Genesis - Selling England by the Pound (1973)

Tracklist:
01. Dancing With the Moonlit Knight (8:01)
02. I Know What I Like (In Your Wardrobe) (4:06)
03. Firth Of Fifth (9:34)
04. More Fool Me (3:09)
05. The Battle of Epping Forest (11:43)
06. After the Ordeal (4:12)
07. The Cinema Show (11:06)
08. Aisle of Plenty (1:31)

All songs written by Tony Banks, Phil Collins,
Peter Gabriel, Steve Hackett and Mike Rutherford.



Obsazení:

Peter Gabriel – lead vocals (1-3, 5, 7-8), flute, oboe, percussion
Steve Hackett – electric guitar, nylon guitar
Tony Banks – keyboards, guitar
Mike Rutherford – bass, guitar, electric sitar
Phil Collins – drums, percussion, lead vocals (4), backing vocals

 
07.02.2019 Simon | #
5 stars

Rozebírat takt po taktu album, které pro mě funguje jako důmyslný celek, je asi v případě Selling England By The Pound zbytečné. Přesto pro mě jednotlivé skladby fungují i jednotlivě a uvědomuju si, že jde vlastně o dobře poslouchatelné "široké" písně, které mají jen delší stopáže, nejsou rozděleny na obligátní sloky, refrény a nějaké mezihry a probíhá v nich vrstvení nápadů a nálad.

Takto kompaktně a přitom až bezmála hitově na mě působí I Know What I Like (In Your Wardrobe), do sebe uzavřený hudební kus s výborným vokálem Petera Gabriela. Na principech kontrastních částí je tady vystavěno několik skladeb, krásně posmutnělá úvodní Dancing With The Moonlit Knight, ze které na mě dýchá cosi jako atmosféra staré Anglie, třetí kousek Firth Of Fifth, ve kterém mám moc rád střední část s flétnou, klavírem, Banksovými klávesami (myslím, že ne vždy byl tak účelný jako tady) a krásným kytarovým sólem. Návrat zpívané části mi pak zní až mysticky. Je tu čas si trochu vydechnout a přitom s grácií, to je pro mě More Fool Me. Ta taky uvádí ústřední skladbu, velkoplošnou The Battle Of Epping Forest. Ta není jako předešlé delší skladby zasněně rozmlžená, táhne nás za sebou velmi rázně a když se pak zlomí do volnějšího tempa, je pořád dostatečně energická. U instrumentálky After The Ordeal mám pocit, že nemohla vzniknout jinde, než v Anglii a jak už jsem napsal, cosi jako duch Anglie na mě vykoukne na více místech alba.

Pro mě je tou příjemně nejpodivnější skladbou alba The Cinema Show. Na začátku mám skutečně pocit, že sedím v potemělém sále a začíná nějaký film s rozostřeným obrazem. Nemůžu se odtrhnout, i když vlastně netuším, o čem film je a jen z něj do mě vstupují zvláštní pocity. Když se pak obraz filmu zrychlý a přede mnou ve zrychlených záběrech ubíhá krajina, naše životy, rozpohybované dny a děje v nich, nechápu toho o moc víc a přitom vím... Líbí se mi to. Záverečná Aisle Of Plenty ke mně promlouvá: "Tak si chvilku odpočiň a dej si album znovu."

Vlastně se omlouvám, že se tuto hudbu pokouším vyjádřit slovy.
reagovat

EasyRocker @ 07.02.2019 16:51:53
Díky za recenzi na album, které jistě patří do úplného topu artrockového žánru. Dlouho bylo dokonce mou úplnou jedničkou v tomhle ranku, i když dnes už se mé priority trochu posunuly. Trojice Dancing..., Firth of Fifth a The Cinema Show jsou ale věčnými pomníky.

19.06.2018 Petr87 | #
5 stars

Kolikrát si kladu otázku, co je kruci se mnou špatně, že jsem nikdy nedovedl u GENESIS plně ocenit takzvanou klasickou éru s Gabrielem, kterou kvanta fanoušků považují za jednoznačně nejlepší. Ne, že bych se jim divil. Není to v instrumentálních výkonech a fantasticky propracovaných a nápaditých kompozicích, které velkou měrou pomáhaly psát dějiny progresivního rocku, to ne! Mám zde problém s jednou jedinou věcí - a tou je Gabrielův hlasový projev, který z mého pohledu spoustu jinak většinou naprosto dokonalých skladeb jednoduše trochu snižuje.

Je zajímavé, že na albech "Trespass" a "Nursery Cryme" (poslední jmenovanou osobně považuji z gabrielovské éry za svou jednoznačně nejoblíbenější) mi jeho projev takřka vůbec nevadí a do hudby mi dokonale pasuje. Ovšem od desky "Foxtrot" mi někdy až vyloženě vadí, a třeba v takové monumentální "Supper's Ready" mi místy jeho kňourání a skřípání vyloženě dere kůži. Je mi jasné, že jsem si tímto zřejmě u některých skalních fanoušků podepsal pomyslný virtuální ortel smrti, ale promiňte mi, já to tak slyším. Velice si vážím jeho skladatelského a lyrického přínosu, ale hlasově - zlatý Phil! A klidně si mne zlynčujte - nejspíš si to fakt zasloužím.

Jinak tohle album se mi poměrně nedávnou podařilo sehnat na CD v jeho prvním (!) britském vydání, které ještě nebylo nahrávané digitálně (CASCD 1074), což byla skutečně úžasná koupě. Co chvíli mám sto chutí si cédéčko nechat zatavit a uložit do sejfu... pardon, musel jsem se pochlubit.

A ted' k desce: Kolikrát si říkám, zda má vůbec cenu ještě psát recenze na špičková progresivní díla, o kterých bylo řečeno a napsáno snad už úplně vše. Co ještě napsat o úvodním opusu "Dancing With The Moonlit Knight", který má místy takřka pastorální atmosféru, ať už ji vytváří unikátní kytarové exhibice geniálního Steve Hacketta či klávesové kouzlení Tonyho Bankse. A ty mellotronové sbory na konci, no neuvěřitelné!

Je třeba ještě něco zmiňovat o fantasticky vystavěné "Firth Of Filth", kde ale musím Petera opravdu pochválit, protože tady jeho hlas opravdu skvěle ladí a doplňuje Tonyho mistrovské preludování a zajímavé linie Rutherfordovy baskytary. Rozhodně nezapomínám na fantasticky přesné bicí Collinse a Hackettovy hypnotizující kytarové vyhrávky. Úžasné, úžasné!

A co roztomilá akustická jednohubka "More Fool Me", kde si Phil vystřihl v rámci kapely svoje teprve druhé sólo jako zpěvák? Klidně bych ho nechal nazpívat celou desku! Jó dobře, už držím hubu. A co taková epická a z mého pohledu lehce nedoceněná "The Battle Of Epping Forest", která mě velmi zaujala svou často až skákavou instrumentální složkou, která i trochu kontrastuje s poměrně smutným textem.

A co další "After The Ordeal", kde Steve jen dokazuje svoji neuvěřitelnou instrumentální zručnost a umění vybudovat naprosto neopakovatelná kytarová zákoutí? To tklivé sólo na konci mi až vhání slzy do očí. A bombastická "The Cinema Show", kde se čaruje s dvanáctistrunnými kytarami a kde se neuvěřitelně zručně proplétají Tonyho nápadité klávesové melodie s hravou pulzující Mikeovou baskytarou a s jako vždy přesnými bubenickými exhibicemi Phila Collinse? Další klenot.

A závěrečná krátká "Aisle Of Plenty", kde se krásně rozvíjí úvodní motiv z "Dancing With The Moonlit Knight", už je jen taková třešnička na velice chutném zmrzlinovém poháru, který ovšem lehce kazí zatoulaný kuchařův mastný vlas v podobě protivné rozjuchané "I Know What I Like (In Your Wardrobe)", která se mi zajídala už při prvním poslechu. Chápu smysl pro nadsázku a potřebu souboru na desku hodit nějaký ten "hit", ale tohle si mohli odpustit. Klidně mi vyhrožujte zabitím, ale to můj názor nezmění. Hrozně trapná záležitost, která se na tuto desku, jinak plnou bravurních kompozic, hodí asi tolik, jako Arnold Schwarzenegger do role Hamleta.

Ale i s tímto "malým kazem" je to na jednoznačných pět hvězd. Milovanou "Nursery Cryme" to sice v mých uších nepřekonalo, ale i tak se jedná o neoddiskutovatelně fantastické dílo!

Díky, GENESIS, díky!
reagovat

bullb @ 19.06.2018 15:39:12
Neboj sa. Gabriel sa tu ani mne nepozdáva. Súhlasím takmer so všetkým, čo si napísal. Hodnotím to však po svojom. Píš ako počuješ.

horyna @ 19.06.2018 15:54:11
Pěkná recka, díky za ni. Když jsem poprvé slyšel Genesis s Gabrielem, byl jsem ze stylu jeho zpěvu a barvy jeho hlasu, mírně řečeno na vážkách. Ale trvalo velmi krátkou dobu a zvyknul jsem si. Dnes na něj nedám dopustit. Je pravda, že víc poslouchám hudbu, než jeho vokál, ale i tak, oba subjekty k sobě patří a já původní Genesis miluju.

Voytus @ 19.06.2018 15:57:51
A tak zase je fajn, když se přes ten zpěv dokážeš dostat. Já třeba s tímhle mám problém, a že různě divně posazený hlasy mám vcelku v oblibě. Nedokážu poslouchat Guns'n'Roses nebo The Muse (tam je zpěv obzvlášť hroznej, ale to tady u těch novodobých britských indie skupin je všeobecně. Všichni tak divně úpěj, rvou to přes krk, takže ten vokál navíc zní hrozně tence, a navíc používaj moc vibráta). Zase moc nemusím Collinse, je na mě až příliš uhlazenej a mečí. Ale zase skvěle frázuje - holt bubenická praxe. Jinak mám tohle album hodně v oblibě, Firth of Fifth považuji za vůbec nejlepší skladbu od Genesis.

EasyRocker @ 19.06.2018 16:16:06
Skvostná pokladnice, dlouho byla mým nej nejen od Genesis. Dnes možná už moje adorace trochu povolila, ale stále je to za pět na mnoho koňských délek. Stejné hudební monstrance jako Nursery Cryme, A Trick of the Tail, Foxtrot nebo Jehně. Firth of Fifth, Dancing... a The Cinema Show snad ani nejde popsat.

Brano @ 19.06.2018 16:26:31
Genesis je moja životná hudobná láska,zvlášť obdobie s Gabrielom.To je podla mňa to najlepšie čo vôbec v progresívnom rocku vzniklo.Ale každý to počujeme inak a beriem to,že sú poslucháči ktorým Gabrielov vokálny prejav nevyhovuje.Preto ďakujem za Tvoj názor a za úprimnosť.

Petr87 @ 19.06.2018 16:50:45
Děkuji Vám všem za reakce, cením si toho a jsem rád, že ve svém názoru na Peterův zpěv nejsem sám.
Jak už jsem psal - hrozně si cením toho, co pro kapelu udělal, jeho často až surrealistické texty - někdy plné nadsázky, někdy plné smutku i vážnějších témat a i občas s kapkou nějakého toho duchovního rozměru - mám opravdu rád a k hudbě pasují někdy až takřka dokonale...

Jistě, někomu zase nemusí sednout třeba Philova někdy až přílišná uhlazenost, ale mně jeho měkký hlas k hudbě GENESIS pasuje skutečně náramně!
Když si poslechnu třeba opět zmíněnou "Supper' Ready" na "Seconds Out" natočeném na turné k "Wind And Wuthering", tak je ten hlasový rozdíl z mého pohledu někdy až propastný...
Tím nechci říct, že by Peter tuto geniální kompozici svým projevem nějak extrémně zrakvil, ale Phil mi zde sedí daleko více, tož tak... Ale respektuji i opačné názory na věc, to je jasné!
Díky, že jsem po nat'ukání této recenze nebyl nucen spáchat virtuální sebevraždu. :))



Hikoki777 @ 19.06.2018 17:26:18
To je zajímavé. Nikdy by mě nenapadlo, že někomu z fanoušků Genesis by mohl vadit zpěv Petra Gabriela, který já osobně považuji za fenomenální a Collinsův projev ( který považuji za více či méně přiznanou nápodobu zpěvu PG-omlouvám se všem fanouškům Genesis s vokalistou Collinsem) tak nějak nemusím. A to dodnes.
Možná je to tím, že mě vlastně víc zaujala sólová dráha Gabriela a tak se mě jeho hlas dostal holt navždy pod kůži. A to i jenom několik slabik či citoslovcí. ☺️

vmagistr @ 19.06.2018 17:58:09
Jenom dvě faktické - jak jinak než digitálně mohl být záznam "nahrán" na CD, ať už je z roku kterého chce?

U názvu skladby "Firth od Fifth" se v recenzi zjevně jedná o překlep - ale zdá se mi tak kouzelný, že jsem ho tam zatím nechal. Na požádání samozřejmě opravím.

Petr87 @ 19.06.2018 18:35:25
vmagistr: Cheche, čekal jsem, kdo na to zareaguje. :)
CD je z roku 1985 a nekecám, na zadní straně je napsáno: "This Compact disc is not digitaly recorded...", tož tedy nevím.

A ten překlep "Firth Of Filth"... hmm, tak tohle je, chlape, přesně to, čemu se říká kouzlo nechtěného; nevím, kde jsem na to přišel. :))
Nech to tam, ještě ted' se nad tím směju. :)

Brano @ 19.06.2018 19:25:52
Ja nedám dopustiť v prípade Genesis na Definitive Edition Remaster 1994.Zvuk výborný!

vmagistr @ 19.06.2018 19:47:47
Vzdělanější mě opravte, pokud se pletu. Mám za to, že i při vydání CD byly použity původní pásy s (v tomto případě analogovými) mastery. Poznámka "This Compact disc is not digitally recorded" by se pak vztahovala k obsahu CD pocházejícímu ze sedmdesátých let (a mohla by se nacházet na i kterémkoli pozdějším vydání).

