... Dunaj duní, Dunaj valí
krev se pění, krev se kalí
Dunaj hučí, Dunaj duní ...
Předobrazem skupiny Dunaj byla, více či méně volná sdružení přátel a spřátelených muzikantů, Maňana, či Kolektiv (např. Vladimír Václavek, Pavel Fajt, Iva i Ida Bittovy, Jiří Kolšovský, Martin Havelka a jeho pes). Uskupení se různě přelévala a personálně proměňovala. Vznikaly i další, boční projekty, jako např. duo Bittová & Fajt, nebo alternativní E (Václavek, Josef Ostřanský, Vladimír Kokolia).
Jako Kolektiv vystoupili na RockFestu ´86 a zanechali zde velmi příznivý dojem. Iva Bittová s Pavlem Fajtem následně natočili své debutové album a protože se setkalo s velkým úspěchem, byla jim nabídnuta možnost přípravy alba dalšího. Na to ale duo nemělo dostatek materiálu, proto oslovili ostatní z Kolektivu a jako jedno, dočasné uskupení, se do studia vydali společně. Projekt nazvali Dunaj a sestava, při nahrávání, byla excelentní : Iva Bittová (zpěv), Pavel Fajt (bicí, percuse), Vladimír "Venca" Václavek (baskytara, kytara, zpěv), Josef Ostřanský (kytary, zpěv) a Jiří Kolšovský (zpěv, kytara, percuse). Jako host se na desce zůčastnil i kytarista Pavel Richter (Pavel Richter Band).
Vzniklo album "Dunaj & Iva Bittová" (1988, Panton). Deska sklidila mimořádný úspěch na alternativní scéně a zejména, z folkloru a folku vzešlá Iva Bittová byla, jako rocková zpěvačka, prvotřídní.
Po natočení desky odešla Iva Bittová za svými sólovými projekty a hlavním zpěvákem se stal Jiří Kolšovský, jehož syrový, naříkavý a skřípavý hlas se stal určitým protipólem k Bittové. Ke kapele se, v této době, přidal klávesista Zdeněk Plachý (Art Inkognito). Texty byly dílem členů souboru, nebo přátel Karla Davida a Vladimíra Kokolii.
V roce 1991 byla natočena druhá deska "Rosol" (Pavian Records), po které odešel bubeník Pavel Fajt a byl nahrazen Pavlem Koudelkou (Z kopce).
Sestava se ustálila na čtveřici Václavek, Ostřanský, Kolšovský a Koudelka.
Třetí deska "Dudlay" (Bonton) vznikla v roce 1993 a čtyřka "Dunaj IV" v roce 1994 (Rachot-Behémót).
V roce 1995 vychází zvukově upravená a o další písně obohacená verze debutového alba s Ivou Bittovou, pod názvem "Pustit musíš" (Rachot-Behémót). Na této desce s kapelou spolupracoval zvukař Volkmar Miedtke. Posledním albem Dunaje byla "La La Lai" (1996, Rachot-Behémót), kde opět spolupracoval Miedtke.
V roce 1998 Dunaj oficiálně ukončil činnost, zejména z důvodu přílišného vytížení jednotlivých členů v bočních projektech. Krátce na to zemřel, předčasně, zpěvák Jiří Kolšovský (na zástavu srdce).
Dunaj byl, poté, oživen pouze jednou, a to v rámci projektu "Delta Dunaje", kde vystoupila řada kapel z tzv. brněnské scény. Postu zpěváka se ujal Václav Bartoš z kapely Pluto.
Aktivity členů Dunaje by vydaly na samostatnou encyklopedii alternativní hudby.
Iva Bittová se realizovala ve svých sólových projektech, filmu i spoluprací s esy světové alternativní kultury.
Vladimír Václavek vydal několik sólových desek a působil v projektech s Bittovou, Domácí lékař, E, Rale, Klar, VRM, Edel, nebo Čikori.
Josef Ostřanský byl aktivní v kapelách E, Domácí lékař, Boo a Rale.
Bubeník Pavel Fajt, kromě dua s Bittovou, stihl množství vlastních nahrávek, nebo projektů s osobnostmi domácí, či zahraniční alternativy (Mikoláš Chadima, The Danubians) i s vlastní kapelou Pluto.
Druhý bubeník Pavel Koudelka účinkoval v kapelách Z kopce, Ošklid, Boo a Mňága a Žďorp.
Jiří Kolšovský byl aktivní, kromě Dunaje i ve skupině YLO-Africký slon.
Dunaj se stal nejvýznamnější kapelou československé alternativní scény 80. a 90. let a jeho odkaz přetrvává, v mnoha příbuzných hudebních projektech, dodnes.
Libor, 2012-08-17... (celý článek)