Diskuze


« další předchozí »
Judith - 13.01.2025 11:53:58 #
chimp.charlie: Paralela s producentem je v mnoha ohledech trefná. Sama jsem přemýšlela, jestli by takový Alan Parsons vůbec potřeboval další živé lidi, kdyby měl dnešní technické možnosti. Studiovým projektům obecně fandím, je to samostatná odnož tvorby a jiný typ práce než koncertní kapela, pro kterou je deska jen doplněk živého hraní. Ale vymyslet něco sám od začátku do konce bez tvůrčí interakce s dalšími lidmi nese spoustu rizik, komunikace tvorbu přece jen okysličuje...

Jak už jsem psala jinde, v jednotlivých ohledech obvykle najdeme pro AI produkty nějaký precedens - jednočlenná kapela (one man projekt nástrojově provedený za technické pomoci moderních prostředků), přebírání nápadů, tvorba na hitovou jistotu, větší než malé množství počítačů, virtuální alias tvůrců, kteří neodhalují svou totožnost... ale všechno dohromady? Když děláš bramborový salát, můžeš ingredience obměňovat jen do jisté míry. Jakmile vyměníš za náhražku úplně všechno, už tomu prostě bramborový salát říkat nemůžeš. Nebo můžeš, ale lidi, kterým ho nandáš na talíř, tě oprávněně pošlou víš kam.
Judith - 13.01.2025 11:42:30 #
Lidský hlas je dobrý příklad, proč je AI v hudbě ošemetná z více stran. Buď budeme pracovat s hlasem konkrétního člověka - pak potřebujeme jeho souhlas, jinak je naše jednání silně neetické. Vkládat reálnému člověku do úst texty, aniž by se mohl vyjádřit k tomu, zda je chce zpívat, je nefér. Hraničí s výrobou deep fake videí.

Nebo budeme pracovat se strojově přemletým amalgámem různých hlasů - potom ale výsledkem nebude lidský hlas, jen strojová napodobenina. Nemůžeme tvrdit, že máme zpěváka. 

Pro aplikace typu text to speech (převede psaný text do mluvené podoby, některé online časopisy už tuto možnost s upozorněním využívají) je to asi ok, když si někdo chce poslechnout článek při procházce. Věcný nebo publicistický text tímto mnoho neztratí. U audioknih už bych se jako posluchač silně bránila, toto je specifická disciplína, která chce víc než jen mechanickou artikulaci. Umělecký přednes na jevišti nebo zpěv... aj aj aj, odstup, AI.

Že si spousta živých zpěváků a zpěvaček různými udělátky svůj vlastní hlas znetvořuje, zase není argument, proč by takové jednání mělo být v pohodě. Opět je to hlavně smutné.
Judith - 13.01.2025 10:40:20 #
Ad inteligence umělé inteligence - dnešní AI nástroje zvládají podstatně složitější procesy, než jaké počítače dokázaly zastat dříve, proto vzniklo slovní odlišení (krom toho, že zní cool). Jazykové překladače kupříkladu ve svých počátcích spíš jen překládaly jednotlivá slova a mechanicky je řadily za sebe, vycházely z toho často pěkné nesmysly. To se občas přihodí i dnes, ale díky pokročilé práci s obřími objemy textů je výsledek mnohem plynulejší - do jisté míry překladač zváží významové odstíny, správně vyhodnotí zaužívaná obrazná vyjádření... ale asi bychom povytáhli obočí, kdyby se takový překlad objevil v tištěné knížce s uměleckým textem. Občas to tak vypadá, popravdě (a možná si někteří překladatelé překladači více než jen vypomáhají, což je smutné), rozhodně z toho ale neplyne argument, že je AI při překládání rovnocenná lidské práci, protože lidi někdy mluví stejně neobratně. 