PaloM @ 19.06.2018 19:49:53
Pre mňa je toto najlepší album Genesis.
Ten "nedigitálny záznam" je určito myslený originál analógový záznam nahrávky na magnetofónový pás v štúdiu. Takže správne označenie CD z r.1985 má byť AAD a samozrejme posledné písmeno je digitálny záznam na CD.
Ale to snáď dávno viete :-)
S Braňom sme to pred rokmi riešili, remastre r.1994 sú dobré a jediné, lebo v r.2008 boli hlavne remixované albumy. Znejú pekne, nástroje sú oveľa viac vyvážené. Až na to, že to už nie je pôvodná nahrávka, ale zmenená. Ja som si tie "Gabrielovky" r.2008 na odporúčanie obchodníka kúpil, lebo z remastrov r.1994 sa mi podarilo zohnať už len "Lamb lies...", no na počúvanie ostatných albumov Genesis sa vraciam k napálenej sérii z r.1994.

PaloM @ 19.06.2018 19:59:02
Písali sme naraz s vmagistrom.
No myslel som, že rozdiely medzi analógovým a digitálnym záznamom hudby pri nahrávaní sú jasné, ako aj s ďalším spracovaním a finálnym záznamom na CD alebo iný nosič.
Samozrejme, že v 70. rokoch iný záznam ako analógový nebol... Ak nie je jasno, nie je tu ani priestor, vygúglite si vysvetlenie...
Len toľko, spočiatku boli na CD značenia AAD, ADD, DDD.
Odkedy mohlo byť prvé písmeno D? Predsa od začatia digitálneho záznamu hudby a to bolo v 80. rokoch.

PaloM @ 19.06.2018 20:00:51
do tretice - takže vmagistr má samozrejme pravdu

Petr87 @ 19.06.2018 20:35:11
Jasně, pánové, já si to blbě přečetl.
CD jako analogový nosič je samozřejmě mamutí hovadina; ano, jedná se o non-remaster nahrávku z původního pásu, ale na cédéčku jako digitálním nosiči to samozřejmě nic jiného než jedničky a nuly být nemůže.
Sorry za menší nedorozumění. :)

terka @ 20.06.2018 05:54:23
Jedna z mých nejoblíbenějších desek od Genesis. S překrásnou atmosférou a melodiemi jako z pohádky.

lover-of-music @ 20.06.2018 10:38:08
Tak já tady zas budu za podivína, ale mě se skladba I Know What I Like líbí z této desky nejvíce. Je originální a přímo se vysmívá konzumnímu způsobu života.

Brano @ 20.06.2018 11:20:25
Celý konzumný spôsob života je o túžbe.Keď sa odstráni túžba,odstráni sa aj utrpenie ktoré tá túžba spôsobuje.Len v dnešnej dobe plnej lákadiel to málokto dokáže.Genesis to vedeli už vtedy pomenovať,ako mladí chlapci tesne po dvadsiatke.To svedčí o ich hĺbavosti a vnímavosti...a v neposlednom rade o ich inteligencii.

Brano @ 20.06.2018 19:25:06
Ešte jeden zaujímavý citát Petra Gabriela: „Sláva je tovar, ktorý stráca hodnotu zakaždým, keď ho použijete. Preto s ňou treba nakladať opatrne.“ Peter Gabriel sa angažoval aj v charitatívnej a humanitárnej oblasti,v boji proti AIDS podporoval nadáciu Nelsona Mandelu...

tykeww @ 21.06.2018 11:43:03
Hlas Petera Gabriela byl vlastně hlavní důvod, proč jsem si Genesis tak dlouho nedokázal oblíbit. Pak se to změnilo při objevení desky The Lamb Lies Down On Broadway. A dodnes si upřímně řečeno u Genesis vystačím právě s The Lamb a pak ještě s Nursery Cryme a Foxtrot. Třeba se to časem změní, ale zrovna recenzované Selling England mě moc nebavilo. Ačkoliv je možná načase dát mu další šanci :)

lover-of-music @ 21.06.2018 21:40:05
tykeww: Zase tady jako vždy budu za blba, ale doporučil bych ti, teda pokud si to už neslyšel, jejich debut From Genesis To Revelation. Tam má Peter Gabriel úplně jiný hlas než na dalších deskách. Pro mě je to úplně nádherná deska, ale obavám se, že pro tebe to asi bude popová sračka, stejně tak jako pro drtivou většinu uživatelů Progboardu.

PaloM @ 22.06.2018 05:31:52
Ku debutu som sa už vyjadril pod "lover" recenziou. Nemyslím si, že je to popová sr..., znie mi ako Bee Gees. Tých mám veľmi rád pre ich špecifické hlasy a nádherné melódie.
Dvakrát som si chcel skompletovať CD Genesis, no fakt ten debut ma nezaujal až natoľko, aby som to kupoval. A keď má debut svojich priaznivcov, je to úplne v poriadku.
Ďalšie albumy Genesis, ktoré nasledujú po debute (kde hľadali svoj štýl), znejú úplne ináč, originálny prog či art rock, a preto ich mám rád.

Voytus @ 22.06.2018 07:45:58
Debut pro mě bylo příjemné překvapení, velmi slušné melodické písničky, kterým by slušela lepší produkce i instrumentace. Vliv Bee Gees je nepřeslechnutelný, ale to přeci není špatně. Ještě je třeba vzít v úvahu, že členům skupiny bylo během natáčení mezi 17-18 lety a neměli žádnou zkušenost s nahrávacím studiem.

05.03.2017 Adam6 | #
5 stars

Genesis jednoznačne patrí medzi moje obľúbené skupiny. Samozrejme mám na mysli staré albumy zo sedemdesiatych rokov. Debutový album From Genesis To Revelation ma síce veľmi nezaujal, ale od Trespassu to išlo všetko ako má. Podľa mňa sa prvé albumy riadia nepísaným pravidlom, že každý ďalší je o trošku lepší ako predošlý. Uzatvára to pre mňa vrcholový album Genesis: Selling England By The Pound. Genesis v tomto období veľmi napredovali, čomu je dôkazom aj čoraz väčšia autentickosť a kreativita s každým nasledujúcim albumom. Typické melódie ich tvorby nastolili až s albumom Selling England By The Pound (v podstate už aj Foxtrotom).

Tak a teraz už o samotnom albume. Najprv ten ťažší oriešok: vybrať slabšie miesto. Hm... je to ťažká úloha, keďže mne sa veľmi páčia aj tie kratšie piesenky (o tých dlhých eposoch nehovoriac). Máme tu vynikajúcu inštrumentálku After The Ordeal (ktorú Banks pôvodne na albume nechcel, čo ma prekvapuje), potom tu je Collinsova More Fool Me. Kratučká, pohodová, na spríjemnenie albumu. I Know What I Like (In Your Wardrobe)? Asi by to bola táto, keď už som si povedal, že označím nejakú slabšiu.

No a z tých dlhších skladieb je každa kapitola sama o sebe. Dancing With The Moonlit Knight je jeden z najlepších otvárakov od Genesis (keď nie najlepší). Najdlhšia skladba Battle Of Epping Forest s množstvom skvelých hudobných momentov a úžasným Gabrielom sa na albume rozhodne nestratí. No a posledné dve nemenované skladby, tak s nimi prichádza najväčšia sila albumu.

The Cinema Show je pre mňa jedna z najlepších skladieb od Genesis. Mám na nej rád všetko. Od začiatočnej pokojnejšej pasáže, so skvelými melódiami, ktoré doprevádzajú Gabriela. Potom výborný hudobný zvrat v strede skladby až po vygradovanú inštrumentálnu časť a prechod do poslednej skladbičky Asle Of Plenty, v ktorej sa zopakujú motívy z Dancing With The Moonlit Knight. No a aj keď je už prvé miesto skladieb obsadené, tak Firth Of Fifth sa rozhodne dostane do prvej päťky, povedzme. Je počuť, kto bol hlavným skladateľom tejto viac–menej inštrumentálne založenej desaťminútovky. A že ten Banks na klavíri vie hrať :D Popravde všetci muzikanti sú výborne zohraní.

Tak teda, vidím to na 5 hviezdičiek do zbierky Genesis.

reagovat

bullb @ 07.03.2017 09:20:00
Jedna z lepších vecí od Genesis. Podľa mňa aj preto, lebo sa na nej podieľa Phil Collins. Tým ani zďaleka nemyslím, že by Selling England ... mala byť viac "popová". Jednoducho dobrý bubeník robí svoje.

08.12.2016 horyna | #
5 stars

Když dokáže muzika přirozeně a snadno z jedincova nitra vydolovat ty nejkrásnější možné pocity a emoce, je to vlastně maximum, které si může dotyčný subjekt přát. Každý tyhle stavy určitě zná a rád si je připomíná, u každého je to ovšem jiná hudební složka, která pochody tohoto typu dokáže spolehlivě vyzískat. Samozřejmě i já mám ve svém okolí poklady, na které nehodlám dopustit a několik desek britských Genesis si dokáže s takovýmto údělem lehce poradit.

Jestliže v souboru účinkuje kvalitní zpěvák, dokáže on v prvé řadě na sebe strhnout velkou posluchačovu pozornost a přiznám se, postupem věku mi Gabrielův projev chutná stále přitažlivěji, mám jeho expresivní naturel rád, ale častěji si teď vychutnávám jeho barevný kolorit, smyslné frázování a poetickou duši. Myslím, že ale dvojice Hackett / Banks měla největší zásluhu na tom jak tenkrát kapela slutečně originálně zněla a její vyjadřovací schopnosti jsou obsaženy především v perfekcionalistickém ovládání svých nástrojů a nepřeberném množství poutavých a delikátních aranžmá. Slušelo by pochválit i rytmiku, Rutherford je na mnoha místech krásně slyšitelný a Collinsova dynamicky pestrá zahušťovací hra je synonymem tehdejšího stavu věcí.

Písně: samozřejmě že všechny, přiznám ale, že úplně nejvíc mě vždy dostane trojice nejdelších z nich, Firth Of Fifth, The Battle Of Epping Forest a The Cinema Show.

Společně s Nursery Cryme je Seeling... zřemě má nejoblíbenější nahrávka milovaných Genesis.
Božská a nekonečně krásná hudba, je potřeba dalších slov?
reagovat

Voytus @ 08.12.2016 13:55:00
Genesis je pro mě další srdcovou záležitostí, jejich snový svět mi pomáhal přežít především období na nepříliš šťastně zvolené škole, Vojenské konzervatoři v Roudnici (lidi, jako jsem já, nemají v armádě co pohledávat), kde mi jeden z "osvícených" učitelů stáčel tyhle klasiky na kazety (krom Genesis ještě třeba ELP a prvního Beefhearta). Pořád si vybavuju cesty vlakem s walkmanem na uších, tenkrát bylo Selling spolu s Nursery Cryme to nejlepší, co jsem do té doby poznal. Sice mě nikdy úplně neoslovila The Cinema Show, ale Firth of Fifth je moje vůbec nejoblíbenější skladba od Genesis. To klavírní intro mimochodem hraje i klávesák od Vltavy při zvukovce(alespoň teda hrál, když jsme je před několika lety pozvali do Loun).

Také jedna z desek, kterou jsem sehnal někdy loni ve výborném stavu na vinylu a nutno přiznat, že na původní LP jsou jakékoli CD krátké. Ať už ve velkém formátu úplně jinak působí artwork, ale i zvukově tady není moc co vylepšovat. Zrovna Genesis s těmi obaly a malůvkami, které doprovázejí texty, mají snad "nejdotaženější" desky z té doby. Jedno od druhého nelze oddělit, neumím si představit, že bych je měl mít jen v podobě souboru staženém v počítači.

Martin H @ 08.12.2016 13:55:22
Skvělá recenze na skvělou desku. Dík, horyno.
Teď jsem si uvědomil, že bych asi těžko dokázal říct, které z alb klasické sestavy Genesis je mé nejoblíbenější. Tak jsou výborná.

EasyRocker @ 08.12.2016 14:00:42
Co ještě sáhodlouze psát o tomto hudebním skvostu, dlouho moje nejoblíbenější deska Genesis a celého progového žánru, i když dnes už to není tak jednoznačné. Skvosty jako Firth of Fifth, Dancing With the Moonlight Knight nebo The Cinema Show jsou vrcholem jejich kompozičního umu...

tykeww @ 08.12.2016 15:26:04
Podivné, ač mám moc rád Nursery Cryme, Foxtrot i The Lamb..., Selling mě vůbec nechytlo, přestože jsem si ho pouštěl nejméně dvakrát. Očividně mu budu muset dát ještě šanci. Ono i k samotným Genesis jsem si hledal cestu pěkně dlouho...

Petr87 @ 08.12.2016 15:41:02
Já to mám podobně jako Michal...
"Trespass", "Nursery Cryme" a "Foxtrot" mám moc rád, ale "Selling..." a "Lamb..." mi nikdy do uší moc nešly, zejména poslední jmenované, které má sice hodně dobrých momentů, ale jako celek se mi zdá takové průměrné, sorry...
Kdysi jsem mu nalupal čtyři hvězdy, dnes bych šel ještě o jednu níž.

Voytus @ 08.12.2016 16:12:36
Tykeww: Dvakrát je málo, také jsem se ze začátku nechytal, to u nich ale skoro nikdy, možná Nursery Cryme. Jen taková Battle... by klidně vystačila na celé album, děje se tam toho strašně moc.

Mimochodem, skvělé texty (že to ale vůbec zmiňuju, co?): To, jak Gabriel spojuje všechno se vším, starou Anglii s novodobou, Romeo a Julie zasazeni do moderního kontextu, bizarní postavy gangsterů v Battle, slevy různých produktů v závěru alba a tak dále. A ještě jedno mimochodem, a sice, jak Genesis dokáží spoustu věcí "doříct" hudbou, opět v Battle, před tím klávesovým sólem zadrmolí Gabriel "here comes the cavalry, na což Banks reaguje sólem, které opravdu připomíná koňský cval (alespoň já to tak slyším). A Hackettovo sólo v Dancing... je jednou z nejlepších předváděček tappingu a zárodku "sweep picking".

horyna @ 08.12.2016 16:33:24
A v případě Lamb... bych se přimlouval pod pět poslechů nejít, teprve poté se začne album krásně otevírat.

