůbec nepasoval (v relaci se zvukem BS v letech sedmdesátých); tehdy jsem si říkal: "To jsou nějací metaloví Beatles."
Nějaká ta léta uplynula a dost věcí se vyjasnilo.
Za prvé: The Beatles.
Dále: Nikdy nebudu mít rád studiovou verzi Running Free (živě je to skvělá hitovka, protože punk), protože punk nemusím. Další punkovka Sanctuary mi sedí.
Všechny skladby zde, pod kterými je podepsán samotný Harris, jsou úžasné metalové perly.
Remember Tomorrow a Strange World jsou nádherné balady.
Bruce Dickinson nikdy nezazpívá Remember Tomorrow tak dobře jako Di'Anno.
Vždycky si tenhle skvostný debut rád pustím... a přeskočím Running Free.
reagovat
Ačkoli je to první debutová deska,je zahraná bez chyb a obsahuje ty největší pecky jako Transylvania,Strange World,Prowler,Charlotte The Harlot,Phantom Of The Op............já bych vyjmenoval celý album xD
Iron Maiden je moje nejoblíbenější album a i Di'Annův zpěv je IMHO perfektní.
Nebýt Di'Anna,tak je na tom kapela teď asi úplně jinak.
reagovat
Pro mě je deska "Iron Maiden" za celou existenci kapely snad jedinou, o které můžu prohlásit, že nemá slabší místo. Prostě tu nejsou takové ty "vycpávky", které se pak tu a tam a časem čím dál častěji u Panny objevují.
Album má obrovskou sílu jako celek, ale docela dobře se dá poslouchat i per partes.
"Prowler" je skvělá vypalovačka. Vždycky, když slyším úvodní riff, nedokážu odolat a ještě se mi snad nestalo, že bych jí nedoposlouchal.
"Sanctuary" sice na původním vydání nebyla, ale celek docela dobře doplňuje.
"Remember Tomorrow" mi kompozičně trochu připomíná "Doing Alright" od Queen, dokonalá power balada.
"Running Free" je hit, trošku pripomíná pozdější "Run to the Hills".
Tak a teď prostředek desky: "Phantom" a "Transylvania". Stylově patří k sobě a představují vyvrcholení a pomyslný zlatý hřeb alba.
"Strange World" je nádherná klidná balada. A to sólo... Fantazie.
Na závěr dvě vypalovačky:
"Charlotte..." s rozkošným baladickým prostředkem
a "Iron Maiden", legendární "ukončovák" koncertů i této desky.
Nemám co vytknout. Možná jsem zaujatý... Ale tuhle desku miluju. Kdyby to šlo, dám jí 6 hvězdiček.
reagovat
PaloM @ 29.03.2008 18:44:10
Páči sa mi toto hodnotenie, je to moja obľúbená platňa IM, Strange World som si dal na vlastnú výberovku 2CD rockových a metalových balád (popri Sabbath, Heep, Purple a pod)
podle mě je tohle zásadní album, už jenom proto, že tohle tu v tý době,kdy to vydali prostě nebylo, chybělo to. Je to možná do punku, ale nechybí typický maidenovský melodie a riffy, je to uplnej začátek bez větších úprav ve studiu. Má v sobě energii (prowler), ale i smutek (stranger world) a nebo oboji dokaze kombinovat (remember tomorrow). Je škoda, že s nimi Paul nezůstal, i když bůh ví, jestli by byli teď tam, kde jsou teď. Zásadní album zásadní kapely. Každému, kdo má rád kvalitní hudbu ho můžu jen doporučit.
reagovat
Možnost vyjádřit se k deskám Iron Maiden velice vítám, i když bych se rád přihlásil svým nickem, ale nějak mě to nejde. Kde dělám chybu ???
První album Iron Maiden vychází z punkově jednoduchého melodického tahu na branku a proti tomu již tenkrát velice dobře zvládnuté instrumentace všech nástrojů. Zvláště baskytary. Zpěvák Paul Di´anno je u mě každým coulem punkáč a jeho projev je přesně takový.
Nebudu nějak rozebírat jednotlivé písně na albu. Snažím se k věci přistupovat jako k celku. V tomto směru se opravdu jednalo o debut jako hrom. Kapela dodnes na live produkcích hraje minimálně titulní skladbu a bude jí hrát asi až do posledního koncertu.
I produkce alba je puková, žádný těžký "heavy" zvuk. Ten příjde o něco později, až si kapela vyjasní několik zásadních věcí.
Moje nejoblíbenější skladby alba: Sanctuary a Running Free.
reagovat
Na debutní placce Železné panny není jediná chybička. Parádní nálož, skvělá hra Clivea Burra a hlavně neskutečná basa Stevea Harrise. Tímhle albem byla zřejmě definována NWOBHM a Ironi jsou jí věrni dodnes. Skvělé vypalovačky jako Running Free, Sanctuary nebo Phantom Of The Opera si stále rád poslechnu. Vynikající debut, jasné hodnocení.
reagovat
b.wolf @ 15.03.2013 23:06:33
... tak bohužel Clivea už nikdy hrát neuslyšíme ... přidal se k Ronniemu, M. Realovi a dalším ... R. I. P., Clive...
b.wolf @ 21.10.2024 21:12:18
...a po Cliveovi odešel i první a pro mě typický frontman IM - Paul Di'Anno; nedávno jsem poslouchal jeho poslední projekt Warhorse, skvělá deska, bohužel poslední... R. I. P., Paulie...
První syrová věc, která je důkazem jak našlápnuto měl Harris a spol. oproti ostatním členům britského NWOBHM. Perfektní nápady a komplikovaně strukturované skladby střídají vypalovačky typu Iron Maiden. Asi by každý očekával, že pan kapelník čerpal z hard rockových vod sedmdesátých let (DP,LZ,BS), ale jaké překvapení, když jako své vzory uvádí art rockové Genesis a Nektar. Clive Burr svým příchodem před natáčením desky vnesl do všech písní úplně jiný drive než bylo možné slyšet na prvním, dnes sběratelsky zlatem ceněném EP. Burr spolu s Harrisem vytvořili rytmiku, kterou není možné napodobit a která se stala poznávacím znamením pro další budoucnost IM. Zpěvák Paul Dianno, který vzhledem připomínal punkové chuligána, dává svým chraplákem písním energii atomové elektrány, i když dokáže přepnout do pohody, jako např. v Strange World. Hned v začátku (Prowler) nám kytarista Dave Murray ukáže, že v osmé dekádě bude patřit mezi špičku v oboru. Komerční úspěch LP mimo Britské ostrovy byl ve své době překvapením, ale celosvětový úspěch měl teprve přijít.
reagovat
- hodnoceno 13x
- hodnoceno 6x
- hodnoceno 1x