Pokud by existoval dost velký korpus, speciální program by na základě přesného zadání asi uměl přeložit například detektivku ve stylu určitého překladatele, který už zemřel. Byly by tam mouchy, ale pokud by to ještě někdo trochu přičísnul, mohl by výsledek působit dost věrohodně. Tady nejspíš cítíme, že se pohybujeme na hraně z hlediska autorských práv a etiky. Nicméně tohle je jedna z věcí, které se dají čekat - prodlužování "života" konkrétních tvůrců, třeba se souhlasem dědiců. Velice ošemetné.
chimp.charlie - 12.01.2025 19:34:24 #
Antony 12.01.2025 14:25:49: Jasně že přirovnání Geroge Martina k AI kulhá, a to dost, jsem si toho samozřejmě vědom. Chtěl jsem jen na takto záměrně přehnaném příkladu ukázat, že ani tvorba takových velikánů nemusí být vždy tak úplně nebo jen jejich (práce George Martina sice byla přiznaná, ale co vím, nikdy jako spoluatora, jak by si dle mého alespoň v některých případech zasloužil).
Antony - 12.01.2025 17:27:44 #
Hejkal
Říkáš to naprosto přesně. Artificial intelligece (AI) je jen název, skutečná inteligence to není. Inteligencí oplývá jen a pouze člověk, a také z ní plynoucí svobodou a odpovědností za své činy. Stroje, byť sofistikované, jsou jen stroje. Nemají vůli, nemají svobodu, nemají kreativitu a už vůbec ne tvůrčí touhy. Na základě lidského zadání provádějí okopírování fragmentů jiných lidských výtvorů a z nich vyrábějí kompilát, opět, podle zadání. Je to prachsprostá krádež, nic jiného. Když připočtu báchorky, kterými bývají tyto produkty opředeny, jde o čistý a zištný podvod. A za tyto umělecké podvody plně odpovídá jejich zadavatel, stejně jako zasilatelé tzv. nigerijských dopisů (zrovna minulý týden mi jeden došel, v papírove formě, představte si, zdědil jsem monoho milionů dolarů, takže dožiju na Bahamách.. :)) za svoje manipulativní zprávy. Nevidím v tom rozdílu.
Antony - 12.01.2025 17:15:47 #
stargazer:
Uvádění protistrany (zájemce, klienta, spotřebitele) v omyl je zavrženíhodná praktika, kterou se vyznačují lidé, co nemají dobré úmysly. Vždy chtějí něco někalým způsobem získat, na náš úkor. Proto jsem použil srovnání s jinými obory, kde se takové nekalé způsoby projevují viditelněji, abych demonstroval jejich negativní dopad. Člověk obelhaný nějakou historkou je snadná oběť. A je jedno, jestli je to historka o fiktivní krasavici v nesnázích, o fiktivním dědictví milionů dolarů, nebo o fiktivní kapele. Stejná lež, stejná snaha škodit.
Žít v prostředí zamořeném fejky vede k různým reakcím. Buď budeme stále paradoidně ve střehu, jenže neuhlídáš všechno, tak tě stejně jednou dostanou, nebo rezignuješ a přestaneš rozlišovat mezi podvodníkem a slušným člověkem, což je v důsledku také zkázonosné. Nebo, a o to se snažím já, budeš na podloudné praktiky a jejich rizika upozorňovat. I s možnou reakcí, že se někdo urazí a jiný to zase bude bagatelizovat. Abychom zachovali čisté prostředí, jiné cesty není.
hejkal - 12.01.2025 15:09:58 #
Myslím si, že téma odbieha hlavne kvôli tomu, že málokto si uvedomuje, čo to tá AI vlastne je. Že to nie je inteligencia, ale mechanický matematický algoritmus vykrádajúci zdroje, ktoré sa nevyhranili, že ich okrádať nemôže (a to nemali kedy, keďže ju spustili bez vedomia držiteľov práv, teraz už je to jedno) a na základe konkrétnych požiadaviek generujúci náhodnú kompiláciu prezentujúcu sa ako "dielo". Za mňa výtvory AI treba vždy jasne označiť a nespĺňajú pre mňa definíciu umeleckého diela.

Viem pochopiť, že používať ju je zábava, rozumiem experimentom s ňou, chápem aj, že keď jej niekto zadáva sériu pokynov, tak môže mať pocit, že je jeho vklad relevantný, vnímam aj to, že hudobník využije AI a zakomponuje ho do diela, čo predpokladá finálny umelecký artefakt obohatený AI, nie nahradený a vystružlikaný výhradne cez AI, dokonca mi neprekáža ani vytváranie fiktívnych "skupín" s vymyslenou históriou (nie je to prvýkrát, čo sa toto v umení deje, nie je to novinka), pokiaľ je to férovo priznané. Ale zadávateľ úlohy pre program nie je v zmysle autorského zákona autor. Tvorcom kompilátu je AI, čo je však neživá nemysliaca entita, a preto nič, čo stvorí, nie je umením. Ešte aj MIlli Vanilli, predobraz súčasného AI umenia, boli ľudskejší.

Áno, matematické programy dnes v pohode prekonajú človeka, v šachu už aj banálny program vyhrá nad veľmajstom, pretože kombinatorika ohromného množstva variácií nepredsatvuje problém a človek nemá šancu. AI vie stvoriť lepšie texty, obrazy, videá ako nejeden bežný človek. Napriek tomu je to ľudské úsilie, čo si na umení cením. Kým AI nezačne myslieť a cítiť, jej výtvory nie sú umením. A až tak učiní, nebude potrebovať človeka na spustenie úlohy.

Inak, aktuálne mi AI pripomína zlodeja, čo v obchode ukradne hodinky a pod rukou ich lacno núka na verejnosti. Niekto si povie - presne také som chcel a nemal som na ne, vďaka, zlodej, teraz na ne mám, hurá!
Judith - 12.01.2025 14:54:31 #
Pomáhat si v nových situacích analogickými příklady z jiných odvětví je běžné, takhle lidské uvažování funguje. Ujasňujeme si neznámé skrze známé. Je potřeba zvažovat, jestli je konkrétní analogie přiléhavá a zda některý příklad nebude zavádějící třeba proto, že daná oblast budí silné emoce (která dneska ne...), to ano.

Technicky vzato, Hranice hudby jsou otevřené vlákno, už jsme tady probírali i divnější věci :-) Nové téma se mi zakládat nechtělo, možná by to bylo lepší, nevím.
Judith - 12.01.2025 14:48:59 #
Tématem je důvěra a důvěryhodnost, řekla bych.
stargazer - 12.01.2025 14:41:43 #
Antony : Srovnávat ochranu dat a peněz na účtech v bankách s tímto malicherným problémem je blbost. Promiň. Natoš do toho tématu tahat lékaře. Držme se pouze hudby. Téma je AI a Rockboard. Trochu mi vadí, že diskuze odbočuje úplně do jiných ovětví.
« další předchozí »
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0469 s.