Voytus @ 08.12.2016 16:46:15
Horyna: Já nejdřív opakovaně poslouchal první disk, než jsem si vůbec troufl na druhý :-). Kolik poslechů, to si netroufám odhadnout. U Genesis je fajn mít k ruce texty - a teda taky ten čas. Pro mě je to momentálně svátek, když teda nemám zrovna co na práci, že si můžu sednout a číst si je při poslechu. Ale je to fakt jednou za čas. O to větší zážitek to ovšem je. Stejně mě samotného nepřestává udivovat fakt, že i po tolika letech (teď už přes patnáct) mě nepřestává udivovat tvorba této skupiny. Pořád to kouzlo nevyprchalo (a počítám, že se to nezmění).

tykeww @ 08.12.2016 19:20:53
To je zajímavé, protože zrovna Lamb jsem slyšel jako první album opravdu pořádně a opravdu mě chytlo v podstatě okamžitě. Dokonce když jsem o hudebce dělal prezentaci o progu, při zastávce u Genesis jsem pustil právě ukázku z Lamb (In the Cage). To Selling si musím ještě pořádně pustit, snad to docením. Jak jsem již psal v jiném vlákně, zima je u mě dost progová, tak na to určitě dojde :)

Snake @ 09.12.2016 08:11:24
Pěkná recenze a zajímavá diskuze pod ní. Studiová alba z let 1970 - 1973 bych hodnotil zhruba stejně vysoko a pod čtyři hvězdičky nešel. Ale těžko takhle od boku vypálit, které z nich je to nej...

Petr87, s "The Lamb Lies Down On Broadway" jsme na tom podobně, ne-li stejně. Všichni si ho moc pochvalují a mě hrozně mrzelo, že jsem se mu nedokázal dostat na kobylku. Jsem rád, že v tom neplavu sám. Ale třeba to ještě přijde ?

07.04.2011 nowhere_man | #
5 stars

Geniálna séria stále pokračuje. A Selling England by the pound je z doterajších albumov môj najobľúbenejší (prekonal ho už iba Lamb lies down...). Úvodná Dancing with the moonlit knight je jedna z top skladieb Genesis, strieda krásne melancholické pasáže s vypätými dramatickými (plus nádherné sólo od Hacketta). Singlovka I know what I like mi vôbec nepríde ako nejaká komerčná vec s hitovými ambíciami, má krásnu melódiu a bodaj by sa také single vydávali aj dnes. Firth of fifth - nepotrebuje komentár, krása sama o sebe vyšperkovaná ďalším Hackettovým krásnym sólom. Zvyšok albumu je na tej istej vlne, opäť nepočujem nikde slabé miesto, ale prvé tri skladby som spomenul, lebo sú jednoducho úžasné (mimochodom More fool me s Philovým vokálom sa mi veľmi páči, viac ako For absent friend z Nursery cryme). Takže opäť plný počet, neskutočné, čo táto kapela v rokoch 1970-1975 vyprodukovala... (a v podstate to pokračovalo až do 1977)
reagovat

PaloM @ 08.04.2011 18:58:10
Je skvelé, že takéto skvosty tu aspoň občas niekto pripomenie. Ako som písal pred vyše rokom v reakcii, práve tento album pokladám za umelecky najkvalitnejšie dielo Genesis. Vďaka za recenziu.

Fan @ 09.04.2011 07:24:29
V kontextu vývoje evropské hudby jsou Genesis a jejich album Seling England naprostým vrcholem vývoje.
Podotýkám čistě celoevropské hudby.

PaloM @ 09.04.2011 08:23:02
Fan: a americkej, či celosvetovej je kto-čo vrcholom ? A v akom konkrétnom žánri ?

aselzesarp @ 28.09.2013 19:04:14
Já tohle album bohužel moc nemusím. Třeba taková "I Know What I Like (In Your Wardrobe)" mi připadá jako spíš taková popová písnička, už v tom nevidím tu genialitu, co byla patrná třeba při poslechu Foxtrotu. Už mi to dokonce připomíná popové písničky s Collinsem.

Mayak @ 28.09.2013 21:10:07
...hodnotiť "Selling... " z pohľadu z kontextu vytrhnutej "I Know What I Like" je bláhové, ba až tragikomické... a tá sklaba pasuje do kontextu albumu, ako riť na šerbeľ ...
Btw: čo je špatné na jednom popovom nápade na geniálnom albume ???

aselzesarp @ 29.09.2013 08:24:05
Ach jo, mám právo na vlastní názor? :-)
Vadí mi tam jednoduše proto, že mě ta skladba strašně irituje. A to nejspíš proto, že mi připomíná pozdější pop s Collinsem. Vím, ta skladba za to nemůže, ale prostě je to tak. Když ji slyším, tak si říkám, že Genesis by se beztak i s Gabrielem vydali tou cestou.

vmagistr @ 29.09.2013 08:53:39
aselzesarp: Právo na svůj vlastní názor určitě máš. Otázkou pak ale je, jak jej vyjádříš. Buďto můžeš celou desku "odzívnout" tak, jak jsi to udělal ve svém příspěvku, nebo naopak můžeš vedle záporů zmínit i klady, které na desce vidíš (vlastně asi spíš slyšíš). Myslím, že druhý způsob je méně přezíravý a každý fanoušek Genesis a téhle jejich desky jej zkousne mnohem snáz, než takovýhle jednoduchý odsudek.

Mně se Selling England By The Pound líbí jako celek - i když podobně jako Ty stavím Trespass ve svém hodnocení výše. Ale vzhledem k tomu, že se v diskografii Genesis zatím příliš neorientuji (kromě těchto zmíněných alb mám důkladněji naposlouchané jenom From Genesis To Revelation a Invisible Touch), je z mé strany na nějaké bližší hodnocení ještě brzy.

zdenek2512 @ 29.09.2013 09:43:32
Desku Selling England By The Pound jsem si nahrál v roce 1974 na pásek a byl jsem překvapen tím co na desce bylo nahráno. Před tím jsem viděl v časopise POP fotky z vystoupení této kapely, pomalovaný Gabriel a ta muzika vůbec nekorespondovala s těmi fotografiemi. Nestal jsem se obdivovatelem kapely, ale na druhou stranu tuhle desku mám pořád rád a mám ji ve své sbírce ještě se všemi kde učinkoval Peter Gabriel. Mně jejich muzika připadá příliš klidná, ale to záleží na každém posluchači. rozhodně si myslím, že Selling England By The Pound a Lamb Lies Down On Broadway patří k tomu nejlepšímu co kapela udělala. Možná předchozí desky jsou trochu "syrovější", pro mě jsou v této oblasti nejpřijatelnější King Crimson, Van der Graaf Generator a Gentle Giant. Plně souhlasím s vmagistrem, že odsudek se dá udělat tak aby se to obdivovatelů nedotklo. Jednoduše řečeno, když se mi něco nelíbí tak se k tomu nevyjadřuji, nebo tak způsobem abych ostatní nepopudil.

PaloM @ 29.09.2013 10:49:41
aselzesarp je mladý chalan a možno album berie ako jednotlivé "pesničky". Takéto vnímanie všetkej hudby veľmi podporujú internetové e-shopy, ktoré predávajú v mp3 akýkoľvek album po jednej skladbe. Vrchol barbarstva je rovnaký postup aj s vážnou hudbou, kde jedno komorné alebo symfonické dielo má 3 - 4 časti a pokojne vám predajú samotné allegro či largo.
Zaujíma ma názor samotných autorov či interperetov na tieto zverstvá.
Verím, že náš mladík to tak nevníma. Táto hnusná doba mení umenie na 100%-tný kšeft a nič iné len kšeft. A mladí ľudia, ktorí sa nemajú o čo z minulosti oprieť, potom prídu k záveru, že jedna časť geniálneho diela je obyčajný pop a preto je celé dielo nanič.
Ja ich neodsudzujem, ale ľutujem.

gunslinger @ 29.09.2013 10:59:17
PaloM barbarstvo a zverstvo je to keď počúvam skladbu ktorá sa mi nepáči len preto že je na albume. Nie som fanatik ani masochista nebudem počúvať čo sa mi nepáči. Za pravdu mi aj tak nedáš lebo som "mladý" a ty zaujatý.

zdenek2512 @ 29.09.2013 11:08:36
PaloM: nenapadlo me se na to podivat z tehle strany. Mas pravdu vsechny desky art rockovych kapel jsou koncepcni alba , a tady nejde vytrhavat skladby z desky, to pak to album ztrati koncepci. Je to stene jako kdyz novinari vytahnou nejakou vetu z kontextu a ono potom co rekl nekdo tak totalne ztraci smysl.

PaloM @ 29.09.2013 11:14:24
gunslinger: nepochopil si, čo som chcel povedať.
Keď si kúpiš celý album, tak tú skladbu (na CD) jednoducho preskočíš.
Pokiaľ ide ale o koncepčné albumy, ako Selling England... určito je, tak je to zo strany poslucháča moc divné.
Vôbec nie som zaujatý proti mladým ľuďom, napr. v práci oveľa radšej robím s mladšími.
Prase z lesa (sorry, ten debilný nick si dal sám...) je mladý a neskúsený poslucháč. Keď tvrdí tu pred starými, reproduktormi ostrieľanými kozákmi, čo tvrdí, tak musí čakať reakcie, aké sa dočkal...
A ak nečaká, život (Progboard) ho naučí.
Aj mňa, starého psa, naučil.

PaloM @ 29.09.2013 11:16:57
zdenek2512: veď o tom to je. Ta ako aj ja sme zažili väčšiu úctu ku kultúre a úctu ku skutočným umelcom. Dnes je všetko relativizované a ja som na to citlivý.
Názor tomuto mladému neberiem, ale samozrejme nesúhlasím s jeho pohľadom na diela typu Selling England...

PaloM @ 29.09.2013 11:21:50
Ešte k art- alebo prog- rockovým albumom. Jasné, že uznávam koncepciu a zámer autorov, ale nerobím z toho posvätnú kravu. Včera ráno som si z pošty prevzial výbornú 3CD výberovku, lebo niekedy mám proste na to chuť. Tu je obsah >> odkaz

Zdeněk @ 29.09.2013 11:36:51
ad PaloM/ ano, vytrhávání jednotlivých částí symfonií
ev. koncepčních alb a jejich prodej je opravdu barbarstvím ale je pouze na nás posluchačích jestli tuhle hru přijmeme.Vzpomínám jak mne kdysi atakoval dealer s podobnými cédéčky a snažil se mne poučovat
o hudebních stylech /Jethro Tull - jazzrock/. Jen vrozená slušnost mne odradila od chuti poslat ho tam kam už asi dávno patřil...

gunslinger @ 29.09.2013 11:43:46
PaloM koncepčné albumy je niečo iné to ti dám za pravdu to je akoby som preskakoval isté časti vo filmu napríklad. To je naozaj divné. Ale určite nie sú všetky artrockové albumy koncepčné a pokiaľ k tomu človek nemá vzťah tak je mu to jedno.

aselzesarp @ 29.09.2013 12:56:10
PaloM: Já vnímám alba jako celek, nesnáším poslouchání jednotlivých skladeb. Zásadně je poslouchám v kuse. Právě proto vnímám alba jako celek, a právě proto mi vadí, když je část toho celku slabá, nepřeskakuju ji.

Tobě vadí, že se vše relativizuje? Aha. Sám tvrdíš, že hudba je o subjektivním vnímání (=je relativní), ale teď ti to vadí. Posuzuješ věci tak, jak se ti to zrovna hodí, nejsi spravedlivý.

A můj nick mi debilní nepřipadá, beru to jako urážku.

zdenek2512 @ 29.09.2013 14:58:04
aselzesarp: zarekl jsem se, ze nebudu na tvoje naivni vylevy reagovat, ale proc ty svoje reakce nenapises tak aniz bys nekoho urazel. Ten tvuj nick je pri nejmensim zvlastni. A Palovi krivdis, protoze napsal to jak to citi vetsina na tomhle webu. Dokazes reagovat taky jinak nejen rejpat do ikon.

aselzesarp @ 29.09.2013 15:44:44
Já nikoho neurážím, napsal jsem jenom svůj názor. Nevím, proč bych měl svůj názor předkládat v rukavičkách a na zlatém podnosu, začíná mi to tu připadat pěkně zaprděné.
Člověk to má těžké, lidi v mém věku většinou poslouchají sračky, starší lidi jsou zase zaprdění. Asi si holt musím o hudbě přemýšlet jenom tak sám.
Sbohem.

gunslinger @ 29.09.2013 15:50:33
Ty si vtipnejší ako moja slovenčina ....

zdenek2512 @ 29.09.2013 15:51:58
aselzesarp: co teda tak úžasného nezaprděného posloucháš, mimo "Stará pole"?

aselzesarp @ 29.09.2013 15:54:44
Sice jsem naznačil, že už sem psát nebudu, ale ještě píšu, protože tady tohle je prostě o totálním nepochopení toho, co píšu.
Mně nepřipadá zaprděná hudba, co posloucháte. Sám mám podobný vkus jako vy. Což je jasné, jinak bych se o tyto skupiny vůbec nezajímal. Zaprděný mi připadá ten váš přístup. Ať si kdokoliv přečte můj komentář, který spustil tuhle lavinu, a pak mi tvrdí, že v něm bylo cokoliv útočného. To je prostě absurdní.

vmagistr @ 29.09.2013 15:57:34
Aselzesarp: My Tě taky nikdo nemáme v úmyslu urážet. Jen musíš počítat s tím, že na nepříliš běžný (nepíšu dobrý/špatný) názor tu budou lidé reagovat a všechny reakce nebudou souhlasné.

Když se tu porozhlédneš po jednotlivých přispěvatelích, možná s překvapením zjistíš, kolik sem přispívá lidí Tvého věku. A zdaleka to nejsou lidé, co by "poslouchali sračky". Tak to hned nevzdávej, piš recenze a debatuj o hudbě, která Tě baví, a třeba časem zjistíš, že to tu až tak zaprděné není. Tu Tvoji recenzi o Crises od Oldfielda jsem si přečetl rád a i když jeho tvorbu vůbec neznám (vlastně akorát ten Moonlight Shadow), dostal jsem chuť začít ji objevovat.

aselzesarp @ 29.09.2013 16:00:49
Ale mně nevadí nesouhlasné reakce, to mi bylo jasné, že jich plno bude. Mně jde o to, jak je ti lidi formulují a jak ještě dodají, že bych vlastně ani neměl komentovat něco, co se mi nelíbí. Vždyť to je prostě absurdní, to by tu všechna alba měla pět hvězdiček.
Prostě mě hlavně zajímalo, jestli někdo tu skladbu vnímá stejně, toť vše.
Já mám od Genesis rád Foxtrot a Nursery Cryme, ty považuju za naprosto geniální alba, ale ostatní jejich tvorba mě tak moc nezaujala. Nevím proč.

vmagistr @ 29.09.2013 16:20:08
aselzesarp: To máš tak - už se tu na fóru několikrát objevili lidé, co se tvářili jako absolutní mistři světa v poslouchání hudby, své názory považovali za bibli svatou a podobně krátkými odsudky se strefovali do desek či interpretů, kteří jsou zde poměrně oblíbení. Tím pádem už jsou někteří zdejší přispěvatelé automaticky ostražití vůči všem, co přijdou a začnou "hatovat".

Možná kdybys na Selling England By The Pound napsal plnohodnotnou recenzi, v ní popsal, co se Ti na albu líbí a co naopak ne, přijali by to ostatní přispěvatelé lépe.

Já rozhodně pěti hvězdičkami všechno nehodnotím (naopak se jimi snažím šetřit co to jde) a občas se do nějaké desky taky strefím tak, že to potom pěkně schytám (viz třeba >> odkaz ). Ale ani by mě nenapadlo se kvůli pár nesouhlasným reakcím sbalit a odejít. Tak lehko se mě tu nezbaví :)

vmagistr @ 29.09.2013 16:23:05
aselzesarp: A tvé případné recenze na Foxtrot a Nursery Cryme si přečtu velice rád, pokud na ně dojde.

aselzesarp @ 29.09.2013 16:23:19
Ale mně už tu tenhle nick jednou smazali a nebaví mě sem psát ve strachu, že se to stane zase.

vmagistr @ 29.09.2013 16:28:34
aselzesarp: Inu, dělej jak myslíš, přemlouvat Tě nikdo nebude. Ale můžu Tě ujistit, že pokud sem o muzice budeš psát slušnou formou a budeš dodržovat zdejší pravidla, nikdo Ti tu nic nesmaže.

alienshore @ 29.09.2013 16:35:58
aselzesarp, prikláňam sa k názoru vmagistra, ak chceš propagovať hudbu ktorú máš rád tak píš recenzie, je to vždy lepšie ako diskutovať o skladbách ktorá áno a ktorá nie, formuluj svoje názory v recenziách tam máš priestor na ktorý máš nárok, a myslím si že nik ťa tu mazať nepôjde, nie je na to dôvod ...

Petr Gratias @ 29.09.2013 17:41:03
Pokud bych mohl k Genesis něco připodotknout za sebe, tak první album jsem neakceptoval. Přišlo mi málo nadějné a připadalo mi, že se kapela nechává místy inspirovat skupinami Canterbury scene. Také kapela Beggars Opera mi přišla vyspělejší, ale už druhé album TRESPASS bylo nečekaně zajímavé a slibovalo velký nástup, který se potvrdil. NURSERY CRIME, FOXTROT, SELLING ENGLAND BY THE POUND mají podle mého názoru hodně vyrovnanou úroveň a myslím, že jejich varianta art rocku byla nedostižná. Ten mellotronový sound, akustické kytary, klavíry a rytmika měly s podmanivým Gabrielovým hlasem originální tvar a nic nepřipomínaly.
Yes, Pink Floyd, Emerson Lake And Palmer, Camel.... byli sice jejich bratranci, ale Genesis byli jenom jedni.
Dokázali nabídnout snový svět, úniky od reality, fantaskní divadlo a proměnit hudbu na náročný estetický útvar, který vyžadoval od polsucče velkou koncentraci, představivost a fantazii.... o tom byla sedmdesátá léta.
The Lam Lies Down On The Broadway byl grandiózní projekt. Sice nesrovnávatelný s Tales From Topographic Ocean od Yes, ale v jejich diskografii možná zaujímá podobnou roli.
Pro mě osobně je vrchol kapely na TRICK OF THE TAIL. Kdybych byl nucen vybrat jedno signifikantní album od Genesis, bylo by to tohle. WIND AND WUTHERING bylo také kvalitní, ale po odchodu Steve Hacketta se začaly věci zvolna, ale neodkladně měnit. Bylo logické, že těžko by mohla kapela servírovat podobný koncept hudby v osmdesátých letech a tak došlo k proměně kapely z art rocku do pop rocku.... a to při vší úctě ke Genesis sedmdesátých let už jsem neakceptoval.
Pamatuji si na plakát, který visel u kamaráda v pokoji nad domácí hifi aparaturou: Mike Rutherford vypadající jako Ježíš v ruce drží model dvoukrké kytary - kombinace bass a 12 strun, osvětlen reflektorem a oblečen do splývavé bílé řízy. Bylo to sugestivní až nadpozemské a plně to korespondovalo s jejich hudbou.
Moc mě mrzelo, že jsem v té době nemohl vidět Genesis naživo....
Když jsem potom někdy v polovině osmdesátých let viděl tytéž Genesis na koncertě, Rutherford měl plísňové mrkváče, značkové tenisky a sestřih nehrajícího kapitána tenisového týmu a předstíral spolu s ostatními z tria Genesis, jací jsou stále mladí, neformální kluci.... tohle mi dokonale stačilo. Los Endos.
Zdravím!

aselzesarp @ 29.09.2013 18:02:51
Tak v osmdesátých letech se zkazili snad všichni. I takový Oldfield spadl do úplné žumpy. Já bych to období nejradši vyškrtl z historie.
A Trick Of The Tail na mě nepůsobí tím geniálním dojmem jako Nursery Cryme a Foxtrot, ale pořád je to dobrá hudba. Mně to album dost splývá s Wind And Wuthering, nevím proč.

alienshore @ 29.09.2013 18:25:21
vyškrnúť 80-té roky z histórie ? fúha toto je dobrý zápich :-), dovolím si povedať že v 80 rokoch vzniklo dosť dobrej hudby a každá dekáda má svoje špecifikum

zdenek2512 @ 29.09.2013 18:40:45
Slavo presne tak, oni sice kapely typu Genesis, Yes apod zjistily, ze je potreba taky zivit rodiny a prevekslovaly na pop. Skalni hardrockery vznikajici metalova seskupeni nezajimaly. Industrialni a progresivni (RIO) kapely hraly prilis narocnou muziku, ktera byla nad chapani vetsiny. Proto si myslim, ze vznikla ta averze k 80 tym letum. Pritom v osmdesatych vzniklo tolik skvele hudby. :-)

Petr Gratias @ 29.09.2013 18:48:21
Azelsesarp:
Určitě ano, jsou to vynikající alba, která z dané doby vyčnívají, ale přesto si svůj názor na A TRICK OF THE TAIL ponechám jako jejich vrchol.
Pamatuji si, že jsem si tohle myslel už v sedmdesátých letech, kdy bylo album aktuální. Když jsem potom nezávisle na svém pocitu četl, že právě A TRICK OF THE TAIL se stalo Albem roku 1976 byl jsem sám vnitřně na sebe hrdý, že se moje osobní mínění protklo s hodnocením hudebních kritiků. To ale nesvědčí samozřejmě o tom, že MUSÍ být tohle album nejlepší. Myslím si ale, při vší úctě k FOXTROTU, že v r. 1972 ho něco podobného nepotkalo.
Tehdy to byli Yes a Deep Purple.....

Alienshore:
docela by mě zajímalo, které kapely z osmdesátých let považuješ ze svého úhlu za nejzásadnější pro osmdesátá léta a pozor (!) i pro historický vývoj rockové hudby.
Nejsem sice masový obdivovatel této dekády (tady se to o mně ví), ale v téhle otázce NENÍ provokace, je to jenom dotaz a věřím, že vyvolá podnětnou diskusi.
Opravdu mě to zajímá.
Díky a zdravím!

zdenek2512 @ 29.09.2013 18:59:28
Petre zdravim osobne vidim jako zasadni kapely tyto Throbbing Gristle, This Heat, Skeleton Crew, Thinking Plague, Pere Ubu, Universe Zero, Swans, Foetus, Einsturzende Neubauten, Residents,Tuxedomoon, atd. Nektere metalove a grunge kapely nejmenuji.

alienshore @ 29.09.2013 19:00:57
presne tak Zdeněk, neviem odkiaľ sa vlastne vzala tá averzia voči 80-tým rokom, veď to nie je len Modern Talking alebo Milli Vanilli ..., sú to krásne diela Rush, Marillion, King Crimson, Queensryche, IQ, Pallas, Iron Maiden, King's X, avantgardy ako napr. Univers Zero, Miriodor alebo Thinking Plague, plus kvantá melodického rocku a AOR ... veď v žiadnej dekáde nebolo na ružiach ustlané a každá priniesla aj pozitíva

alienshore @ 29.09.2013 19:17:12
Peter Gratias, kapely čo som vymenoval vyššie sú zásadné pre 80-té roky, aj keď niektoré z nich siahajú do 70-tých, hudba pre mňa neskončila 70-tými rokmi, to je nezmysel ktorý sa prezentuje ako nejaká paranoia, iste pre progresívny rock to bola temná doba, ale to by sme boli v kolízii čo sa komu páči a čo nie, napr. tebe možno neimponuje album 90125 a mne zase áno, načo staviať bariéru medzi dekádami, veď všetko plynie tak ako má a mometálne je progresívny rock opäť na výslní a vďaka patrí aj kapelám z rokov 80-tých ktoré udržiavali tento oheň, ja som sa narodil v 80-tých rokoch tak logicky nemôžem byť proti nim zameraný :-) ...

zdenek2512 @ 29.09.2013 19:25:45
Slavo, Tebou jmenovane album Yes 90125 povazuji za velice dobre album a stavim jej na uroven Fragile. Presne jak si napsal kazda dekada prinesla neco neopakovatelneho.

aselzesarp @ 29.09.2013 19:45:26
No to je jediný klad osmdesátých let - naštěstí jsou neopakovatelná :-D

Petr Gratias @ 29.09.2013 19:47:07
Díky za Vaše reakce....
Zdeněk je stejně jako já bývalý člen Jazzové sekce a ctí Jazz Bulletin (jako já), který nás v sedmdesátých letech dovzdělával v oblasti progresivní hudby (záměrně nepíšu progressive rocku), je to širší pojem a ve většině případů se shodneme.
S kapelami které oba uvádítě se v řadě případů moho ztotožnit, třebaže nemám jejich albové projekty zastopeny masově ve své sbírce, ale můj respekt mají.
Čekal jsem U2, Cure, Big Country, Smith, Cocteau Twins, Giannu Nannini, Ultravox, Simple Minds, Gary Numana, Echo And The Bunnymen, Iana Duryho a Blockheads, Elvise Costella, Depeche Mode, Annie Lennox. .......
Prostě mi chyběla genialita MAHAVISNU ORCHESTRA, KING CRIMSON první generace (!)......
Zdůrazňuji, že nejsem orientován na metalovou scénu a tak se této oblasti víceméně vyhýbám, i když mě doslova opařili Dream Theater... jako art metal, ale
já bych především akcentoval výsostnou kapelu, kterou stavím i před King Crimson osmdesátých let a to jsou
DEAD CAN DANCE.
Tohle mi přijde jako velmi nadčasové a umělecky výsostné sdružení s velkým přesahem.
Osmdesátá léta ale bohužel hodně válvcoval ten stokrát připomínaný synthipop a ta studená chemie. Najednou kdejaký blbec stál za nějakým casiem s kohoutem na hlavě a tvářil se chladně a odtažitě a pak to expandovalo sem k nám v podobných derivátech jako by Shalom a Oceán, brrrr.
Proto jsem uvítal návrat dravé rockové fronty počátku devadesátých let.... ale sixtees a seventies beru staromilsky za svoje!
Zdravím Vás!

zdenek2512 @ 29.09.2013 19:53:27
aselzesarp: zkus si poslechnout neco od This Heat, Coil, Swans, Thinking Plague , Universe Zero a napis dojmy :-). Ani takovi Faith No More nebo zacinajici Red Hot Chili Peppers nejsou k zahozeni.

Mayak @ 29.09.2013 19:57:55
Všetky zásadné britské kapely dnešného progresívneho rocku (pejoratívne neo progu) : Marillion, IQ, Pallas, Pendragon, Twelfth Night a It Bites vydali svoje ranné, často fenomenálne albumy práve v 80.rokoch a vlastne oživili trend starého artrocku už skomercionalizovaných dinosaurov (Yes, Genesis, Pink Floyd, ale v tom čase aj Camel, či ELP vydali komerčnejšie albumy, či takmer braky).
Aj vďaka naštartovaniu sa týchto kapiel existuje dnes taká široká scéna svetového progrocku a inšpirácie už nie sú len od dinosaurov, ale aj z vyššie spomenutých, stále funkčných (alebo zreunionovaných) kapiel ...

alienshore @ 29.09.2013 19:58:21
Peter Gratias, tie mainstreamové kapely čo spomínaš sú napr. pre mňa osobne ešte počúvateľné pretože si na mélodiách dali ako tak záležať, skús si napr. pustiť to čo sa hraje v USA a čo sa tam prezentuje za kvalitnú hudbu, kvantá minimalistického R&B, vulgárneho hip-hopu a lascívneho disca, z niektorých skladieb môže prísť človeku aj zle, toto naozaj považujem za zlú hudbu

Petr Gratias @ 29.09.2013 19:58:22
A YES: 90125 mi nevadí! Viz moje recenze! To mě zaujalo v osmdesátých letech - na rozdíl od genesisovských produktů
a taky se mi líbí GTR.
Do těch co mi dále chybělo v hudbě bylo to (viz minulá reakce) co předváděli třeba i BRAND X, GONG, U.K., SOFT MACHINE.... na rozdíl od těch adeptů osmdesátých let TITo uměli hrát, aranžovat a skládat. Byla v tom vize a duch.
Zdravím!

zdenek2512 @ 30.09.2013 03:28:53
Petře zdravím s těmi Dead Can Dance nemám problém hlavně první tři desky jsou parádní dál jsem je nesledoval. Vím že náš společný kamarád Jirka D. má Lisu Gerard ve velké oblibě. Z těch kapel co jsi jmenoval mám rád něco od U2 a Cure ty ostatní nemám ve sbírce, slyšel jsem je, ale neposlouchám, ani bych si je nekoupil. :-). Ten synthipop Modern Talking apod. mi taky vadí. V devadesátých podobně rockovou produkci převálcovalo disco a techno.

luk63 @ 30.09.2013 08:58:38
Prosím, o 80. letech pokračujte v debatě zde: >> odkaz , děkuji

PaloM @ 30.09.2013 09:55:37
aselzesarp: ospravedlňujem sa ti za urážku tvojho nicku "prase naopak". Prepáč, ale všeobecne netolerujem internetovú anonymitu a prezývky tohoto druhu sú pre mňa úsmevné.
luk63: samozrejme rešpektujem tvoje právo a rozumiem snahe nezamorovať to tu na inú tému. No o 80. rokoch tu bolo už toľko jalových rečí, že tieto debaty ja osobne preskakujem.
Kto tvrdí, že boli nanič, tak nepozná históriu hudby. Ba tu je horšia alternatíva - že nechce poznať históriu hudby. Každá dekáda či storočie priniesli kvalitu, aj humus.

aselzesarp @ 30.09.2013 10:07:22
PaloM: Tak tady jsou anonymní skoro všichni, můj nick za nic nemůže.

PaloM @ 30.09.2013 10:11:42
Som Pavol Marko z Trenčína. A ty si kto?

aselzesarp @ 30.09.2013 11:14:51
Jsem Jan Hlavinka Z Bohuňovic.

A pořád je tu plno anonymů, jejichž nick jsi nepovažoval za nutné urážet. Ale to je fuk.

PaloM @ 30.09.2013 11:58:28
Vaša Výsosť, už som sa ospravedlnil. Praje si Vaša Výsosť aj písomne, overený podpis u notára?

aselzesarp @ 30.09.2013 12:14:37
Dopis s pečetí by měl stačit.

Dělám si srandu, v pořádku.

adam @ 10.02.2014 08:51:00
Toto bol prvý album čo som od nich celý počul. Nemám čo napísať. Je to super počin. Len nechápem že vtedy keď som to počul, som si hneď aj kúpil, ale nie toto, ale Abacab.... takže som sa k tvorbe Genesis dostal cez ich trošku iné obdobie. O to silnejšie boli potom objavy albumov pred týmto a hlavne potom Lamb... Tam som sa stal Genesis positive.

PaloM @ 10.02.2014 09:59:36
Adam, radšej Genesis ako HIV positive :-)
Ja som prvý počul Lamb Lies... a to bola náhoda, že ho mal spolužiak a nahral mi 2LP na kotúčovú pásku. Nahral mi vtedy aj Focus III, Zappu Roxy&Elsewhere, Pink Floyd Ummagumma a vopred som netušil, čo tam všetko bude. Čo mal, to nahral a bol som šžťastný.
Skúsim ho pozdraviť a poďakovať - Edo Štubňa z bývalej ul. Februárového víťazstva v BA (smer Mladá garda), srdečne zdravím, tvoja stopa sa vraj stratila kdesi v Mníchove...
A tiež som si prvý kúpil Abacab, lebo sa to predávalo v OPUSe.

adam @ 10.02.2014 13:02:45
PaloM: Dnes uz ocuvam od Genesis jedine bootlegy, lebo ja celkovo radsej live sound a nie sterilne studiovky. Ale nedam na nich dopustit. Aj na svadobnej ceste sme dokola davali Lamb live myslim z toronta a potom live at leicester

kaktus @ 11.02.2014 11:45:43
Právě poslouchám toto album z CD 1985 a pokud bych ho začal kouskovat tak I Know What I like(...) by klidně mohla zaznít na albu DUKE, ale co mě tu nesedí je Philova More Fool Me, ona je na tomto vydání (a v podstatě i LP -tam jsem jí i občas vynechaval) vyčnívající - zapadající, a to i po zvukové stránce - méně ostrá jakoby utlumená. Na remasterech SACD 2007 tak neční a je více zvukově přizpůsobená zbytku alba. To je takový můj pocit, mám obě verze, a tu z 1985 jsem už dlouho neposlouchal, takže mě to cinklo do uší. Jinak alba Genesis z 70 let jsou všechny vynikající na *****.

16.01.2010 Deadmonkey | #
5 stars

Další skvělé album od Genesis. Tentokrát se dostali do "političtější" polohy než předtím ale takováto kultivovaná kritika mě k nim sedí. Nebudu tu prozrazovat o čem jsou jednotlivé skladby, protože to už určitě víte, a kdo neví si to stejně zjistí sám :).
Obdivuju zde některé momenty např.: klavír v Firth of Fifth, Gabrielův zpěv a vlastně celý Moonlit Knight, instrumentální pasáž v Cinema Show a vynikající zakončení Aisle of Plenty.
Jediné co mě trochu nesedí je More Fool Me. Jinak i často shazované I Know What I like je pěkně Gabrielovské(kdo viděl "živou" podobu ví o čem mluvím).

Na závěr: Je lepší Foxtrot nebo Selling? Myslím, že Foxtrot :)
reagovat

Jezer @ 17.01.2010 09:23:07
Pro mne je to jednoznačně Foxtrot, který považuji za vrchol tvorby s Gabrielem.

PaloM @ 17.01.2010 10:12:57
Včera, vlastne aj dnes v noci do 2:00 hod som venoval niekoľko hodín počúvaniu na stereo zostave 3 verzií CD-R Genesis s Gabrielom: prvé vydanie, remastre r.1994 a remixy+remastre r.2008. Bolo to veľmi zaujímavé. Z hudobnej stránky mám pocit, že práve toto recenzované CD "Selling England" je ich vrcholom po každej stránke, pre mňa vzorová nahrávka progresívneho rocku.
P.S: A štvrtú verziu, remastre/remixy r.2009 mám objednanú :-)) (možno to bude totožné s vydaním Genesis 1970-1975 Box Set 3 (r.2008)

DeaconJohn @ 17.01.2010 11:16:33
Mám CD/DVD boxset "1970 - 1975" z podzimu 2008, ale nevím o žádném dalším vydání těchto nahrávek. Teď vyšly jen remixy všech živáků Genesis. Mohl by jsi mi přiblížit, o co se jedná? díky

Deadmonkey @ 17.01.2010 11:18:16
Taky jsem zvažoval že si ten boxset 70-75 koupím. Stojí to za to? Jaké jsou ty bonusy? Prý tam jsou nějaké záběry z koncertů nebo něco podobného.

PaloM @ 17.01.2010 11:26:07
Napr. na Amazone - Nursery Cryme, vyšlo 23.3.2009 >> odkaz
Foxtrot >> odkaz
Trespass >> odkaz
The Lamb Lies Down On Broadway >> odkaz
Mám to objednané tu po 10,5 eur >> odkaz
Opakujem, možno je to totožné s vydaním r.2008, ale podrobnejšie som sa zatiaľ nedočítal.

PaloM @ 17.01.2010 11:29:50
Deadmonkey: pozorne čítaj, čo som na Progboarde o tom popísal. Ten boxset je nielen remaster, ale i remix, teda nemá to pôvodný zvuk. Kto má podrobne napočúvané LP alebo vydania od začiatku po remastre r.1994, môže mať s tým problémy. Na druhej strane, sú v tom DVD s 5-kanálovým zvukom, množstvom interview a video záznamov. Treba si uvážiť, čo chcem a čo od toho čakám.

DeaconJohn @ 17.01.2010 11:40:10
S tím remixovým boxsetem jsem spokojen, ale pokud nemá člověk kvalitnější hifinu nebo kino, tak je zvuk plochý a nedynamický. Celkově mě mrzí zvuk baskytary, který najvíce odskákal různé komprese a změny charakteru původního zvuku. V mnoha případech se ale oproti originálu zlepšila čitelnost zvuku a nástrojů. Celkově bych jako nejlépe povedené z této várky označil Trespass, Foxtrot a Lamb. Líbí se mi i změny jako zakomponování odlišných "tejků" z natáčení a části, které tam dříve nebyly, jako třeba krásné extra klávesy ve druhé sloce Time Table nebo lehce odlišný zpěv některých taktech Supper´s Ready. Video materiály a dokumenty
Podle popisu na Amazonu to bude asi opravdu něco jiného, než tento boxset. Zvuk by mě velice zajímal, můžeš potom prosím poslat nebo nějak zveřejnit malou ukázku?

DeaconJohn @ 05.03.2010 16:50:17
Zde jsou v ČR k dostání ony nejnovější remastery Genesis >> odkaz . Až bude za co, určitě postupně koupím i tyto verze, ale vzhledem k vyšší ceně by bylo fajn si to někde zkusmo poslechnout.
Jinak pro zájemce posílám odkaz na stáhnutí ukázky z výše zmíněného remixového boxsetu - Time Table z alba Foxtrot. >> odkaz Přeji dobrou chuť!

PaloM @ 05.03.2010 18:07:14
DeaconJohn, včera som si doniesol z obchodu zostávajúce 3 CD, takže mám všetkych 5 štúdioviek s Gabrielom. Sú to normálne audio CD, ktoré vydalo EMI (Virgin) r.2009. Zadný obal a booklet je datovaný r.2007 a a vpredu vľavo vidno nápis zo zadnej vnútornej strany "2008 digital remaster and stereo mix". CD sa predávajú jednotlivo (10,5 €). Predtým r. 2008 vyšiel Box Set SACD a DVD, s Gabrielom označený č.3 Pokiaľ máš tento box, podľa mňa netreba kupovať tieto CD, čo mám, lebo je to zrejme to isté, len vo formáte normálneho audo CD. Myslím si, že od r.1994 žiadne iné nové remastre ani remixy robené neboli, až tieto. So zvukom súhlasím, som rád, že som si tieto kúpil, ale ponechávam si aj napálené remastre r.1994 (z kt. som zohnal originál len "Lamb lies...").

PaloM @ 05.03.2010 18:10:35
Prepáčte, chcel som povedať, že súhlasím s hodnotením zvuku, treba mať dobrú stereo zostavu.

DeaconJohn @ 05.03.2010 19:12:11
Díky za upřesnění, ale já měl za to, že jsou to ty verze CDček, na které jsi nám posílal odkazy z Amazonu. Zde jsou psány remastery, ne remixy. Že se prodávají alba z boxsetu i zvlášť vím, ale netušil jsem, že je to tohle.
S tím zvukem je to dvojí věc, vážně záleží na tom, na čem to člověk poslouchá. Když jsem si set koupil a poslouchal jsem jej na naší staré hifině, tak jsem byl hodně zklamaný z toho plochého zvuku. TAKHLE mají znít zrestaurovaní Genesis? Pak jsem pořídil lepší 2.1 věž a musím říct, že je to obrovský rozdíl. Nicméně i-podařům a pc bedýnkářům bych tyto remixy vážně nedoporučoval.

PaloM @ 05.03.2010 19:32:46
DeaconJohn, ospravedlňujem sa, ak som tebe a ďalším dal nepresné informácie. Viem len to, čo si prečítam na webe. Konkrétne na Amazon som upozoroňoval, že tam píšu fandovia protichodné reakcie - a to súvisí práve s týmito remixami, i remastrami. Problém je aj v tom, že obchodníci nedávajú kompletné informácie.

oliver @ 30.05.2013 20:03:28
Neviem ci je lepsi foxtrot, alebo selling,asi ten, ktory prave pocuvam :-)

27.04.2009 Koxo | #
5 stars

Nebudem sa tu zbytočne rozpisovať o kvalitách tohto albumu a chváliť to, čo už bolo stokrát chválené. Každý vieme o ňom svoje :)
Pre mňa je to proste majstrovské dielo, ktoré považujem za najlepší skvost, ktorý mám vo svojej zbierke.
reagovat

02.03.2009 Petr Bittner | #
5 stars

Jedno z mých nejoblíbenějších alb vůbec. Skladby jsou velice citlivě poskládány a vytváří dojem kompaktní desky plné líbivých melodií na jedné straně i bezbřehého progresu na straně druhé. Takovou vlajkovou lodí celého alba je pro mě The Battle of Epping forest, nicméně hlavní předností desky jé právě její vyrovnanost a kompaktnost; v tomto ohledu předčí i takové dílo, jakým je Foxtrott (ačkoli co se celkové kvality týče, tam bych tyto dvě desky nesrovnával). Přesto deska musí být ohodnocena pěti hvězdičkami, protože stále patří k tomu vůbec nejlepšímu, co si lze dnes poslechnout. Speciální ocenění opět zaslouží Peter Gabriel, jehož výkon je opět nezapomenutelný.

Celým albem v obměnách prochází rif z úvodní skladby Dancing with a moonlight knight. Skladba I know what I like bývá v kritikách často označována za jeden z nejslabších článků alba, já bych se postavil proti tomuto tvrzení. Nemá sice v sobě ukotvenu takovou invenci jako třeba The Cinema show nebo The Battle of Epping forest, ale na desku pasuje a má své kouzlo. Zato právem označovaný průšvih alba je asi skladba More fool me, které svůj hlas zaprodal Phil Collins. Kdybych se po poslechu tohoto výkonu doslechl, že za tři roky na to Collins nazpívá s Genesis sám celé album za Gabriela, asi bych zbledl hrůzou. To by se ale ukázalo býti zbytečnou obavou, protože A trick of Tale je další bomba, čemuž přispěl i nesporný fakt, že Collins a Gabriel mají opravdu podobné hlasy. Ale to už je jiný příběh...
reagovat

25.02.2009 Beriq | #
5 stars

U mnoha fanoušků gabrielovských Genesis je to velké dilema- je lepší Selling nebo Foxtrot?

Celé album začíná skladbou Dancing With Monolit The Knight (jako by to nikdo nevěděl co?:-) )– a kdybych já osobně chtěl někomu v jedné skladbě ukázat co je to progresivní rock tak mu pustím právě tuto skladbu. Protože přesně zde se setkává ta náročnost, pestrost, hráčská virtuozita, ale i jakási majestátnost a okouzlení sama sebou. Dnes už to někomu může připadat až úsměvné. Přesto je to jedna z mých nejoblíbenějších skladeb a zvláště v živé verzi, která je na Youtube k potkání a v niž se Gabriel jakoby nesměle s bílým make-upem a historickým kloboukem představuje jako Britania aby se pak neskutečně rozjel a nikoho nenechal na pochybách že je to rock jak prase.

I Know What I Like (In Your Wardrobe) – nechápu proč pro někoho tak podceňovaná. Ale budiž. Genesis si prý nikdy nechtěli hrát na nějakou art rockovou skupinu a hudba co dělali byla prý sice složitější, ale pořád populární pro průměrného posluchače. Bez škatulek. A docela si dovedu představit, že ji uslyším z rádia. Není to špatný kousek.

Teď zase naopak. Docela nechápu proč se Firth Of Fifth tak přeceňuje- Genesis takových opusů mají více. Ano- je tu hezké intro na piáno, které pohladí po duši. Je tu Hackettovské sólo z nejlepších jaké u Genesis předvedl. Ale jinak? Třeba klávesová část za velmi hezkou akustickou mezihrou s flétnou a piánem mě vyloženě fackuje.

Akustická More Fool Me a Phil Collins, který se ještě jakoby hlasově nenašel- působí na mě opatrně až nesměle. Ale dejme tomu. V kontextu celého alba to beru jako vítané sklidnění.

The Battle Of Epping Forest . Tady se naplňuje čím je pro Genesis Tony Banks. Nikde jinde jeho hru nevnímám tak silně jako tady. Peter Gabriel tu opět a zas předvádí, že není JEN zpěvák, ale i jinak charismatická osobnost a divadelním talentem. Je to prostě fajně ukecaná a nadmíru vycucávající skladba. Ale určitě jeden z pilířů alba.

ÁÁÁÁÁ- pauzička před finále – instrumentální After The Ordeal. Beautiful!

The Cinema Show- pro mě osobně je to vrchol celého alba. Kdybych toto album neznal a někdo ho po mě mrštil ze dvou metrů a trefil mě do hlavy, tak věřím že by mi v ní utkvěla právě tato skladba. Tady opravdu váhám do jaké míry je to art rock a do jaké pop. Ovšem vkusný a inteligentní. Prostě nedokážu pochopit, že jsou na světě i takoví, kterým se to nelíbí. Těžko něco vyzvednout – jak první poklidnější půlka, tak i Banksovko učesané klávesové sólo opepřené famózními bicími (v koncertní verzi z roku 77 - s Collinsem vedle Bruforda je to ještě famóznější)…

…a celé to volně přešlo do finále které je jakýmsi Dancing With Monolit The Knight reprise. Pěkný konec jednoho z milníků a to nejen v kariéře Genesis. Ovšem u mě ten pomyslný souboj o fous vyhrál Foxtrot.

reagovat

17.12.2008 Libor2 | #
5 stars

Inu, jak začít. Co napsat o jedné z nejvýznamnějších desek progresivního rocku. SEBTP jsem poprvé slyšel před dlouhými 25 lety. Nebyla to první deska od Genesis (tou byl, shodou šťastných okolností, Foxtrot).
Už první tóny, které začíná sám PG zpívat, mě dostaly a od té chvíle už nepustily. Nemá cenu rozebírat jednu skladbu za druhou (to už zde udělali jiní), ale pouze vypíchnu ty, které mám nejraději - Firth Of Fifth a Dancing With The Moonlit Knight. FOF od počátečního nádherného klavírního intra až po konečný tón považuji za jednu z nejlepších věcí, kterou kdy Genesis udělali. Proplétání kláves a sólové kytary ve druhé polovině skladby je fantastické. Stejně tak skvělá je DWTMK. Ale samozřejmě si rád poslechnu i zábavnou TBOEF s textem napsaným, myslím, na základě novinového článku o bitvě pouličních gangů v Londýně, nebo křehkou krátkou ATO. The Cinema Show a Aisle Of Plenty už jenom podtrhují a uzavírají celou geniální desku. Co se týká (i zde) často kritizovaných IKWIL a MFM - přiznám se, že to až tak moc nechápu. Jistě to není sám o sobě progrock jako poleno, ale deska se vždy poslouchá od začátku do konce (tedy aspoň progrocková deska) a v takovém případě jsou ty skladby docela na místě - změní trochu rytmus běhu LP (nebo CD, jak chcete), odlehčí okamžiky poslechu a popřejí oddech před dalším poslechem složitější kompozice. Konečně, podobně tady funguje orchestrálka After The Ordeal, ale ta zřejmě tak nevadí...
Co se týká Collinsova zpěvu v MFM, myslím, že to prostě tak Collins chtěl nazpívat, jeho zpěv má trochu stydlivý nádech, ale k té skladbě mi to vždycky docela sedělo. No, prostě nevím, asi to vidím jinak. S pozdějším popovým obdobím Genesis bych ale rozhodně neporovnával!
A jenom malinko ke srovnání Foxtrotu a Selling. I já se kolikrát těžko rozhoduji, kterou desku mám radši, názor měním podle nálady. Nakonec mi vychází, že obě LP jsou stejné kvality a u toho taky zůstanu.
Hodnocení SEBTP - jednoznačně za 5*
reagovat

05.02.2008 Brano | #
5 stars

Selling England by the pound sa dlhodobo objavuje vo všetkých progrockových anketách na popredných miestach.Je bez pochybností vynikajúci album.Mne osobne sa ale viac páči predošlý album Foxtrot,ktorý je vyváženejší,kompaktnejší,bez nejakých slabých miest.Dancing with the moonlit knight-krásna úvodná skladba s typickou genesisovskou melancholiou,rozprávačský typ piesne s následnou gradáciou.Druhá "hitovka" I know what I like...mi však do celkového konceptu veľmi nesedí a rozhodne nepatrí medzi moje oblúbené skladby.Nasledujúca Firth of fith je už iné kafe,takýto Genesis mám rád,to je hudba podľa mojich predstáv.Nádherné klavírne intro,pieseň sa pomaly rozbieha...najviac sa vždy teším na strednú inštrumentálnu klávesovú pasáž...úžasné!Collinsom spievaná More fool me je dˇalšie slabšie miesto na albume,pieseň je taká nemastná-neslaná,nudná až nezáživná.Zvláštna kompozícia The battle of Epping forest v ktorej vystupujú bizarné postavičky z londýnskeho podsvetia,zhudobnená vojna gangov...vzrušujúce počúvanie.Za vrchol tohto albumu však považujem krehkú epickú kompozíciu The cinema show.Keby sa ma niekto opýtal ako si predstavujem univerzálnu krásu v hudobnej forme ,asi by som mu pustil túto skladbu.Celý album vkusne končí skladbičkou Aisle of plenty,kde sa opakuje ústredný motív platne.Napriek slabším miestam hodnotím plným počtom hviezdičiek.
reagovat

PaloM @ 05.02.2008 11:02:34
Toto CD je v mojej zlatej trojke "gabrielovskej" éry, Foxtrot, Selling... a samozrejme Lamb lies...,
všetky 3 sú pre mňa rovnocenné, najlepšie, čo kedy Genesis nahrali.

Flower-pot @ 05.02.2008 14:51:34
Je to zvláštne- napriek tomu, že napr. na Progarchives ide najlepšie hodnotený album Genesis, ja sa stretávam väčšinou (ostatne, aj tu) práve s názorom, že ide o album pomerne preceňovaný- a z albumov gabrielovskej éry (s výnimkou debutu) je jediný, ktorý nepovažujem za dokonalý, u ktorého vnímam slabiny (nespočetne krát spomínané I Want What I Like... a More Fool Me)... Na druhú stranu, stále tu cítim tú mágiu, ktorá sa pre mňa stráca už na (mmch., výbornom) Trick...

18.12.2007 Horké párky | #
2 stars

Jen technická poznámka pro případné zájemce:
přestože zde v příspěvcích se mnozí trumfují, chtěl bych pouze upozornit na to, že nahrávka není zvukově příliš exelentní (slabá modulace, špatný mix, nevyrovnané nástroje atp...). To aby nebyl případný zájemce zbytečně zklamán.
Ale pozor, je to velká škoda, protože co se týče "repertoiru" přikláním se také k té chvále. Ale s brilancí pozdějších CDs "Trick", "Wind" a "And then" se toto album nedá srovnat, lidově řečeno zvuk nesahá ani po kotníky...
Takže doporučuji šáhnout po pozdějších opusech nebo se podívat také na sóla Hacketta.
reagovat

merhaut @ 18.12.2007 16:04:05
Rozhodni se, pod jakým nickem zde budeš fungovat, vícenásobné identity zde nechci ... pro ostatní: Horké párky = vkal

19.10.2007 hejkal | #
3 stars

Priznám sa, Genesis ma nikdy tak úplne nebrali. Selling England je typickým príkladom toho, prečo.

Na jednej strane je tu geniálna skladba Dancing with a moonlite knight, osobne ju radím medzi to naj, čo v art rocku vzniklo. Príjemné sólové okamihy sa dajú nájsť vo Firth of fifth a celkom ma baví aj odľahčená I know what I like (in your wardrobe).

Na strane druhej sú tu skladby, ktoré sa síce tvária ako niečo vznešené, ale v podstate ma nudia (The battle of Epping forest, The cinema show). Hodnotenie More fool me má dve roviny, ako Collinsova skladba neurazí, ale ako Genesis je to vážne krok do srač... .

Na rockera je to album podľa mňa príliš popový, tu niekde vidím korene jeho popularity, je ľahko prístupný, dobrý (uznávam, že bude aj horšie), ale to je asi tak všetko.

Problémom u mňa je to, že dopočúvať ho mi dá vážne zabrať, pretože sa po tretej skladbe začínam dosť nudiť.

Priemer.

P.S. A je to aj posledný album, ktorý od Genesis vlastním.
reagovat

lenzi @ 19.10.2007 07:50:13
Tak to prichádzaš o veľa vzrušujúcej muziky, trebárs z A Trick Of The Tail alebo Wind And Wuthering. ;-)

hejkal @ 19.10.2007 08:06:07
Ako sa to vezme. Všetko aj tak človek mať nemôže a je logické, že počúvam skôr to, čo ma osloví. Na to, aby som mal doma album, ktorý si pustím raz za päť rokov, a aj to len tak, bez osobneho nadšenia, to ho radšej mať nemusím.
Potľapkávanie po pleci od znalcov z krúžku vyvolených, že áno, toto je ono, treba mať, tak to mi až tak nechýba :)

lenzi @ 19.10.2007 11:45:13
Ja osobne som k počúvaniu takejto muziky dospel sám , tvrdohlavým hľadaním, nepotreboval som nejaké snobské odporúčania. -)
Ale áno, uznávam, každý máme ten svoj hudobný sluch. Mne nudenie spôsobuje napríklad taký južanský rock a vrchol nudy je u mňa napríklad ZZ Top, čo je pre mňa len synonymum pre tvrdšiu odnož bohapustej tancovačky. ;-)

hejkal @ 19.10.2007 08:38:13
Asi tak. Každý sám príde k tomu, čo sa mu páči a nepáči.

Jarda P @ 20.10.2007 05:43:44
Já jsem získal Selling někdy v čtyřiasedmdesátém, kdy jse se pídil po Genesis po předchozím poslechu jejich Live, což byla moje první jejich deska. A musím říct, že ač jsem Selling hrál nejméně stokrát, vždy to byl pro mě svátek. Nudit jem se začal až od jejich LP z roku 1983, ale to už je jiná muzika. Pro mě skončili nanejvýš Dukem, ještě pár skladeb jsem bral z Abacabu. Takže nikomu neubírám jeho názor, ale pro mě je Selling drahokamem v mé sbírce (stejně jako jejich ostatní věci od Trespass po And Then...

mikepis @ 07.02.2008 10:11:08
zvlastny nazor. cinema show a zvysok ta nudia a podla tvojich ostatnych prispevkov si sucasne vyznavacom emersonovho stylu (tu je banks k elp hadam najblizsie) a ELP. nebije sa to trosku?

mikepis @ 07.02.2008 10:11:18
zvlastny nazor. cinema show a zvysok ta nudia a podla tvojich ostatnych prispevkov si sucasne vyznavacom emersonovho stylu (tu je banks k elp hadam najblizsie) a ELP. nebije sa to trosku?

mikepis @ 07.02.2008 10:11:26
zvlastny nazor. cinema show a zvysok ta nudia a podla tvojich ostatnych prispevkov si sucasne vyznavacom emersonovho stylu (tu je banks k elp hadam najblizsie) a ELP. nebije sa to trosku?

mikepis @ 07.02.2008 10:11:32
zvlastny nazor. cinema show a zvysok ta nudia a podla tvojich ostatnych prispevkov si sucasne vyznavacom emersonovho stylu (tu je banks k elp hadam najblizsie) a ELP. nebije sa to trosku?

mikepis @ 07.02.2008 10:11:36
zvlastny nazor. cinema show a zvysok ta nudia a podla tvojich ostatnych prispevkov si sucasne vyznavacom emersonovho stylu (tu je banks k elp hadam najblizsie) a ELP. nebije sa to trosku?

mikepis @ 07.02.2008 10:13:36
pardon za kopie. nejako kajlavo som to odoslal. prosim admina, nech vsetky zmaze a jednu necha. dak.

hejkal @ 18.08.2008 07:05:26
Podľa mňa ani nie. Jednoducho mi album nesadlo ani po viacerých počúvaniach. To sa stáva, prežijem to ja, určite aj ty a evidentne to prežili aj protagonisti (hoci v sladkej nevedomosti, asi to nečítali:)).

11.04.2007 adano | #
5 stars

EasyRocker presne vystihol aj moj pocit-poslucháč na vrchole blaha si s úsmevom labužníka epikurejsky vychutnáva tento genialny počin/slovo genialny si šetrím na lahodky ako je toto/hovorí si "to je božské to je velebné,jasný vrchol skladby" a očakáva ako to asi kapela pomaly ukončí,no zrazu ho až zamrazí-zmena tempa a nečakané-PÍKNIK-...PÍKNIK ho vyvezie ešte o dve poschodia vyššie.aha-ešte tera mam husiu kožu:-).nech si kto chce čo chce hovorí,more for me a č.2 sú nádherné náladové skladby tvoriace vyvažujúci protipól k ostatnym opusom.dokonca sa musim priznat,že keď som počul album prvykrat/bolo to moje prve stretnutie so starymi genesis/dostala ma prave snová,tichá more for me a to colinsovym podivným vokálom/a to ho nemam 2x v laske/.a ešte jeden detail.nepostrehol som,že by to tu niekto spomenul/nečítal som moc pozorne/,a pritom sa jedná o zlomový okamžik kapely,ktorý u mňa posúva toto album o priečku nad vynikajúci Foxtrot.V SEBTP je predsa prvé štúdiové album genesis,na ktorom bol použitý syntetizér!!!a ten podla mna dosť závažným spôsobom zmenil zvuk k lepšiemu.
reagovat

pajan @ 17.10.2007 18:43:39
Přiznávám, že nejsem žádný znalec hudby. Muziku posuzuji jednoduchým způsobem, buď se mi líbí nebo nelíbí. Mnohdy nedokážu ani pořádně vysvětlit proč je to tak a ne opačně. S tvorbou Genesis (s Gabrielem)se seznamuji teprve několik týdnů. Čtu tady o tomto albu vesměs pouze superlativy,ale nemohu si pomoci (a teď mě nekamenujte) Trespass a Nursery Cryme si vychutnávám daleko lépe.

11.04.2007 Wenzl | #
5 stars

Při čtení těch rozsáhlých elaborátů,které toto skvělé a pro Genesis klíčové album rozebrali do šroubku a tzv.na dřeň postrádá smysl cokoliv dodávát.Myslím,že tady hledat slabiny a nimrat se pididetailech je blbost na třetí.Tahle deska je výtečná po všech stránkách a pánové kteří ji stvořili byli ve vrcholné formě.Ať už se v kuoárech o Genesis blábolí co chce,myslím ve smyslu všech možných rozepří ap.,nic to nezmění na tom,že tuhle placku "vysekli" na jedničku.Nemám,co bych kritizoval!
reagovat

16.05.2006 J.Ho | #
5 stars

Album možná má pár míst které mě berou trocu méně, ale o tom to není(znám dost pěkných, vyrovnaných desek bez výkyvů, ale přesto jsou pro mne na 3-4 hvězdičky) Kvůli věcem jako Dancing with the moonlight knight,Firth of the fifth(i když z nějákého důvodu nemám moc rád to slavné klavírní intro...) a Cinema show si ho pouštím raději než třeba Foxtrot-ač ten se může jevit vyrovnanější.(i když si myslím, že spíše ve stránce formy než obsahu-tj. že tam nic nevybočuje z klasického genesis soundu).
reagovat

23.11.2005 benn | #
5 stars

Selling?Hádam okrem menšej ucelenosti oproti Foxtrotu,nie je čo dodať.Kvôli Firth of the fifth a neskutočnému úvodu na piane niekedy ľutujem,že som sa nestal klaviristom.Cinema show účinne podtrhuje charakter celého albumu.V niektorých pasážach piesní mi chvíľu Tonyho klávesy pripadali povedomé.Potom mi to došlo.Evokovali vo mne podobnosť nástroja v piesniach niektorých ČS večerníčkov zo 70 rokov (napr. Rákosníček,tuším tiež 1973,apod.) nie v zlom,ale práve lichotivo pre súdruhov hudobníkov z tej doby,ku ktorým sa asi tiež dostali kvalitnejšie nástroje.Tento pocitový úlet môj vzťah k albumu ešte umocnil.Takže five.
reagovat

11.11.2005 mct | #
4 stars

Nahrát album, jakým je Foxtrot, je štěstím i prokletím zároveň. Od té chvíle se vše porovnává s ním…
Album Selling England By The Pound je album vynikající, ale úrovně Foxtrotu, málo platné, nedosahuje. Chybí mu taková ta vyrovnanost a sevřenost. Je zde cítit snaha srovnat se s předchozím dílem, ale ne vždy se to daří. Zatímco na Foxtrotu nebyla slabina, tady jsou hned dvě problematické skladby - I Know What I Like (In Your Wardrobe) a More Fool Me. První je taková až odrhovačka, bohužel velmi často zařazovaná na nejrůznější výběry (a na koncerty), snad právě pro svou jednoduchost a přístupnost širokému posluchačstvu. V té druhé se zas vůbec nevedlo P. Collinsovi. Kuňká a loví pracně tóny, jestli to snad mělo představovat procítěný projev, nevím. Když tady Collinse slyšíte, nevsadili byste na něj pětník, koho by tehdy napadlo, jaká hvězda z něho vyroste…
Jsou tu ale na druhé straně opravdové skvosty – jako třeba Firth of fifth, After the ordeal, The cinema show nebo Aisle of plenty.
reagovat

EasyRocker @ 11.11.2005 00:00:00
Nesmysl. Kdyby tohle album neobsahovalo nic jiného než "Firth of Fifth", je deskou století. Ta strčí celý "Foxtrot" do kapsy ;-)))))))

Dave @ 12.11.2005 00:00:00
Nekritickým obdivovatelům Sellingu > co říkáte na tohle? >> odkaz

EasyRocker @ 12.11.2005 00:00:00
dave: přečetl jsem si to a upřímně řečeno se mi zvedá kufr. Lidi, kteří přistupují k hudbě tím způsobem, že porovnávají části skladeb s částmi jiných skladeb a hledají tak "vykradené" momenty, opravdu miluju. Každá kapela má svůj rukopis a je jasné, že některé segmenty se budou chtě nechtě opakovat. Hudbu je vždy nutné vnímat jako celek a ne tak, že hledám pasáže, které už snad kapela někdy použila. Kromě toho se u Genesis nikdy nedá mluvit o pasážích stejných, ale nejvýše podobných. Nevím, jestli jsi to psal přímo ty, ale takovýmhle recenzováním se nikdy ničeho nedobereš a každá druhá deska, ač vynikající, u tebe bude plagiát.

Gattolino @ 12.11.2005 00:00:00
Též jsem shlédl recenci na Gravy Train. Tímto způsobem by bylo možné rozcupovat i Dvořákovu Novosvětskou. Stres a spěch při tvorbě alba není měřítkem. Například žádné album Genesis asi nevznikalo ve větším stresu a nepohodě, sporech a nejistotě jako The Lamb - a výsledkem je klenot!

Dave @ 12.11.2005 00:00:00
Ano, recenzi jsem psal já. Netvrdím, že za tím, co se mi na Selling England by the Pound nelíbí, může to, že album vzniklo ve spěchu. Byla to pouze domněnka, těžko říct jak to tenkrát bylo.
Ovšem za vším, co je v té recenzi napsáno, si stále stojím. Je to tam popsáno docela jasně a asi nemá smysl to více rozebírat.
Beru, že kapela má svůj sound pro ní typický a ten je na jejích písních podobný, nicméně zde už mi to opravdu přišlo jako vykrádání (a tento termín používám jen v opravdu vyjímečných případech). Nechápu, jak může někdo tvrdit, že toto album nemá chybu apod. A než mě začnete napadat, uvedomte si prosím, že to je můj pohled.

Gattolino @ 13.11.2005 00:00:00
Každý náhled je zajímavý a lišit se může až o 100%. Příkladem nejkřiklavějším budiž dvojalbum YES - Tales From Topographic Oceans, některými kritiky označováno za nejhorší,nejnudnější a nejzbytečnější album rockové historie, nabubřelý blábol, apod. A kdo nahlédne v tomto fóru na recenze YES, zjistí, že včetně mne si jej (snad) všichni naopak považují jako jednoho z klíčových mistrovských děl.

mct @ 14.11.2005 00:00:00
Pánové, říká vám něco slovo tolerance?
Zejména tomu, kdo si říká Easyrocker, asi ne. Z jakého důvodu musí být každý nadšený z toho, z čeho jste nadšení vy? Já si tady taky přečetla leccos, s čím nesouhlasím, ale proč bych se kvůli tomu měla rozčilovat? Tomu nerozumím. Přece kdyby se všechno líbilo všem stejně, tak stačí, aby se nahrálo tak 3-5 alb ročně a všichni bez výjimky bychom si nad nimi rochnili.
Easyrocker se nám tady neobtěžoval ani zaregistrovat, tak netuším, co jiného kromě Selling … ještě poslouchá. Asi to bude něco jiného, něž poslouchám já.
Zatímco Fotrot poslouchám vždy vcelku, tak tady mě tady ty dvě zmíněné skladby natolik ruší, že je obvykle přeskakuju – přestože mám LP (LPíčkáři vědí, co to znamená). Jen tak mimochodem, nejdřív jsem tu recenzi napsala, a pak se koukala, co tady kdo napsal. Jestliže Progrocker111 nebo LZ tady nebo Dave (jinde) stejně jako já vidí ve zmíněných skladbách slabinu alba, tak zkrátka asi všem fanů Genesis nesedly.
Proto pro mě tohle album zkrátka na 5 bodů není, jedna (ale ani víc) vynikající(ch) skladba(skladeb) to nemůže zachránit.

mct @ 14.11.2005 00:00:00
to Easyrocker:
Ještě si neodpusím poznámku: rukopis je jedna věc, vykrádání druhá. Možná na to nejste citlivý, ale někteří z nás jo. Někteří z nás mají raději umělce, kteří ve chvíli, kdy neměli inspiraci, skončili. Tím ale nemám na mysli zrovna tohle album, abyste zas po mě nestartoval.

Ryback @ 10.08.2007 12:26:02
mct neboj, nejsi v tom sama, já jsem taky psal o Van der graaf generator (kapela podobného zrna jako gabrielovští Genesis), pod jménem Honza Říha a pod jménem Ryback a jistý Ondra také neví, co to je: respektovat subjektivní názor; takže, jak říkám, nejsi v tom sama ;-)

mct @ 15.11.2005 00:00:00
To Ryback: Mně nijak nevadí, když má někdo na něco jiný názor, než já. Jen mi vadí ta strašná nesnášenlivost, kterou tady Easyrocker (a jemu podobní) v reakcích předvádějí. Tohle není poprvé, co po mně vyjel, a jak zjišťuju, je to jeho obvyklý způsob. Má štěstí, že nemám možnost mazat reakce. To, co vyplodil u alba King Crimson - Larks Tongues in Aspik, to bych teda já osobně vymazala, protože takovýto způsob vyjadřování patří na úplně jiný typ stránek. Přitom recenze píše jako slušnej člověk. Nepodepisují se tady náhodou dva lidi stejně?!
ad Ondra: Skutečně nechápu, proč se do vás tak obouval, ani to není k věci.

Ryback @ 10.08.2007 12:26:09
to mct: jéje, trochu se omlouvám za automatické tykání ;-)

mct @ 16.11.2005 00:00:00
Á, to nic. U mě je to vykání něco jako profesionální deformace. Tykání už mi nějak nejde přes … klávesnici.

Titan @ 18.11.2005 00:00:00
Všechna alba Genesis z Gabrielovské éry miluju. Ale ne všechny jsou stejně dokonalé. Některé méně a některé více. Samozřejmě ale ne všechny mám rád na chlup stejně. Foxtrot je pro mě také lepší než Selling. Lamb a Foxtrot považuju za vrchol Genesis. Fakt nechápu, proč se tu do MCT navážíš, když má svůj vlastní názor. Jedině co můžu říct je to, že Selling je považován valnou většinou na progresivním poli za nejlepší album. Ale jsou však tací, jako třeba já, kteří si to nemyslí. Selling je nejvstřícnější a nejjednodušší album z éry 1970-1975, já preferuju temnější styl, propracovanější alá Foxtrot, alá lamb atd. Taky nechápu, proč většina lidí považuje za nejlepší Selling, ale nikoho nepřesvědčuju o správnosti svýho názoru. Jestli o tom chceš polemizovat, nejlepší je si zřídit účet na >> odkaz kde jsou i hudební diskuzní kluby včetně Genesis.

EasyRocker @ 02.12.2005 00:00:00
mct: a kdepak jste vzala, že vám váš názor beru? Já ho přece respektuju, pouze se s ním neztotožňuju. Pouze máte na umělce příliš velké nároky - chcete, aby na každém dalším albu nebyl ani jeden tón, který už by kapela v minulosti nepoužila. To je nesmysl a v podstatě nikdo takový ani neexistuje. Je mi zde vyčítána netolerance. Mohl bych říct, že netolerantní jsou zarytí příznivci prog-rocku nebo i metalu, protože v jejich výčtu skladeb, které se jim nepozdávají, se stále podezřele opakují ty stejné: "I Don´t Know What I Like..." a "More Fool Me"... mám hodně známých, kteří prog poslouchají, a tento dojem mohu potvrdit. Oni ty skladby při poslechu dokonce vynechávají, což je dost velké barbarství a já bych toto pro změnu mohl prohlásit za vrchol netolerance, protože je vynechávají jen proto, že jsou poněkud popovější. Mám rád ideální skloubení progrese a přístupnosti, takže popová složka mi nevadí a v určitých momentech ji i vyhledávám. Protože pokud se to udělá vkusně, může to stát za to. Naučte se tedy tolerovat pop, i pokud vám tak zcela nesedí. Co jiného poslouchám kromě Selling? Je toho příliš mnoho na to, abych to tady všechno rozebral, ale rád si o tom s kýmkoli podebatuju. Ale můj záběr široce přesahuje prog-rock a prog-metal. Tolik jen na vysvětlenou.

mct @ 04.12.2005 00:00:00
To Easyrocker:
Pokud pod tím „s kýmkoli“ zahrnujete i moji osobu, tak si tady na mě kontakt(y) určitě najdete…

EasyRocker @ 09.12.2005 00:00:00
mct: mimochodem, co jsem napsal tak strašného v diskusi na desku "Lark´s Tongues in Aspic" od KC? Že je něco blábol? A obtěžovala jste číst to, co tam ten člověk napsal? Kdyby totiž ano, musíte mi dát za pravdu, jenže nazvat věci bez okolků pravými jmény je v této zemi stále ještě těžkým hříchem (a ještě asi dlouho bude). Pokud někdo nemá ani elementární ponětí o tvorbě kapely, neměl by se pouštět do toho, co ten člověk napsal, protože pak se nutně dopustí blábolu nejhrubšího zrna. Čili nereagoval jsem na to, kolik albu dal nebo nedal hvězdiček, ale na prostý fakt, že ve svém příspěvku má prostě kapitální nesmysly, které jsem nepochopil. Ale do diskuse se s vámi pustím rád, klidně i na téma jiných hudebních žánrů, hard rock, metal, věnujete-li se jim, pokud ne, můžeme samozřejmě zůstat ve škatulce progu ;-)

@ 09.12.2005 00:00:00
to EasyRocker: (ad King Crimson-Lark’s Tongues…)
Místo toho, aby jste člověka dovedl k omylu, který v jeho recenzi (kdesi) vidíte, tak použijete takový zbytečně emotivní výstřelek. A to jen proto, že nevíte kde ten omyl je – nechcete člověku pomoci ho najít. To je podle mě druh lenosti, v této zemi běžný. Mimochodem, tomuhle říkáte „nazývat věci pravými jmény“ (?) … říkat někomu, že blábolí?
(ad Selling England…)
Já mám taky rád „ideální skloubení progrese a přístupnosti“, ale ne v té formě, kde se na jednom albu vedle sebe nachází skladba progresivní se skladbou až příliš přístupnou, jako na Selling England… . Vyškrtnutí skladeb 2 a 4 z playlistu nepovažuju za netolerantní, protože po několikerém poslechu člověku již nic nedávají a nemá cenu s nimi ztrácet čas. Nešlo by to říct i naopak (?): že tyhle skladby ignorují posluchače a fanoušky náročných Genesis?

EasyRocker @ 09.12.2005 00:00:00
michna: to už bychom do té debaty až nezdravě zabředali. Na každém albu by měl být určitý odlehčující moment...každá progová kapela kromě toho nasává své inspirace z různých směrů, tudíž i z toho popového...a někde se tyto tendence projeví více, někde méně... uznávám, že jsem se v reakci na svou oblíbenou desku od KC nechal trochu unést, ale skutečně jsem onen příspěvek nepochopil a neporozuměl mu, a proto ho nazval blábolem - což si myslím, že není nijak ostré slovo (myslím, že už tu padla ostřejší a ostatní reagující se s oním přispivatelem také nijak nemazlili). Mohl jsem mu vypíchnout, kde má chyby a jaké (kdy začínal Wetton a kde atp.), ale nepovažoval jsem to za podstatné a kromě toho už to sdělili přispivatelé přede mnou...

17.10.2005 pepanovacek | #
5 stars

GENESIS - SELLING ENGLAND BY THE POUND

DANCING WITH THE MOONLIT KNIGHT

Úvodní osmiminutová skladba obsahuje všechno, co na Genesis tolik miluju. Začátek pouze se zpěvem, akustickou kytarou a klavírem, ke kterým se po chvíli lehounce přidají bicí a basa, aby kapela poprvé po dvou minutách „zaburácela“. Skvělou mezihru s kytarovým sólem a jazzovými bicími, v čase 3:47 s přitvrzením celé kapely v čele s Gabrielem. Další zajímavou mezihru od páté minuty a po asi třičtvrtě minutě snový závěr s akustickou kytarou
a krásnými „pazvuky“.

I KNOW WHAT I LIKE

Nezvykle jednoduchá (na Genesis té doby) rocková píseň, ovšem velmi povedená a chtělo by se napsat milá. Na koncertní verzi mi vadilo to natahování, tady je to v pořádku :-)

FIRTH OF FIFTH

Bezesporu (no, uvidíme) jedna z nejlepších skladeb nejen Genesis, ale pravděpodobně celé rockové historie. Úchvatný začátek na piano, stejně skvělý nástup kapely, komu neběhá mráz po zádech, je nejspíš po smrti :-)
Po třech minutách začíná pěti a půl minutová instrumentální pasáž, s příčnou flétnou, klavírem, přidávají se bicí, baskytara, kapela se pomalu rozjíždí a následuje něco, co se popsat slovy prostě nedá, rockové nebe, extáze, rockový orgasmus ? Mám na mysli část mezi časem 4:33 až 5:45, tedy vlastně jedinou minutu. Tohle složit, nacvičit, nahrát, to byl asi rockový Pánbůh přítomen. Napadlo by někoho Genesis obviňovat z toho, že hrají moc dobře
a složitě (nebudu unavovat počtem dob), jako to dnes někteří dělají v případě Dream Theater ? Asi ne, prostě mistrovské zvládnutí nástrojů je jedna z podmínek toho, že kapela se dostane až na samý vrchol. Umím si představit ty hodiny a hodiny cvičení. Následuje kytarové sólo, které pouze Steve Hackett zahrál dokonale a v čase 8:03 se stane NĚCO – připadá mi to, jako rozbřesk, jako když dobro zvítězí nad zlem. Na závěr se ještě na chvíli přidá Gabriel
a mistrovské dílo končí. Neskutečný zážitek i po tisící.

MORE FOOL ME

Tady se asi neshodnu s nikým ze všech dvou hodnotících. Tahle skladba na album prostě patří, stejně jako For Absent Friends na Nursery Cryme, je stejně skvěle zařazená a Collins zpívá úžasně, tečka.

THE BATTLE OF EPPING FOREST

Nejdelší skladba na albu, řekl bych jedna ze čtyř stěžejních. Pochodový začátek v 7/4 rytmu. Nástup celé kapely, v pozadí skvělé vyhrávky Hacketta, vynikající rytmika, podmalovaná Tony Bankem a nad tím naléhavý Gabrielův vokál. Změny temp, nálad, dynamiky, znovu žasnu, CO dokázali Genesis složit a JAK to dokázali zahrát, během necelých dvanácti minut nápadů pro jinou kapelu na dvě, tři alba. A přitom nemám pocit nějakého násilného napojování, skladba má hlavu i patu, zdá se mi, že podobně skládají dnes Dream Theater.
Jen mě mrzí, že jsem tuhle skladbu nikdy neslyšel v živé verzi.

AFTER THE ORDEAL

Tady předpokládám budu se svým názorem osamocen. Kdybych měl vybrat, kterou skladbu bych na albu mít nemusel, zvolil bych tuhle. Je to nesmyslná myšlenka, uznávám a navíc neznamená, že by se mi nelíbila, prostě mě to napadlo :-)

THE CINEMA SHOW

Závěr alba se blíží. Úvod nasvědčuje tomu, že by to mohla být „normální“ písnička, romantická, první sloka, druhá sloka, nástup kapely, třetí, trošku jiná sloka, mezihra, konec. Není to tak (opět mě napadá podobnost s Dream Theater). Po mezihře s akustickou kytarou , příčnou flétnou a nádhernými vokály Gabriela a Collinse přichází další sloka a i když tady by se dal očekávat už opravdu konec, následuje „hlavní“, instrumentální část celé skladby, alespoň pro mě, jak jinak , v lichém rytmu, na sedm dob. Je to vlastně takové pomalu se rozjíždějící, ovšem velkolepé a strhující představení Tony Bankse.

AISLE OF PLENTY

Opakující se hudební motiv z úvodu alba, řekl bych logický závěr celého alba.

ZÁVĚREM


Zatím pro mě největší „oříšek“, byla to celkem fuška napsat. Mám s tímhle albem zajímavou zkušenost, kterou jsem sice už před cca půl rokem psal, ale připomenu. V roce 1978 nebo 1979 si nechal spolužák přivést tuhle desku ze Švýcarska a já jel po škole místo domů do Kladna přes celou Prahu, k němu do Strašnic, si jí poslechnout. V té době (bylo mi 15, 16 let) jsem už dobře znal a miloval Seconds Out, takže jsem byl zvědav hlavně na Firth Of Fifth a Cinema Show. No a byl jsem zklamán a dokonce naštván, protože jsem se domů dostal až pozdě večer. Vůbec se mi tahle deska nelíbila. Dnes mám „trošku“ jiný názor :-)
Je až neuvěřitelné, jak je každé album Genesis té doby jiné. Po Nursery Cryme člověku vyrazí dech Foxtrot a jen jediný rok nato přicházejí Genesis s úplně jiným zvukem, náladou, působí to na mě, jako by se každým albem dostávaly na jinou úroveň. V tomhle případě se jedná o geniální dílo, ze kterého cítím něco, co se mi velice těžko slovy popisuje. Obrovská síla pěti vyjímečných osobností spojená nejspíš nějakými nadpřirozenými silami.



reagovat

12.10.2005 Gattolino | #
5 stars

Absolutní klasika, o hodnocení vůbec neuvažuji. Jen pár zajímavostí. Původní verze prý měla být s jednou velkou skladbou na celé straně, složené z Dancing ... a končící Cinema Show a Aisle of Plenty (proto ten motiv v závěru?). Battle of Epping Forrest prý měla být původně bez zpěvu, jen instrumentálka. Gabriel s Banksem prý chtěli vyřadit After the Ordeal (to by byla škoda!!). Každopádně, jak to dopadlo, dopadlo výborně. Zajímavé, že na koncertech většinou nehráli klavírní úvod k Firth of Fifth, ale někdy ano (existuje třeba na bootlegu z Montrealu 1974 nebo z Felt Forum v New Yorku 1973). Přišlo mi docela geniální, že prostřední instrumentální pasáž z Dancing.. je tolik podobná střední části The Musical Box, že pak na koncertech z turné And then There were tree přecházeli elegantně a takřka nepostřehnutelně z jedné skladby do druhé. Nádhera!
reagovat

26.09.2005 EasyRocker | #
5 stars

Když uvažuji o svém vůbec nejoblíbenějším albu, nikdy není moje volba definitivní a vždycky mě na mysli vytane hned několik alb. Ale když tak přemýšlím, asi nejčastěji a nejrychleji se mi vždycky vybaví právě tahle deska od Genesis, která je podle mého názoru (spolu s následujícím dvojalbem "The Lamb....") tou nejkoncentrovanější esencí toho, co pánové hráli za doby účinkování Petera Gabriela. Nemá smysl zde vůbec opisovat jednotlivé skladby, protože každý fanda progresivní hudby je má jistě zadřené hluboko pod kůží, snad jen se sluší podotknout, že skladby lze rozdělit na delší, zhruba 10-11 minutové, typicky rozmáchlé, epické, teatrální, ale i pohádkově křehké a melancholické (Dancing with the Moonlit Knight, Firth of Fifth - kytarová sóla a klavírní vyhrávka se slovy SKUTEČNĚ popsat nedají, křehounká a košatá The Cinema Show a The Battle of Epping Forest) a pak kratší kousky, které lze brát buď jako singlové hity jako v případě I Know What I Like (In Your Wardrobe) - nevím, co proti ní všichni mají, je to vítaný oddech mezi náročnými a hluboce emocionálními delšími kompozicemi, jako experiment se sólovým Philovým vokálem (More Fool Me), nebo jako přívěsek k dlouhé kompozici, citující úvodní motiv (Aisle of Plenty)... Celé album na mě působí jako dramatická a sočasně bytostně křehká pohádka, a to přesto, že některé texty reflektují tvrdou realitu života, nemá slabé místo, a to ani na vteřinku, je zahrané a zazpívané s mákokdy vídanou suverenitou a neznám žádnou desku, která by se mu celkovým vyzněním byť jen přiblížila. Zcela dokonalé spojení myšlenek pěti velkých hudebních osobností. Teď se omlouvám, jdu ho znova poslouchat...
reagovat

04.11.2004 LZ | #
5 stars

Skvělé album, i když bych na něm našel dvě slabiny - More Fool Me (spíš mi to přijde jako taková celkem zbytečná vycpávka) a I Know What I Like (sice dobrá skladba pro singl,ale moc mě neoslovila). Ale díky ostatním skladbám si album zaslouží pět hvězdiček, hlavně kvůli Cinema Show a Firth Of Fifth. A rozhodně nesmím zapomenout na Battle Of Epping Forest, legrační text, zajímavý rytmus (přiznám se, že jsem nikdy nepřišel na to, v jakém rytmu to vlastně je :-) a nezapomenutelná krátká klávesová pasáž po Here comes the cavalry :-)
reagovat

26.10.2004 Titan | #
5 stars

Další mistrovský kousek. Tohle album obsahuje takový mistrovský kousky jako Cinema show, Firth of Fifth, dancing with a moonlight knight. Battle of epping forest je taky pekna skladbicka, taky pekne dlouha a s komickym textem. Vubec cely album je paradni. Nejslabsi skladbou podle me je more fool me, ktera klidne mohla bejt nahrazena treba twilight alehouse, coz je mnohem lepsi pisnicka, ktera vysla jen jako singl. JInak ale i tak davam albu 5 hvezdicek, protoze si to zaslouzi.
reagovat

14.06.2004 Progrocker111 | #
4 stars

Druhý najlepší album Genesis po Foxtrot, hoci má skvelú produkciu. Horší je ale preto, že sa na ňom vyskytuje skladba č.2 (nechce sa mi písať názvy), ktorá je len obyčajným popom, skladba č.4, ktorá je ešte horšou ako obyčajným popom (pripomína mi tie..., čo hrali Genesis začiatkom 80tych rokov), skladba č.6, ktorá je nudná a priemerná.
Keby bol celý tento album ako "Dancing with the moonlit knight", "Firth of Fifth" a hlavne "The cinema show", tak nepoviem ani slovo :-). Hlavne Banksové sólo v druhej polke "The cinema show" mám veľmi rád.
Album "Foxtrot" je oveľa vyváženejší, nie je na ňom ani jeden "prepadák".
"Len" 4 hviezdičky.
reagovat

05.06.2004 Biko | #
5 stars

Absolutna spicka v tvorbe Genesis.Nemam k tomu co dodat.Perfektne vykony vsetkych muzikantov,a excelentny vykon Petra Gabriela.
reagovat

21.05.2004 tomas | #
5 stars

geniálne!!!!!
reagovat



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 23x
Titan, LZ, Gattolino, pepanovacek, J.Ho, adano, Wenzl, Libor2, Brano, Beriq, Deadmonkey, nowhere_man, adam, kaktus, Petr59, Ginsberg, jiří schwarz, horyna, Adam6, - hodnoceno 3x
Progrocker111, mct, bullb
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
hejkal
2 hvězdičky - hodnoceno 1x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.2821 s.